Žurnalų archyvas

Maršrutas gruodžio 9–11 dienoms

9 gruodžio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 12 09

Valdo Rakučio knygos „Prieš panyrant į sutemas“ pristatymas, 16:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Kartu su knygos autoriumi dalyvaus kompozitorius Arvydas Paulauskas, „Consilia academica“ tarybos nariai: Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius, aktorius Egidijus Stancikas, aktorė Olita Dautartaitė, prof. dr. Laima Sajienė. Renginį ves „Consilia academica“ tarybos narė, „Kauno Veršva“ bendruomenės pirmininkė Stasė Mickutė.

Renginį organizuoja „Consilia academica“ ir Etninio paveldo „Kauno Veršva“ bendruomenė.

Koncertas „Kauno miesto simfoninis orkestras ir bičiuliai. Švenčių belaukiant“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Orkestras klausytojams pristato ilgamečius kolektyvo bičiulius. Tai – smuiko virtuozas, buvęs orkestro vyriausiasis dirigentas Pavelas Bermanas (Italija) ir ne kartą orkestrui dirigavęs, Kauno klasikinės muzikos mylėtojams jau pažįstamas dirigentas Markusas Huberis (Vokietija). Šio vakaro svečiai kartu su Kauno miesto simfoninio orkestro atlikėjais klausytojus pakvies pajusti artėjančių švenčių nuotaiką skambant laiko patikrintai Dmitrijaus Šostakovičiaus bei Johanneso Brahmso muzikai.

Grupės „Superkoloritas“ koncertas, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

„Superkoloritas“ – tai Giedrė Nalivaikaitė iš grupės „shishi“ ir Adomas Koreniukas, grojantis „Planeta Polar“. Kartu jie kuria naująją lietuvišką estradinę muziką. Tai – šilta, pozityvu ir romantiška. „Superkolorito“ muzikinį žanrą galima pavadinti „elektrine estrada“. Elektrine, nes joje nemažai retro futuristinio skambesio, jaukių elektrinių garsų, šiltų sintezatorių, pukšinčių ritmo mašinų, senoviškų vargonėlių, aidų ir aidelių.


Grupės „Mountainside“ gimtadienis, 22:00
Klubas „Lemmy“, Girstupio g. 1

Nuo 1996 m. Lietuvos gitarinės muzikos scenoje besireiškiantys „Mountainside“ (diverse heavy rock) tradiciškai metų pabaigoje kviečia kartu atšvęsti grupės gimtadienį. Šiemet gimtadienio proga kauniečiai pristatys pirmąjį singlą „Parco Urbano (There Are Other Exits)“ iš šiuo metu įrašinėjamo naujo albumo, kuris dienos šviesą turėtų išvysti ateinančiais metais.

„Mountainside“  su gimtadieniu sveikins ir ypatingi svečiai – puikiai roko gerbėjams pažįstama dar viena Kauno grupė „Wolfsome“ (rock’n’roll, classic rock), kuri taip pat neseniai pristatė dainą „You Need Love“ iš ateinančiais metais pasirodysiančio naujo albumo.

ŠEŠTADIENIS, 12 10

Žaislotekos gimtadienis, 12:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinys, Raseinių g. 26

Žaislotekos ketvirtojo gimtadienio proga biblioteka kviečia susipažinti ir pažaisti su senaisiais vaikų žaislais. Lietuvos liaudies buities muziejaus parengtoje ekspozicijoje „Senieji vaikų žaislai. Pamatykite ir pažaiskite“ pamatysite senuosius namų darbo, meistrų padarytus, ir pirktinius, fabrikinės gamybos žaislus, su kuriais iki pat XX a. vidurio žaidė vaikai Lietuvoje.

Parodą, kuri veiks iki sausio 14 d., parengė monografijos „Lietuvos vaikų žaislai“ autorė, muziejininkė dr. Nijolė Pliuraitė-Andrejevienė.


Ekskursija po parodą „Dalia Grinkevičiūtė (1927–1987). Kambariai / įveikti atstumai“, 13:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Ši ekskursija – tai proga susipažinti su nepaprastos valios asmenybės, SSRS nusikaltimų prieš žmogiškumą liudininkės Dalios Grinkevičiūtės gyvenimu ir kūryba. Per regos, kvapo, klausos ir kitus pojūčius lankytojams atskleidžiamas „Lietuvių prie Laptevų jūros“ autorės įveiktas kelias, patirtys, vidinių jėgų paieškos ir jos fenomenalios atminties triumfas prieš neviltį, neteisybę ir Sibiro stichijas. Ekskursijų vadovo perteikiama rašytojos istorija įkvepia jai pačiai būdingą kovinį ryžtą – gyventi, nepamiršti, paliudyti…

Gvido Latako knygos „Salos“ pristatymas, 14:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

„Gvidas Latakas parašė įdomią poezijos knygą  – ir iš kalbos, iš kalbinių būsenų, iš suintensyvėjusio girdėjimo, iš pačiam sau ne visada aiškių atsiliepimų į tai, ką girdi arba tariasi girdįs. Daug ką ir nupiešė, nupaišė. Visko apstu  – ir linijų, ir žodžių. Knygos pavadinimas „Salos“ kiek per aptaku. Aštrius išsišovimus, išsikišimus labiau atitiktų „Kaulo sala“. Ar koks „Geležies kaulas“. Latako poetiniai judesiai  – geležies šukom per kaulus, gyvus ir negyvus“, – rašoma kvietime. Ištraukas iš knygos skaitys aktorius Henrikas Savickis.

