Žurnalų archyvas

Maršrutas kovo 6–9 dienoms

5 kovo, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 03 06

Lietuviškų šokių vakaras, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 4

„Renginyje laukiame mokančių ir nemokančių šokti, atėjusių su pora ir be poros. Čia pasiduosite polkai, valsui, kadriliams ir įvairiems lietuvių kaimo pasilinksminimuose įprastiems šokiams. Šį kartą mokysimės Varėnos kadriliaus. Kadriliai buvo populiarūs Europoje XIX a. pabaigoje – XX a., taip pat labai mėgti ir Lietuvoje. Tai žaismingi šokiai, kuriuos šoka lyginis porų skaičius (dažniausiai 4 poros). Varėnos kadriliaus mokys etnomuzikologė Vaida Naruševičiūtė, o gros dzūkų liaudies muzikantas Pranas Ulbinas. Taip pat šokių vakare gros ansambliai „Kauno bandonija“, „Paparčio klubo muzikantai“, Albinas Vaškevičius, Svajūnas Birgiolas ir kiti“, – skelbia muziejus.

Vytauto Toleikio knygos „Žydai lietuvių literatūroje“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Knygos autorius imasi tirti, kaip lietuvių ir žydų santykiai atsispindėjo grožinėje literatūroje lietuvių kalba – nuo pirmųjų tekstų iki pat Antrojo pasaulinio karo ar dar vėliau. Tyrimas, gausiai eksponuojantis nagrinėjamus šaltinius, kviečia skaitytojus pažinti medžiagą ir pabandyti šiuos klausimus atsakyti patiems. Ši knyga – proga naujame kontekste pamatyti gerai mums pažįstamus herojus Simoną Daukantą, Motiejų Valančių, Antaną Tatarę, Antaną Vienažindį, Joną Basanavičių, Vincą Kudirką, Gabrielių Landsbergį-Žemkalnį, Petrą Vileišį, Povilą Višinskį, Žemaitę, Vaižgantą ir gausybę kitų.

Vytautas Toleikis – mokytojas, kultūrininkas, eseistas, visuomenininkas, skaitytojų pamėgtų atsiminimų „Pasakojimai prabudus“ (2017) autorius. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti užsakymu pirmas tyrė romų genocidą Lietuvoje, yra inicijavęs ir vykdęs daugybę kultūros ir švietimo projektų, skirtų romų, žydų ir kitų tautinių mažumų kultūrų atminčiai puoselėti.

Renginio metu dainas jidiš kalba atliks Joris Rubinovas. Organizuojama kartu su Kauno žydų bendruomene.

Filmas „Salų tyla“ (Tourment sur les îles), 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Ispanų vizionieriaus Alberto Serros naujausias filmas! Prancūzijos Polinezijos salynus gaubia saulės kaitinama tyla. Nuo karščio pasislėpti galima tik sutemus, kai vietos naktiniai klubai prisipildo politikų, šnipų ir keistuolių. Juose kažkur tarp sapno ritmu virpančių tikrovės klosčių atgimsta atominio karo šmėklos. Šį tropinį limbą prižiūri visada gerai nusiteikęs komisaras De Roleras. Jo mėgstamiausia spalva – balta, jo likimas – amžina paranoja. „Ar vartojate narkotikus?“ – klausia veikėjas vienoje scenoje. Kol yra tokie filmai, narkotikų nereikia.

https://www.youtube.com/watch?v=wadd9Q3nieM&feature=youtu.be&ab_channel=EuropeanFilmForumSCANORAMA

ANTRADIENIS, 03 07

Dr. Lino Venclausko knygos „Tekstų byla. Lietuvių antisemitinis diskursas nuo XIX a. antros pusės iki 1940 metų“ pristatymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Autorius knygoje analizuoja, kaip įvairiais laikotarpiais keitėsi lietuvių ir žydų santykiai, kokias problemas įžvelgė jų tyrinėtojai ir kaip siūlė jas spręsti. Leidinyje pateikiama plati antisemitinio diskurso analizė, pridėtas išsamus literatūros sąrašas. Interviu su autoriumi rasite naujausiame žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ numeryje, o knygos pristatymą moderuos doc. dr. Giedrius Janauskas.

