Žurnalų archyvas

Maršrutas gruodžio 6–9 dienoms

5 gruodžio, 2021, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 12 06

Eglės Jesulaitytės tekstilės paroda „Iš dangaus į žemę“
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos „Berželio“ padalinys, Taikos pr. 113B

Parodoje skleidžiasi kūriniai, kuriuose atsiveria žmogaus dienos ir darbai, o pačią tamsiausią valandą nužengia Aukštybių šviesa, Dievo įsikūnijimas, ir žmonijos istorijoje kuria savąją gailestingumo ir atjautos istoriją. Tekstilės kūryba – tai pastanga į dienų tėkmę įlieti gėrio, suteikti laisvę minties ir rankos judėjimui.

Parodą aplankyti galite bibliotekos darbo metu: I–V – 9–19, VI – 10–16.

E. Jesulaitytės kūrinys

Lietuviškų šokių vakaras, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 4

Kaune šokių ir pasidainavimų vakarai folkloro ansamblių ar žygeivių aplinkoje buvo rengiami nuo XX a. 7–8 dešimtmečių sankirtos. Dėl laikmečio aplinkybių tokie vakarojimai buvo gan uždari, skirti išimtinai „savos aplinkos“ žmonėms. Organizuotai niekas šokti nemokė – norintys išmokdavo patys, pasižiūrėdami į greta šokančius.

Šiandien šokti ir išmokti šokti lietuviškus tradicinius šokius gali kiekvienas, užsukęs į jau daugiau kaip dešimtmetį organizuojamas šokių vakarones, vyksiančias pačioje miesto širdyje – senamiestyje – L. Zamenhofo gatvėje.

„Kaunas Jazz“: Gregory Porteris ir Kauno miesto simfoninis orkestras, 19:00
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Prieš dešimtmetį išgarsėjęs Gregory Porteris – vienas ryškiausių šių dienų muzikos fenomenų. Jo balsas spindi ne tik džiazo, bet ir popmuzikos scenoje. Tačiau „Kaunas Jazz“ dainininko širdyje užima ypatingą vietą – dar 2013-aisiais festivalyje pirmą sykį apsilankęs atlikėjas iškart pelnė publikos simpatijų prizą, pamėgo šio renginio atmosferą ir nuo to laiko visada džiaugiasi kvietimais sugrįžti į Lietuvą.

„Gregory Porteris labai reiklus vietiniams muzikantams, su kuriais pasirodo, tad jo sutikimą surengti bendrą koncertą jau dabar galima vadinti Kauno miesto simfoninio orkestro laimėjimu“, – sako „Kaunas Jazz“ rengėjai.

Atlikėjo archyvo nuotr.

ANTRADIENIS, 12 07

Parodos „Tvarios jungtys“ atidarymas, 15:00
VDU botanikos sodas (oranžerija), Ž. E. Žilibero g. 6

Ši paroda – tai netikėtoje erdvėje besiskleidžiantys VDA Kauno fakulteto magistrantūros studentų darbai, kuriais akcentuojama tvarumo koncepcija ir plėtojamos tvaraus gyvenimo, vartojimo įpročių, ekologinės etikos temos.

Neatsitiktinai parodai pasirinkta erdvė – didžiausia Lietuvos oranžerija: darbų tematika kilo iš gamtos pasaulio tyrinėjimo ir suvokimo, mokymosi iš gamtos sistemų, pritaikant jas kūrybinėse idėjose ir eksperimentinėse medžiagų interpretacijose. Tad darbai skleidžiasi kontekste, kuriame tarpsta augalų pasaulis, talpinantis tiek botanines, tiek istorines, tiek ir prasmines reikšmes.

Tyrėjai – menininkai individualiai pasirinko materiją, kuri tiesiogiai siejasi su jų plėtojamomis magistrantūros temomis: apie šiuolaikinį dizainą, objekto daugiafunkciškumą, psichologinę žmogaus būseną, įvaizdžio mitus, įsisavinimo metodų evoliuciją ir kitus probleminius laukus.

Skirtingų disciplinų menininkus jungianti paroda „Tvarios jungtys“ yra paskaitų ciklo „Tvarumo strategijos ir eksperimentinis medžiagų paviršiaus dizainas“ (Tekstilės meno ir medijų programos doc. Monika Žaltauskaitė Grašienė), skirto VDA Kauno fakulteto magistrantams, dalis.

