PIRMADIENIS, 05 09
Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos paroda „Apie Kauną ir kauniečius“, 10:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18
Menininkė, ketvirtos kartos kaunietė, parodą skiria savo gimtajam Kaunui ir jo žmonėms. Iš drobių į mus žvelgia autorės močiutė Onutė Skirgailaitė ir senelis Petras Mikuličius, apdovanoti Pasaulio Tautų teisuolių medaliais. Čia galima sutikti Kauno poetus, aktorius ir kitus dailininkės bičiulius. Kaip visuomet, menininkė džiugina šviesiomis ir ryškiomis spalvomis, drąsia ekspresija.
I. Mikuličiūtė-Mika – dailininkė tapytoja, dailės pedagogė, galeristė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos ir Nacionalinių kūrybinių industrijų asociacijos narė, iki šiol yra surengusi bei dalyvavusi daugiau kaip 60 parodų, plenerų bei kitų meno projektų.
Dokumentinis filmas „Pirmieji kovotojai su mafija“, 19:00
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Po daugiau nei metus trukusio kūrybinio darbo, dokumentikos ir faktų analizės, pokalbių su buvusiais legendinio 6-ojo kriminalinės policijos skyriaus pareigūnais, rašytojas Dailius Dargis pristatė pirmąjį dokumentinį filmą „Pirmieji kovotojai su mafija”, nukeliantį į aršiausių šalies kriminalinių grupuočių siautėjimo laikus Lietuvoje ir nė kiek nepagražintą, pavojingą kasdienybę pareigūnų, nusprendusių stoti į žūtbūtinę kovą su mafija.
Prieš filmo peržiūrą vyks diskusija su Visvaldu Račkausku (buvęs 6-tojo skyriaus viršininko pavaduotojas; buvęs Lietuvos generalinis komisaras); Daliumi Mackela (vienas garsiausių Kauno policininkų, policijos pareigūnų mokytojas); ir Dailiumi Dargiu (filmo idėjos autorius, režisierius, prodiuseris).
Seansas „Europos dienos kinas: jaunųjų Europos režisierių trumpametražiai filmai“, 20:00
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Europos dienos proga „Romuva“ kviečia į nemokamą trumpo metro filmų seansą. Jaunųjų Europos kino kūrėjų trumpųjų filmų programoje – penkios tragikomiškos istorijos, išryškinančios aktualias skirtingų kultūrų, tapatybės paieškų, tarpusavio santykių ir nerimo dėl ateities temas. Filmai pristatyti reikšminguose Europos kino festivaliuose, kur pelnė tiek žiuri, tiek auditorijos simpatijas.
Šis kino seansas – kino teatro „Romuva” festivalio „Europietiško kino kelionės” programos dalis, rengiama kartu su „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022” ir Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje. 2022-ieji paskelbti Europos jaunimo metais, tad programą sudaro būtent jaunųjų kūrėjų darbai.
Programą pristato Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. Nemokamus bilietus į seansą bus galima atsiimti kino teatro kasoje likus dienai iki renginio (iki seanso pradžios).
ANTRADIENIS, 05 10
Viktorijos Jagelavičiūtės paroda, 17:00–00:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89
Viktorija Jagelavičiūtė – pradedančioji menininkė, Dailės Akademijos studentė. Daugiausiai užsiima iliustracijomis, kurioms kurti taiko fotomontažo ir skaitmeninės tapybos technikas. Šita paroda yra įkvėpta menu, Kaunu, bei studentišku gyvenimu. Darbai sukurti remiantis apropriacijos menu, derinant kartu senus paveikslus iš meno istorijos knygų ir paprasto studento būties momentų, bei pamąstymų.
Spektaklis „Jaudulys“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
„Jaudulys“ – Aleksandro Špilevojaus režisuotas spektaklis pagal populiaraus šiuolaikinio dramaturgo ir režisieriaus Ivano Vyrypajevo pjesę. Veiksmas vyksta Niujorke, garsios amerikiečių rašytojos Uljos Richtės bute. Ambicingas lenkų žurnalistas ima iš įžymybės interviu, kuris yra labai svarbus visiems: žurnalistui jis gali tapti tramplinu į profesinę karjerą Niujorke, rašytojai – tai proga papasakoti tiesą, o galbūt vedžioti visus už nosies, kuriant dar vieną mitą apie save. „Jaudulys“ – tai pasakojimas apie autorių, kuriantį ne tik savo kūrinius, bet ir savo mitą – konkrečiausią ir intensyviausią realybę, ryškiausią ir pačią tikriausią tikrovę.
Festivalis „Pasaulis skamba“: „Balaklava Blues“
Kino teatras „Daina“, Savanorių pr. 74
Gegužės – rugpjūčio mėnesiais organizacija „Gera muzika gyvai“ kviečia į spalvingiausią muzikinį festivalį Kaune ir kituose miestuose, kuriame pasirodys net 12 kolektyvų iš 5 žemynų. Startas Kaune – kino teatre „Daina“ su ukrainiečiais „Balaklava blues“, įsimylėjusiais Maidano metu. Duetą sukūrusių Marko ir Maričkos Marczyk muzika persmelkta ne tik 2014 m. revoliucijos dvasios – tai šiuolaikinio žmogaus, kilusio iš karais ir sunkiais išgyvenimais paženklintos šalies, išpažintis bei skausmingų patirčių ir jų priėmimo refleksija, leidžianti toliau kvėpuoti ir būti dėkingiems gyvenimui.