Piknikas kine: „Toks gyvenimas!“ (C’est La Vie), 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Frankofonijos mėnuo! Kino teatras „Romuva“, kepyklėlė „La Petite Patisserie“ ir „Vieno Prancūzo Sandėliukas“ kviečia į pasimatymą kine, kad galėtumėte pasikalbėti apie laimę, meilę, džiaugsmelius ir prancūziškas stalo tradicijas (piknike svečiuosis Rimvydas Laužikas – ko gero, skaniausiomis istorijomis galintis pasidalinti profesorius Lietuvoje), paragauti autentiškų sūrių iš Prancūzijos ir kvapnių, šviežutėlių prancūziškų kepinių, bei kartu pažiūrėti prancūzišką komediją apie virtuvės reikalus „C’est La Vie“!

TREČIADIENIS, 03 08

Ekskursija parodoje „Šviesa pro stiklo lubas“, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Paroda pristato Magdalenos Avietėnaitės (1892–1984) – tarpukario valstybės įvaizdžio kūrėjos – asmenybę. M. Avietėnaitė – Amerikos lietuvė, išsilavinimą įgijusi Ženevoje. Atsiliepdama į prezidento Antano Smetonos kreipimąsi, 1920 m. ji sugrįžo į Lietuvą ir buvo priimta į Užsienio reikalų ministeriją. 1924 m. tapo ELTOS vedėja, 1926 m. Spaudos biuro viršininke, vėliau Spaudos ir informacijos departamento direktore. M. Avietėnaitei vadovaujant Spaudos biurui, tarpukario Lietuva apie save prabilo pasauliui!

Į ekskursijas prašome registruotis iš anksto tel. +370 684 843 88 (darbo dienomis nuo 9.00 iki 16.00 val.) Ekskursijos su muziejaus bilietu.

Jolitos Bernotienės ir Ingridos Jakubavičienės knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43

Istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė kviečia susitikti su pirmąja nepriklausomos Lietuvos valstybės ponia – Sofija Smetoniene. Herojė prabils iš savo laiškų ir amžininkų atsiminimų, papasakos, kokia ji – buvusi žmona ir mama, prezidento partnerė ir patarėja. Istorikai pridurs, kad taip pat ir visuomenės veikėja, puoselėjusi Lietuvos diplomatinius ryšius su Kaune rezidavusiais užsienio atstovais, turėjusi įtakos priimant valstybinius sprendimus, aktyviai veikusi socialinės rūpybos ir moterų švietimo srityje. Galiausiai – itin stipri, charizmatiška moteris, sukūrusi ir palikusi apie save tam tikrą legendą. 

Spektaklis „Nacionalinės daržovės“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Nacionalinės daržovės“ – tai Agnės Dilytės pagal estišką pjesę režisuota buities tragikomedija apie kasdienį mūsų gyvenimą ir problemas, su kuriomis susiduriame ar kuriomis gyvename. Tai spektaklis apie tai, kur kartais įstringame, iš ko dažnam nepavyksta išeiti. Trys spektaklio herojai – paprasti, neturtingi žmonės, besitikintys stebuklo. Įprastos, „iki kaulų smegenų“ pažįstamos detalės, garsai ir veiksmai, iš kaimynų kiemo sklindanti pop muzika, internetiniai patarimai, kaip pozityviai nusiteikti.

Šokio spektaklis „Godos“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Žodį „godos“ jau vargu ar beišgirsime kasdienėje kalboje, tačiau jame telpa kiekvieno mūsų išgyvenimai, patirtys ir jausmai. Šokio teatro „Aura“ įkūrėjos Birutės Letukaitės ir dviejų choreografių iš Norvegijos sukurtame spektaklio „Godos“ pasaulyje susipina praeitis, dabartis ir ateitis, susitinka moteriškas jausmingumas, paslaptingos mitologijos būtybės ir futuristinio pasaulio vizijos. Norvegijos kūrėjų atspirties tašku tapo „godos“, interpretuojamos kaip „širdies daina“, tuo tarpu lietuviškosios dalies inspiracija – gaivališka praeitis ir jos atspindžiai šiandienos žmoguje.

Lauros Vansevičienės nuotr.

„Lauris Amantovs Jazz Quartet“ koncertas, 19:30
„Teatro klubas“, Vilniaus g. 22

Kvarteto (Madars Kalniņš – Fortepijonas; Lauris Amantovs – Trombonas; Andris Grunte – Bosinė gitara; Artis Orubs – Mušamieji) muzika svyruoja nuo populiarių džiazo standartų iki unikalios grupės narių kompozicijos, apimančios įvairius stilius, tokius kaip bebop, bliuzas, svingas ir džiazo rokas. Viskas, ką girdėjote ir galvojate apie tromboną, kaip šiek tiek nuobodų, didelį ragą, bus paneigta.

