PIRMADIENIS, 05 22
Olhos Saienko paveikslų paroda „Motanka“, 10:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Panemunės padalinys, Vaidoto g. 115
Kaune gyvenanti dailininkė iš Ukrainos pristato paveikslų kolekciją „Motanka“, kurioje perteikia motinišką šeimos šilumą ir jautrumą, stiprybę ir meilę. Ryškūs, žavūs paveikslai iš nuoširdžios širdies ir trapios sielos. Žodis „Motanka“ kilęs iš „vyniojimo“ sąvokos. Tai lėlė, vaizduojanti žmogaus figūrą, dažniausiai moters ar vaiko, pagaminta iš audinio gabalėlių. Senovėje motanka atliko svarbią šeimos apsaugos ir talismano funkciją.
Filmas „Dalilendas“ (Daliland), 18:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
1973-aisiais metais, Niujorke, kai jaunam galerijos savininkui Džeimsui (akt. Christopher Briney) atsiveria durys į vieną iš liūdnai pagarsėjusio, tačiau visame pasaulyje žinomo tapytojo Salvadoro Dali (akt. Ben Kingsley) vakarėlių, jis patenka į išskirtinį pasaulį.
Režisierės Mary Harron biografinė drama „Dalilendas“ nušviečia vėlyvuosius Salvadoro Dali, kurio vaidmenį atlieka nuostabusis „Oskaro“ laureatas seras Ben Kingsley, gyvenimo metus.
Filmas „Žaidimas šešėliuose“ (Shadow game), 18:30
VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas, V. Putvinskio g. 23, 103 aud.
Kelionę į Europą jauni migrantai iš Pakistano, Afganistano ar Sirijos ironiškai vadina „žaidimu“. Lyg mintinai išmokę sunkiausią lygį jie pasakoja apie kalnus, kuriuose gaudo pareigūnai, traukinius, kuriais geriausia įsmukti į šalis, ir melus, kuriais reikia papuošti savo istoriją klausantiems. Europa jiems sukūrę išbandymų lauką. Ir į ES pateks nebūtinai talentingiausi ar geriausi – pateks tie, kurie geriausiai žaidžia.
Režisieriai: Eefje Blankevoort, Els van Driel (Olandija). Nemokamą seansą pristato „Nepatogus kinas“.
ANTRADIENIS, 05 23
Poezijos antologijos „Likę poezijos veidais“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13
Solidžioje aštuoniolikos mus jau palikusių Lietuvos poetų – Poezijos pavasario laureatų – kūrybos rinktinėje „Likę poezijos veidais“ (Naujasis lankas, 2022) skelbiami Bernardo Brazdžionio, Justino Marcinkevičiaus, Roberto Keturakio, Eduardo Mieželaičio, Pauliaus Širvio bei kitų eilėraščiai, jau seniai tapę mūsų poezijos klasika.
Renginyje dalyvaus projekto autorius bei memorialinės rinktinės sudarytojas, poetas Petras Palilionis, rinktinės sudarytoja Jurgita Davidavičiūtė, VDU lektorė dr. Laima Bucevičiūtė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė, aktoriai Virginija Kochanskytė ir Petras Venslovas. Renginį moderuos Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas, rašytojas Gediminas Jankus.
Ciklas „Profesija: Antonioni“. Filmas „Profesija: reporteris“ (Professione: reporter), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
Modernistinio kino meistro Michelangelo Antonioni (1912–2007) retrospektyva „Profesija: Antonioni“ kviečia giliau susipažinti su režisieriaus kūryba, jo unikaliu braižu ir kino istoriją pakeitusiais filmais. Retrospektyva organizuojama su „Skalvijos“ kino centru.
Pasak Antonioni – tai racionaliausias jo filmas. Nufilmuotas dokumentiniu stiliumi, „Profesija: reporteris“ balansuoja tarp trilerio ir svarstymo apie tapatybę ir vidinės laisvės siekį. Tai pirmas režisieriaus darbas, paremtas kito autoriaus scenarijumi. Nors Antonioni neigė jo autobiografiškumą, pripažino, kad šis filmas pasakoja ir apie jį patį kaip menininką ir filmų kūrėją.
