PENKTADIENIS, 03 24
Ekskursija parodoje „Kraupios istorijos“, 15:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55
Paroda sudaryta iš daugiau kaip 200 kūrinių, sukurtų 36-ių Lenkijos, Čekijos ir Baltijos šalių menininkų nuo XIX a. iki šių dienų. Darbai atkeliavo iš 10 muziejų ir net iš ligoninės Varšuvoje kolekcijų. Visus šiuos kūrinius jungia simbolizmas ir jo padiktuotos temos: ligos, baimės, karai, epidemijos, mitologinės pabaisos. Parodos centrine ašimi tampa pirmą kartą Lietuvoje eksponuojama pasaulinio pripažinimo sulaukusios lenkų menininkės Aleksandros Waliszewskos (g. 1976) kūryba, nukelianti žiūrovus į iškalbingą fantastinių vaizdinių pasaulį. A. Waliszewska, viena ryškiausių šiuolaikinio Lenkijos meno scenos talentų, kuria drąsius, paveikslus, kurie pritraukė įvairių gerbėjų ne tik iš tradicinės meno auditorijos, bet ir iš alternatyvios bei popkultūros sferų.
Į ekskursijas prašome registruotis iš anksto tel. +370 684 843 88 (darbo dienomis nuo 9.00 iki 16.00 val.)
„Kino pavasaris“. „Lokių čia nėra“ (No Bears / Khers nist), 15:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Režisierius Jafaras Panahi vaidina pats save. Jam draudžiama išvykti iš Irano, todėl apsistojęs pasienio kaimelyje jis jaučiasi esąs arčiau Turkijoje dirbančios filmo kūrybinės komandos. Abiejose sienos pusėse paraleliai vystosi dvi meilės istorijos. Įsimylėjėliams, siekiantiems pabėgti nuo prietarų, tradicijų ir priespaudos, šalių sienos tampa tragiškais spąstais. O jų negandų centre su tokiu pat laisvės troškimu širdyje ir kamera rankose atsidūręs režisierius – sukrėstu liudininku.
„Kino pavasaris“. Premjera Kaune: „Per arti“, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
„Per arti“ yra Austėjos Urbaitės ilgo metro debiutas, ji su aktoriais atvyksta į Kauną jo pristatyti.
Prancūzų pora įsivaikina broliuką ir sesutę iš Lietuvos, o prisitaikyti prie naujos aplinkos vaikams padeda laikinai kartu apsigyvenusi lietuvė vertėja Gabrielė. Tačiau greitai šeimos idilė sutrikdoma kultūrinių skirtumų, nesuderinamų auklėjimo metodų, bei kovos dėl vaikų prisirišimo.
Spektaklis „Hirošima, mano meile“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A
Pasak režisieriaus Ramūno Abukevičiaus, spektaklis yra kūrinys, kuris šiandien taip pat itin aktualus. Nors pjesės autorė Marguerite Duras anuomet rašė turėdama omenyje Hirošimos tragediją, dabar, pasak režisieriaus, mes ir vėl gyvename branduolinės grėsmės akivaizdoje. Tai jautri istorija apie du mylinčius žmones ir vieną akimirką jų gyvenime, prieš kurią nublanks visos dienos. Tai kvietimas į pokalbį apie meilę, apie kurią kalbama teatro kalba. Apie meilę. Labai tikrą, labai spontanišką. Išliekančią ir paliekančią žymę visam gyvenimui, bet nevystomą toliau.
Knygos „Ant sraigtinių laiptų“ pristatymas, 19:00
Socialinis centras „Emma“, A. Mickevičiaus g. 35
Kalmenas Zingmanas (1889–1929) – tarpukario Kauno žydų kultūros veikėjas, leidėjas ir literatas, gimęs Slabodkėje, per karą pasitraukęs į Charkivą, o po karo grįžęs į Kauną. Jo leidybiniai užmojai buvo gan ambicingi – leidykla veikė Kaune ir Berlyne, specializavosi jidiš literatūroje. Zingmano parašytas romanas „Ant sraigtinių laiptų“ (1926 m.), kurį šiais metais lietuviškai išleido „Hubris“, yra vienas pirmųjų modernių romanų Lietuvoje. Dalis knygos veiksmo vyksta Kaune. Pagrindinė šio romano veikėja Nechomė yra emancipuota jauna moteris, išgyvenusi I-ojo pasaulinio karo deportacijas ir politiškai angažavusis Rusijos revoliucijos metu Charkive. Po karo grįžusi į Lietuvą, Nechomė vyksta į Kauną studijuoti ir čia susipažįsta su žydų bendruomene bei kartais jos kelyje pasipainiojančiais lietuviais.
Knygą pristatys ir apie jos veikėjų kontekstą kalbės knygos vertėja, literatūros istorikė Goda Volbikaitė bei literatūrologė ir Maironio lietuvių literatūros muziejaus kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė. Pokalbį moderuos vertėjas ir portalo „Gyvenimas per brangus“ redaktorius Tomas Marcinkevičius.