Koncertas „Dialogai su Čiurlioniu. Neatsisveikinęs“, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Kompozitorius ir smuikininkas Mihkelis Keremas (Estija) drauge su pianistu Roku Zubovu pristatys pagal Čiurlionio sonatos smuikui ir fortepijonui eskizus sukurtą naują savo kūrinį „Neatsisveikinęs“. Paskutiniame 2021 m. M. K. Čiurlionio namų projekto „Čiurlionio dialogai“ koncerte greta šio naujo kūrinio klausytojai išgirs ir Čiurlionio amžininkų Belos Bartóko, Heino Ellerio, Leošo Janačeko ir Jano Sibelijaus kūrinius. Kritikas Robertas Maxhamas „Fanfare“ rašė: „Kiekvienas, kuris tiki, kad tradicinė tonacija begali išreikšti vien laiko nuvalkiotas klišes, turėtų pasiklausyti Keremo muzikos.“

Filmas „Bėgikė“, 17:40
„Cinamon“, Islandijos pl. 32

„Bėgikė“ – tai trilerį primenanti meilės drama, kurios pagrindinė aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė už šį vaidmenį įvertinta prestižiniu „Shooting Stars 2021“ apdovanojimu, o pats filmas tapo geriausiu Baltijos šalių kūriniu ką tik pasibaigusiame tarptautiniame Talino kino festivalyje. Režisierius – Andrius Blaževičius.

„Sporto kino festivalis“: „Nenustokime bėgti (Keep running)“, 19:00
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Nusikelkime į Genhe, vieną pačių šalčiausių miestų Vidinėje Mongolijoje. Neprivilegijuotų šeimų vaikai kiekvieną dieną išbėga į alinančias treniruotes atšiauriomis ir brutaliomis oro sąlygomis, kai termometrai dažnai fiksuoja net 58 laipsnių šaltį. Vietinė sporto mokykla bent jau suteikia jaunuoliams galimybę, kokios jie negavo iš savo tėvų.

Vaizdingais horizontais ir nuoširdumu trykštantis filmas formuoja odę ryškiai, optimistinei, įkvepiančiai jaunystei su džiaugsmu ir viltimi bėgant link išsvajoto geresnio gyvenimo per skausmingų ir siaubingų išbandymų barjerus. Režisierius Sun Geting fiksuoja jaunų bėgikų rutiną dramatiškomis, asmeninėmis, išradingomis, intriguojančiomis, neįtikimomis istorijomis, kad retas scenaristas sugebėtų sugalvoti ką nors panašaus į tokią realybę.

TREČIADIENIS, 12 08

Trečiojo Žaislotekos gimtadienio šventė, 16:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinys, Raseinių g. 26

Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Žaislotekai jau treji! Šia proga esate kviečiami į pramogų ir staigmenų kupiną popietę. Vyks kalėdinių žaisliukų dirbtuvės šeimoms, veiks Šerloko Holmso pabėgimo kambarys ir stalo žaidimų erdvė, o kiekvieno apsilankiusio lauks saldi staigmena.

Žaisloteka – tai žaislų biblioteka, iš kurios į namus taip pat kaip knygas galima skolintis žaislus ir stalo žaidimus. Žaislotekoje veikia ir nemokamas pabėgimo kambarys, pagal Šerloko Holmso tematiką sukurtas profesionalių pabėgimo kambarių kūrėjų „Break Free“.

T. Žalionio nuotr.

Povilo Ventos Kuprio knygos „Potyriai trys“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios Girstupio padalinys, Kovo 11-osios g. 24

Pirmoji Povilo Ventos Kuprio smulkiosios ar trumposios prozos knyga apima autoriaus potyrius, patirtus 2017–2018 metų laikotarpiu. „Potyriai trys“ yra džiaugsmo ir džiugesio, gal ir nerimo knyga. O pabaigus ją skaityti ne vienas skaitytojas paklaus savęs – o apie ką ši knyga? O kas toliau, kai viršelyje pažymėta I.2017-2018? Ar bus II.2019-2020? Niekas nežino. Dar kitas skaitytojas gali ir suabejoti, ar tai literatūra, ar tik autoriaus gražiai pateiktas dienoraštis potyriais, o gal tai smulkiosios prozos miniatiūrų romanas su spėjamu ar įsivaizduojamu veikėju.

Renginio metu pianinu skambins Daina Kripavičienė, smuikais grieš Jurgita Gelūnaitė-Tervydienė ir Emilija Piliuginaitė. Tekstus skaitys Vilma Urniežiūtė.

Renginys „Prie interneto prijungtas menas: post-internetas su Vytautu Jankausku“, 18:00
Online

Post-internet meno judėjimas analizuoja absoliutaus interneto persotinimo situaciją, kai internetas užuot buvęs naujiena, yra tapęs būtina šiuolaikinių namų sąlyga. Tai ne menas internete, bet visų svarbiausia ‒ menas apie internetą, prijungtas prie interneto konceptualiai, o kartais ir fiziškai. Prisijungę sužinosite, ką įdomaus ir problemiško atneša šis absoliutus prisijungimas bei kaip apie tai kalba menas.