KETVIRTADIENIS, 03 09

Vieno lito premijos įteikimo vakaras, 17:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Dvidešimt ketvirtoji kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija už  poezijos intymumą, impresionistines būsenas ir emocijas, vaizdinių efemeriškumą eilėraščių rinkinyje „Arbata papėdėje“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2022) paskirta poetui Viktorui Rudžianskui.

Renginyje dalyvaus V. Rudžianskas, kiti premijos laureatai, muzikuos pianistė Šviesė Čepliauskaitė, dainuos operos solistas Tomas Ladiga. Laudaciją apie V. Rudžiansko knygą „Arbata papėdėje“ paskelbs poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas.

Spektaklis „Jaudulys“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Jaudulys“ – Aleksandro Špilevojaus spektaklis pagal populiaraus šiuolaikinio rusų dramaturgo ir režisieriaus Ivano Vyrypajevo pjesę. Veiksmas vyksta Niujorke, garsios amerikiečių rašytojos Uljos Richtės bute. Ambicingas lenkų žurnalistas ima iš įžymybės interviu, kuris yra labai svarbus visiems: žurnalistui jis gali tapti tramplinu į profesinę karjerą Niujorke, rašytojai – tai proga papasakoti tiesą, o galbūt vedžioti visus už nosies, kuriant dar vieną mitą apie save? Detektyvinė intriga prasideda, kai žurnalistas užduoda klausimus, kurių buvo įspėtas vengti – apie vokiškas rašytojos šaknis, kaltinimus antisemitizmu, apie skandalingą jos pašalinimą iš Nobelio premijos nominantų. „Jaudulys“ – tai pasakojimas apie autorių, kuriantį ne tik savo kūrinius, bet ir savo mitą – konkrečiausią ir intensyviausią realybę, ryškiausią ir pačią tikriausią tikrovę.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Paskaita „Paberžė istorijos vingiuose: nuo 1863 m. sukilimo iki šiandien“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

1863 metų sukilimo muziejaus vadovė Alina Galvanauskienė pristatys šią instituciją ir papasakos apie bandymą ginklo jėga išsivaduoti iš carinės Rusijos gniaužtų, į kuriuos Lietuva pateko po Abiejų Tautų Respublikos padalijimų.

Nuošalus Paberžės dvaras XIX a. viduryje tapo neeilinių įvykių epicentru. Du čia gyvenę žmonės – dvarininkas Stanislovas Šilingas ir kunigas Antanas Mackevičius visam laikui įrašė šią vietovę į Lietuvos ir Lenkijos istoriją. Čia, Paberžėje, 1863 m. pavasarį parapijos klebonas Antanas Mackevičius vienas pirmųjų Kauno gubernijoje palaikė sausio mėn. Lenkijoje prasidėjusį sukilimą ir surinko iš aplinkinių kaimų 250 sukilėlių būrį. 

Renginys skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.

Dokumentinis filmas „1941 m. birželio 23 d. sukilimas Kaune“, 18:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Šis 2021 m. sukurtas edukacinis, ne komercinis dokumentinis kino filmas skirtas miesto visuomenei, studentams, moksleiviams, kariškiams. Jis kiekvieną kaunietį ar miesto svečią praturtins istorine atmintimi. Žiūrėdami šį filmą sužinosime apie 1941 m. įvykius, matysime dokumentinius kadrus, susipažinsime su svarbiu Lietuvos istorijai įvykiu – pilietiniu pasipriešinimu okupacijos sąlygomis 1940–1941 metais.

Peržiūra nemokama!

Japonijos kino festivalis’2023: „Žudiko prisipažinimas“, 20:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Šis veiksmo trileris – 2012 metų Pietų Korėjos filmo „Confession of Murder“ japoniška versija. Režisierius Yu Irie įtraukia kvapą gniaužiančiu siužetu bei neįprastomis temomis, o charizmatiško žudiko vaidmenį atliekančio Tatsuya Fujiwara ir Hideaki Ito, vaidinančio tyrėją, nagrinėjantį bylą jau 22 metus, konfrontacija nepalieka abejingų šio įtempto kriminalinio trilerio istorijai.

Nemokami bilietai platinami likus 1 val. iki filmo pradžios „Forum Cinemas“ kasose.

© 2017 „Memoirs of a Murderer“ Film Partners