ŠEŠTADIENIS, 03 25
„Šeimadienis muziejuje: skambančios Velykos“, 12:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12
„Kviečiame visus į nuotaikingą Kauno miesto muziejaus organizuojamą Šeimadienį, kuriame visi kartu – ir maži, ir dideli – pasitiksime bundantį pavasarį. Susipažinsite su Velykų tradicijomis, pasinerdami į liaudies išminties klodus: šoksite, dainuosite, žaisite! Mažųjų ir jų tėvelių lauks pažintis su lietuvių liaudies muzikos instrumentais užsiėmime-žaidime „Žaidžiame TI TA TO“ ir velykinių dekoracijų gamybos dirbtuvėlės“, – skelbia muziejininkai.
Registracija tel. +370 694 20 643 arba el. paštu tm.kasa@kaunomuziejus.lt
Susitikimas „Kauno lenkų bendruomenės istorija – nuo tarpukario iki šių dienų“, 14:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13
Susitikimą pradės Rašytojų rinkinių tyrinėjimo skyriaus (MLLM) muziejininko dr. Jono Jonušo pasakojimas apie Kauno lenkų bendruomenės gyvenimą tarpukariu. Renginio svečiai sužinos kokiomis aplinkybėmis valstybingumą atkūrusioje Lietuvoje ėmė burtis lenkiškos organizacijos bei su kokiais iššūkiais susidūrė. Kalbėsimės apie bendruomenės atkūrimą pokario laikotarpiu, apie įveiktus išbandymus susijusius su represijomis, kultūrine izoliacija, asimiliacijos procesu, paveikusiu tautinę savimonę, bei vyresnės kartos narių netektimis. Taip pat renginio metu susipažinsite su Lietuvos lenkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininku Andriumi Rimkevičiumi, kuris supažindins su bendruomenės veikla nuo jos atkūrimo 1959 metais iki šių dienų, pristatys organizuojamą projektų ciklą pavadinimu „Dovana ateities kartoms“ bei naują projektą „Dovana ateities kartoms: tarpukaris ir žmonės“.
Renginį vainikuos dar 1961 metais susibūręs meninis lenkiškų dainų bei šokių kolektyvas „Kotwica“.
„Kino pavasaris“. Premjera Kaune: „9-as žingsnis“, 17:10
„Romuva“, Laisvės al. 54
„Irma Pužauskaitė dalį savo karjeros paskyrė ypač svarbioms etikos ir saugumo kino aikštelėje temoms ir buvo intymių scenų koordinatorė Baltijos šalyse. Todėl nenuostabu, kad savo debiutiniame filme ji drąsiai renkasi nepatogias neįmanomų santykių ir sumišusių jausmų temas. Tikiu, kad daug kam filmas pasirodys artimas, nes skirtingos siužeto detalės kuria atpažįstamą ir kažkuo lietuvišką aktualijų peizažą“, – sako „Kino pavasario“ programos vadovė Aistė Račaitytė. Režisierė su aktoriais atvyksta į premjerą Kaune.
Justo Tertelio koncertas „PraBudiMan“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1
Dainų autorius ir atlikėjas, aktorius, dramaturgas ir režisierius Justas Tertelis visus jaunus ar senus kviečia į akustinį vakarą. Jo metu gyvai atliks aktorines, scenines, užkulisines, socialines, asmenines ir viešas dainas bei pristatys debiutinį albumą „PraBudiMan“. J. Tertelio autorinėje muzikoje ir tekstuose atsispindi žanrų bei temų įvairovė. Teatriniame atlikime su kiek aštresniu, ironišku santykiu žvelgiama į šiandieną.
„Kino pavasaris“. „Karo ponis“ (War Pony), 20:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
Šiuolaikinis gyvenimas Pušų Kalnagūbrio rezervacijoje. 23-ejų Bilas tiesiog nori ką nors pasiekti. Jis pumpuoja degalus, išvežioja prekes, augina pudelius – daro viską, kad priartėtų prie „amerikietiškosios svajonės“. 12-metis Mato nori dviejų priešingų dalykų – ir nekantrauja užaugti, ir siekia tėvo pripažinimo. Pavojingas elgesys griauna Mato gyvenimą ir suaugusiųjų pasaulio atšiaurumas jį užklumpa nepasiruošusį. Šiuos jaunuolius susiejusi netikėta draugystė ir rūpestis tampa šviesa tunelio gale.
Rež. Riley Keough, Gina Gammell.
Kazimiero Likšos koncertas, 20:00
Palėpė, Kęstučio g. 6
Kazimieras Likša grįžta su pilnu skambesiu ir pilna grupe į Kauną. Energija ir jautrumas. Tai du skirtingi pasauliai, kuriuos Kazimieras apjungia kiekviename koncerte savo nuoširdumu. Dėmesio centre – kiekvienas atėjęs į koncertą, nes kiekvienam jaučiamas begalinis dėkingumas. Visa tai jau tampa įprasta Kazimiero koncertuose, kada žiūrovai jaučiasi tarsi gerų draugų būryje. Šiame koncerte Kazimieras nieko mažiau ir nežada. Energija, nuoširdumas, jautrumas ir dėkingumas – emocijos, kurios bus transliuojamos viso koncerto metu nuo scenos. O dainos bus visos pagrindinės ir pačios mylimiausios.