Dr. Arvydo Kumpio Japonijos fotografijų parodos „Rakursai“ atidarymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 16
Arvydas Kumpis – Vytauto Didžiojo universiteto lektorius, VDU Azijos studijų centro vyresnysis koordinatorius, politikos mokslų daktaras. Fotografija pradėjo domėtis dar mokydamasis vidurinėje mokykloje, studijuodamas Vilniaus universitete tapo studentų fotografijų konkurso laureatu, o pastaraisiais metais prisistatė platesnei auditorijai. A. Kumpio užfiksuoti kadrai skelbiami architektūros kataloguose, žiniasklaidos portaluose, leidiniuose, rodomi įvairiuose renginiuose ir parodose.
Fotografija – akimirkų menas. Kiekviena užfiksuota akimirka yra laiko, erdvės ir emocijos sankirta. Tačiau kiekviena fotografija yra ir asmeniška, atspindinti fotografo pasirinktą perspektyvą, kitaip sakant, rakursą (paroda taip ir pavadinta – „Rakursai“). Atrinktose nuotraukose – Japonijos architektūra ir vaizdavimo perspektyvos – tiek pastatų, tiek požiūrio.
TREČIADIENIS, 05 24
Susitikimas su aktore Alma Masiulionyte parodoje „Iš debesų”, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16
Aktorė, skaitovė Alma Masiulionytė, vedžiodama po parodą, skaitys politinio kalinio, karo piloto, aviacijos leitenanto Aleksandro Kostkaus-Kostkevičiaus rašytus prisiminimus apie jo gyvenimą: vaikystę, mokyklos ir studijų metus, karinę tarnybą ir aviatoriaus patirtį, karą, sulaikymą ir kalėjimą Vorkutlage, dailininko kelią, kuris nenutrūko net autoriui praradus regėjimą. Taip pat išgirsite A. Kostkaus-Kostkevičiaus sukurtą poemą apie lagerininko kančių kelią.
„Poezijos pavasaris“. Eksperimentinės poezijos vakaras „Vėjo džiazas“, 17:00
Balio ir Vandos Sruogų namai-muziejus, B. Sruogos g. 21
Lietuviško modernizmo gerbėjus festivalis kviečia į jau antrą kartą vyksiantį postmodernios, eksperimentinės poezijos vakarą „Vėjo džiazas“, skirtą prieškario Lietuvos avangardistams. Šį kartą prisiminsime poetą, prozininką, publicistą Juozas Žlabį-Žengę (1899–1992). Dalyvauja poetai Lina Navickaitė, Tomas Vyšniauskas, Viktoras Gulbinas. Renginį moderuoja poetas Edmundas Janušaitis.
K. Pyplio-Mažyčio 100-ųjų gimimo metinių minėjimas, 17:30
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64
Lietuvos laisvės kovotojas, partizanas Kazimieras Pyplys-Mažytis, Audronis gimė 1923 m. sausio 21-ąją Prienų rajono Pakuonio valsčiaus Kebliškių kaime. K. Pyplys-Mažytis prie partizaninio pasipriešinimo dalyvių gretų Tauro apygardos štabe prisijungė 1945 m. vasarą, jis dalyvavo aštuoniolikoje kautynių, tarp jų ir garsiajame „Blynų baliuje“, buvo keturis kartus sužeistas. Jis netgi buvo paskirtas įgaliotiniu Vakaruose, kuriuose kartu su J. Lukša-Skrajūnu bandė atkurti ryšius su demokratinėmis valstybėmis.
Pristatyme dalyvaus: istorikas D. Žygelis, plk. ltn. E. Lastauskas, komunikacijos ekspertas A. Paltarokas, saugumo ekspertas, atsargos karininkas A. Navys. Kviečiame apsilankyti!
Dokumentinis filmas „Piešianti poetė“, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
Aldona Gustas (1932–2022), kilusi iš Mažosios Lietuvos, Antrojo pasaulinio karo metais kartu su tėvais pasitraukusi į Vakarus, gyveno ir kūrė Berlyne. Čia ji subūrė unikalią garsių menininkų grupę „Berliner Malerpoeten“ („Berlyno piešiantys poetai“), būdama vienintelė moteris tarp trylikos vyrų daugelį metų tvarkė jų leidybos bei ekspozicijų reikalus. Įkvėpta ir paskatinta savo sutuoktinio rašytojo Georgo Holmsteno, Aldona ėmėsi poezijos, piešimo, tapybos, grafikos.