LVSO ir L. Bendžiūnaitės koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Scenoje spindės viena ryškiausių Lietuvos operos žvaigždžių sopranas Lauryna Bendžiūnaitė kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus. Programoje – Benjamin Britten – „Keturios prancūziškos dainos“ sopranui ir orkestrui; Witold Lutosławski – „Silezijos triptikas“ sopranui ir orkestrui; Anton Bruckner – Simfonija Nr. 6 A-dur; Claude Debussy – Simfoninis preliudas „Fauno popietė“ 

„Nepadorūs skaitymai. Moterys ir vyrai lietuvių kultūroje“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Gruodžio mėnesį Kauno menininkų namai kviečia atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje – ir pristato projektą bei renginių ciklą „Nepadorūs vakarai. Meduje“, dedikuotą tuo metu kūrusioms menininkėms moterims.

Renginių ciklą tęsia mokslininkės, tyrėjos Solveigos Daugirdaitės inicijuojami Vytauto Kavolio studijos „Moterys ir vyrai lietuvių kultūroje“ (1992 m.) skaitymai. Literatūrologė S. Daugirdaitė, viena pirmųjų Lietuvoje pradėjusi tirti literatūrą pro feministinę prizmę, kvies susipažinti ir analizuoti šią studiją, kurioje V. Kavolis, remdamasis daugiausia grožinės literatūros kūriniais, atskleidžia kintantį požiūrį į moteriškumą nuo tautosakos iki naujausios lietuvių poezijos.

KETVIRTADIENIS, 12 09

Susitikimas su rašytoja Kamile Birge ir knygos „Kasdien vis labiau“ pristatymas, 17:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43

„Kasdien vis labiau“ – pirmoji ir kol kas vienintelė kaunietės knyga, iškart pataikiusi tiesiai į dešimtuką. Asociacijos LATGA sudarytame 2020 m. bibliotekose skaitomiausių Lietuvos rašytojų knygų dešimtuke yra ir ši knyga.

„Kasdien vis labiau“ – tai romanas apie jausmus, kurie įsiplieskia, kai prarandama viltis jų kada nors sulaukti. Apie užsispyrimą siekti laimės ir pasitikėjimą likimu. Apie meilę, kurią sutikus pagaliau galima ištarti: „Ir aš tave… Kasdien vis labiau.“

Evaldo Pauzos parodos „Pienių vynas, arba Žmuidzinavičius ir kiti kareivėliai“ atidarymas, 17:30
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

Šiandien skulptūra priartėjo prie kitų dailės sričių, objekto meno, todėl dažnai sunku ją atskirti. Evaldo Pauzos kuriama skulptūra – figūrinė, primenanti visiškai tradicinę skulptūrą, tačiau naujai permąstyta ir pateikta pasitelkiant šiandienines mąstymo ir matymo kategorijas. Tradicinis lieka tik atlikimo būdas ir technologija: lipdyba, formos, liejimas iš bronzos ar aliuminio. Skulptūra, įsiterpianti į tam tikrą erdvę, dažnai veikia kaip svetimkūnis, tačiau E. Pauza stengiasi tą „svetimkūnį“ prijaukinti, erdvei suteikdamas naujų, kartais neįprastų ar net kvestionuojamų prasmių ir reikšmių pačiam siužetui bei naratyvui.

Albumo „Kaunas Stanislovo Lukošiaus žvilgsniu: pasivaikščiojimas po pradingusį miestą“ pristatymas, 18:00
Kauno miesto muziejaus Rotušės skyrius, Rotušės a. 15

Kauno miesto muziejuje saugomas gausus Stanislovo Lukošiaus (1906–1997) archyvas, kuriame sukauptose fotografijose ir negatyvuose atsispindi įvairių Kauno rajonų urbanistinė raida XX a. 6–9 deš. Gruodžio mėnesį pasirodysiantis leidinys skirtas šio fotografo įamžintiems Senamiesčio ir Naujamiesčio kadrams, kuriuose užfiksuota dabar jau iš esmės pasikeitusi aplinka: seni pastatai ir kvartalai užleido vietą naujoms statyboms, gatvių jungtims, aikštėms, laiptams. Kai kurie pastatai buvo neatpažįstamai perstatyti ar restauruoti, kiti pakeitę funkciją tapo primiršti. Taip pat bus parodyta dalies vietovių kaita: šalia senojo vaizdo – griovimo darbai arba reginys po rekonstrukcijos.

Arielio Ramirezo muzikos koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

A. Ramirezo kūriniai yra šiuolaikinės Lotynų Amerikos religinės kultūros simboliai, jungiantys religinį meną ir saulėtus bei nuotaikingus Pietų Amerikos ritmus bei pasižymintys unikaliais vokalo ir ritmo sąskambiais.

Scenoje – Kauno valstybinis choras bei pirmą kartą Lietuvoje kūrinius atliksiantis kompozitoriaus sūnėnas, bandonijos virtuozas argentinietis Arielis Ramirezas, taip pat – autentiškais Andų instrumentais grojanti grupė iš Lenkijos „Sierra Manta“.