Filmas „Korsažas“, 17:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Moteriai negalima rūkyti, piktnaudžiauti saldumynais, bėgioti, per garsiai juoktis, per greitai jodinėti. Motinai negalima teikti pirmenybės grynam orui, o ne mokslams, lavinti vaiko vaizduotę, o ne paklusnumą, kvailioti ir taip rodyti blogą pavyzdį. Imperatorienei negalima turėti savo nuomonės, rinktis, kada pakilti nuo vakarienės stalo, nesakyti beprasmės sveikinimo kalbos. Elžbieta Vitelsbach, dar žinoma kaip Sisi, yra moteris, motina ir Austrijos imperatorienė. Jai jau 40, ir visoms šioms taisyklėms ji išdidžiai rodo vidurinį pirštą. Ji susitikinėja su buvusiais mylimaisiais, ironiškai šypsosi iš ją gaubiančių legendų ir, padedama patikimos tarnaitės, kurpia pabėgimo planą. Korsetas veržia per stipriai, jos tikslas – laisvė. 

Filmas prestižiniame Kanų kino festivalio, programoje „Ypatingas žvilgsnis“, pelnė aktorei Vicky Krieps apdovanojimą už geriausią aktorės vaidmenį, Europos kino apdovanojimuose nominuotas geriausio filmo, režisieriaus ir aktorės kategorijose, o Europos šalių kino forume „Scanorama“ buvo lankomiausių filmų trejetuke.

Mados talentų konkursas „Injekcija“, 18:00
Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

Mados talentų konkursą „Injekcija“ jau keturioliktąjį kartą rengia festivalis „Mados infekcija“.  Jaunatviško maksimalizmo, unikalumo ir drąsos pripildytas renginys šiemet skelbia temą „Protestas“. Tokį pasirinkimą padiktavo konkurso lokacija. 1972 m. šalia Kauno centrinio pašto, Miesto sode protestuodamas prieš Sovietų Sąjungos okupacinę valdžią susidegino Romas Kalanta. Dizaineriai savo darbais protestuos prieš abejingumą, kalbės apie emocinius sunkumus bei privers susimąstyti: degti ar rusenti?

SEKMADIENIS, 12 11

Filip Markiewicz paroda „Ultrasocialinis popsas“, 11:00–16:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Filip Markiewicz yra Lenkijos-Liuksemburgo vizualaus meno atstovas, kurio kūrybinė raiška apima įvairiausias medijas – nuo piešimo, tapybos, muzikos, videokūrinių iki instaliacijos. Paroda „Meno parke“ yra nuosekli tebetęsiamo projekto „Ultrasocialinis popsas“ dalis, čia į unikalią instaliaciją susijungia tapyba, objektai ir garso performansai. Pagrindinis viso to tikslas – išsiaiškinti, kaip veikia šios šiuolaikinės propagandos sistemos.

Paroda yra „Kaunas 2022“ programos dalis.


S. Petkaus nuotr.

Filmas „Liūdesio trikampis“, 13:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Nepadoriai juokingoje antrą Auksinę palmės šakelę Rubenui Östlundui pelniusioje satyroje (pirmoji skirta už „Kvadratą“) režisierius tai, kas instagramiška, paverčia pragariška. Į glamūrinį kruizą susirenka uberturtuoliai, gražuolė manekenė ir jos deimantinis vaikinas. Prabangiai jachtai nuskendus ir daliai šios kompanijos išsigelbėjus negyvenamoje saloje, vaidmenys socialinėje hierarchijoje apsiverčia aukštyn kojom.

Kadras iš filmo

Premjera. Spektaklis „Žemė“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Spektaklis „Žemė“ – kvietimas susipažinti su Ukrainos literatūros klasika ir šiuolaikiška jos interpretacija teatre. Menininkų komanda iš Kijevo pristato Olhos Kobylianskos (1863–1942) romano inscenizaciją. Romanas sukurtas remiantis tikra XIX a. Dymtsi kaime nutikusia tragedija – brolis nužudė savo vyresnįjį brolį, siekdamas paveldėti tėvų žemę. Spektaklis pasakoja intrigų kupiną šeimos istoriją, kurioje persipina meilė ir išdavystė, karas ir mirtis, tėvų ir vaikų santykių problemos bei kitos amžinos bendražmogiškos temos.