SEKMADIENIS, 03 26
Bruce Clarke paroda „Tiems, kurie liko“, 10:00–17:00
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73
Litvakų kilmės menininkas Bruce’as Clarke’as (FR) Kauno IX forto muziejuje sukūrė dviejų dalių parodą, sudarytą iš sienų tapybos kūrinio „Kai buvome medžiai“, sukurto specialiai muziejaus vidiniam kiemeliui, ir skulptūrinių objektų instaliacijos „Suvaržyti išgyvenusieji“, eksponuojamos muziejaus viduje.
Iškėlęs klausimą, kaip menas gali traktuoti Holokausto temą ir pagerbti IX forte nužudytas aukas, kūrinyje „Kai buvome medžiai“ B. Clarke’as renkasi metaforos kelią. Pasitelkdamas medžių ir ugnies simboliką, nuotrupas iš archyvų, menininkas perteikia skaudžius istorinius įvykius, kartu atskleisdamas beviltiškoje situacijoje atsidūrusio žmogaus nepaprastą atsparumą.
Koncertas „Baroque Contempo: Barokas be perukų“, 17:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Baroko ir džiazo sintezė – netikėta ir spalvinga. Kvartetas „Baroque Contempo“ atskleidžia impulsyviojo baroko magiją, arijoms suteikdamas intriguojantį džiazinį pulsą. Džiazo atlikėjai Vytis Smolskas, Silvija Pankūnaitė ir Simonas Šipavičius bei klasikinės muzikos atstovė sopranas Karolina Glinskaitė klausytojus kviečia į miniatiūrinę kelionę baroko muzikos labirintais. Händelis, Pergolesi, Bachas – tik keli vardai, pristatomi šioje programoje.
Spektaklis „Kauno asamblėja“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
Tai unikalus spektaklis, sukurtas iš realių žmonių pokalbio, įvykusio 2021 m. rugsėjo mėnesį Nacionalinio Kauno dramos teatro kavinėje. Jungtinė spektaklio kūrėjų komanda – „Porte Parole“ teatras iš Kanados ir NKDT aktoriai pakvietė keturis paprastus nepažįstamus žmones į bendrą vakarienę. Prie stalo susėdo tradicinių pažiūrų šalies patriotas, liberali biseksualė, empatiškas gimnazijos moksleivis ir kosmopolitiškas menininkas. Vakarienės metu jie diskutavo temomis, kurios jiems rūpi, dėstė savo požiūrius, gynė savo nuomones, įrodinėjo savo tiesas, ginčijosi, konfliktavo, liejo emocijas ir galų gale ieškojo būdų susikalbėti. Ši jų diskusija buvo įrašyta, o iš įrašo sukurtas spektaklio tekstas, paliekant autentišką pašnekovų kalbą. Tai, ką matysite scenoje, yra aktorių suvaidinta ta pati vakarienė – atviras, nepagražintas, intriguojantis nuomonių ringas, kuriame kaunasi ne politikai, įžymybės ar TV veidai, o paprasti Lietuvos piliečiai.
Spektaklį pristato „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“.
„Kino pavasario“ uždarymo filmas. „Laiškas Ukrainai“, 18:00 / 18:40
„Romuva“, Laisvės al. 54
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Rusijos karinė invazija 2022-ųjų vasarį negrįžtamai pakeitė visų ukrainiečių likimus ir sujaukė gyvenimą Europoje. Tiesiogiai karą patiriančiųjų pasirinkimai aiškūs: kovoti arba bėgti. Tačiau esant toliau nuo jo klausimų daugėja: domėtis ar ignoruoti, priimti ar atstumti, aukoti ar kovoti? Lietuvos kino bendruomenė susibūrė į savanorišką kino projektą „Laiškas Ukrainai“, kurio tikslas buvo fiksuoti, kas tokiu sudėtingu metu vyko mūsų šalyje.
Pagrindinis stebimosios dokumentikos veikėjas yra žmogus šalia karo: praeivis, protestuotojas, savanoris, medikas, menininkas. Šis filmas – unikalus šio laiko ir šalyje išgyventos beprecedentės vienybės bei susitelkimo dokumentas. Ar mes padarėme pakankamai? Ar mūsų pastangos gali tapti mitu ir instrukcija ateities kartoms? Ar galime paveikti karo baigtį? O gal per anksti pavargome ir nuleidome rankas? Į šiuos klausimus filme atsakyti bandantys žmonės priartina mus prie kiekvieno mūsų esmės, kuri, deja, geriausiai atsiskleidžia konflikto metu.