Dokumentinę apybraižą apie šią moterį Kauno rajono muziejaus vadovo Zigmo Kalesinsko iniciatyva sukūrė gerai žurnalo „Nemunas“ gerbėjams atpažįstami žmonės – Eglė Petreikienė, Darius Petreikis, Tomas Petreikis ir kiti. Filmas buvo kuriamas kaip „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.
Lietuvos kino klasika bibliotekoje: filmas „Gražuolė“, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57
Negražią, šlakuotą mergaitę Ingą, gyvenančią su vieniša mama – mašininke mėgsta visi kiemo vaikai, ir žaidžiant (ratu susėdę vaikai vidury šokantįjį apipila pagyromis arba patyčiomis) ją visada išrenka „gražuole“. Ji – širdingiausia ir tiesiog spindinti mergaitė didelėje kiemo kompanijoje. Tik vienas berniukas atvirai pasako, kad ji negraži. Jis neseniai atsikėlė gyventi į šį kiemą, gavo „Nebylio“ pravardę ir nežada pripažinti nesuprantamas žaidimo taisykles. Inga išgyvena krizę. Viktoras, pastebėjęs Ingos pasimetimą, atneša jai gražią gėlę. Inga seniai apie tokią svajojo. Ji ir vėl laiminga.
Režisierius Arūnas Žebriūnas.
Už galimybę rodyti filmą biblioteka dėkoja Lietuvos kino centrui.
KETVIRTADIENIS, 05 25
Susitikimas su rašytojais meninės knygrišystės parodoje „Polymnijos įkvėptieji 2023“, 16:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55
Muziejus kviečia į susitikimą su rašytojais Vytautu Balsiu, Nėriumi Pečiūra, Mantu Balakausku, kurių knygos eksponuojamos Leonoros Kuisienės meninės knygrišystės parodoje „Polymnijos įkvėptieji 2023“.
Spektaklis „Gyvuliai“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A
„Kaip jaunam žmogui išmokti atsakyti už savo veiksmus? Kada reikėtų pastovėti už savo įsitikinimus, o kada nusileisti? Kada ir kaip tokias problemas spręsti galėtų padėti suaugę ir ar visada tėvų įsikišimas padeda?“, – klausia pjesės autorė ir spektaklio režisierė Goda Simonaitytė. Jos pjesėje „Gyvuliai” jaunuoliai yra atskleidžiami kaip instinktyvūs gyvūnai, kuriuos mokykla bando įstatyti į „žmogiškumo” rėmus. Tačiau jų drąsa, veržlumas, troškulys patirti kuo savarankiškesnį gyvenimą, noras patiems išspręsti savo problemas daro juos jautresniais, o kartais net ir brandesniais už suaugusiuosius.
Ciklo „Pažaislio liepų alėjos vakarai“ atidarymo koncertas su NIKO, 19:00
Pažaislio vienuolynas, karietų aikštė, T. Masiulio g. 31
Intriguojantis, dinamiškas, kūrybingas, itin kruopščiai parengtas Kolektyvinio Naujų idėjų kamerinio orkestro „Niko“ meno vadovo Gedimino Gelgoto, svetingumo komplekso „Monte Pacis“ vadovės-someljė Indros Ramanauskienės ir virtuvės šefo Raimundo Dambrausko bei renginių organizatorių „Geros muzikos ekspertai“ ir „Bardai LT“ projektas ieškantiems naujų potyrių – patiekalai kurti pagal muzikinius kūrinius, o jų eiga rikiuojama pagal skonių intensyvumą. Moderniomis idėjomis apipinta klasika akims, ausims, gomuriui ir širdims.
Koncertas „Čepinskio panorama“, 19:30
„Teatro klubas“, Vilniaus g. 22
„Čepinskio panorama“ – tai VDU Muzikos akademijos džiazo katedroje susitikę atlikėjai, susibūrę kurti, dalintis, diskutuoti ir muzikuoti kartu. Ansamblio nariai dalyvauja įvairiuose muzikiniuose projektuose, konkursuose, festivaliuose.
Deividas Pileckas – klavišiniai
Gražvydas Dimbelis – mušamieji
Andrijus Kudaba – bosinė gitara
Guostė Bridikytė – vokalas
Kęstutis Malskis – saksofonas