TREČIADIENIS, 05 11
Kūrybinės aitvarų dirbtuvės prie Neries, 17:00
„Kauno Dokas“, Jonavos g.
Organizuojamos dirbtuvės yra 2022-05-21 d. Kaune vyksiančio kultūrinio miesto upių renginio „Švęskime upę!“ dalis. Kviečiame į aitvarų dirbtuves, ketinančius dalyvauti kultūriniuose plaukimuose Nerimi ar Nemunu, ir visus visus norinčius – prisidėti prie pasirengimo šventei. Reikalinga registracija: sveskime.upe@gmail.com arba 861032490.
Poezijos skaitymai: iš „Dryžuotojo kūno” (Frolloni) ir „Koncerto šimtmečio pradžiai” (Minardi), 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
Vyks knygų „Corpo striato“ („Dryžuotasis kūnas”, aut. Riccardo Frolloni, leid. Industria&Letteratura, 2021) ir „Concerto per l’inizio del secolo“ („Koncertas šimtmečio pradžiai“, aut. Roberto Minardi, leid. Arcipelago Itaca, 2020) pristatymas. Bus skaitomos knygų ištraukos italų ir lietuvių kalbomis (vertė Edita Masiulianec). Įžanginį žodį tars Davide Castiglione, diskusiją su žiūrovais ves dr. Dainius Būrė.
Parodos „Taip gimsta muzika“ atidarymas, 18:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52
Muziejuje fotografė Asta Bieliauskienė pristatys fotografijų parodą „Taip gimsta muzika“, kurioje užfiksuotos su muzikos instrumentais pozuojančios moterys ir merginos. Fotografė turi kilnų tikslą – parodos metu surinkti lėšų Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklai, naujo fotepijono įsigijimui.
Premjera. Šokio spektaklis „Esybė“, 18:30
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Šiame moderniame amžiuje atsiradęs pojūtis, jog pasiklystame savo viduje ir pamirštame savo kūnus, atsiskleidžia su Kauno šokio teatru „Aura“ spektaklį sukūrusio japonų choreografo Ryu Suzuki kūrinyje. „Baigęs šokėjo karjerą, pradėjau dirbti choreografu. Po specialių, daug fizinio krūvio pareikalavusių treniruočių tam, kad tapčiau profesionaliu šokėju keliavau po pasaulį pasinėręs į savo kūno nagrinėjimą. Mano kūnas priklauso tik man ir jo galimybės formuoja mano asmenybę. Tai svarbiausia mano išraiškos forma. Tačiau, priešingai, negu aš įsivaizdavau, šiandien ne daugelis suvokia savo kūno svarbą“, – sako menininkas.
KETVIRTADIENIS, 05 12
Paroda „Opozicijos komunistinei valdžiai kaleidoskopas“, 10:00–17:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64
Paroda, kurią organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos tyrimų plėtros centras, pasakoja apie opozicinių judėjimų veiklą ir turėtas priemones kovoje už laisvę. Prieš Romą Kalantą, susideginusį 1972 m. Kaune, jau buvo savo gyvybes aukojusių jaunuolių – 1968 m. Prahoje protestuodamas prieš sovietų invaziją susidegino studentas Jan Palach, 1969 m. įkvėptas jo pavyzdžio Latvijoje susideginti bandė Eliyahu Rips, visgi jis liko gyvas, buvo įkalintas. Visa tai bus aptarta ir kasmetinėje Andrejaus Sacharovo konferencijoje, kuri šiemet gegužės 13–14 dienomis vyks Kaune. Joje apsilankys pats E. Rips.
Queer skaitymai, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
„Gegutėms užkukavus, kiaulpienėms pražydus ir pavasariui įsibėgėjus, per prailgusį žiemos laikotarpį tau turbūt prisikaupė minčių, potyrių ir eilių. Paaugę grįžta ir „Queer skaitymai“ – plėsdami horizontus, kartu su flamingais migruojame į didesnę erdvę Kauno menininkų namuose“, – rašoma kvietime ir pridedama, kad laukiama ne tik skaitysiančių, bet ir tų, kurie/ios nori paklausyti eilių ir išsiilgo bendruomenės apsupties.
Filmas „Kernagis“, 21:00
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Pirmasis dokumentinis Vytauto Kernagio, vieno garsiausių visų laikų Lietuvos artistų, portretas. Šis filmas yra ir visos muzikanto kartos dienoraštis bei liudijimas, kad nepakeičiamų yra. Tyrinėdamas V. Kernagio šeimos archyvą, režisierius Andrius Lekavičius žiūrovus kviečia leistis į intymų ir nematytą maestro pasaulį.