Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 19–21 dienoms

18 gegužės, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 05 19

Jaunųjų kritikų dirbtuvės su Sandra Bernotaite, 13:00
VDU Menų fakultetas, Muitinės g. 7, 106 aud.

Tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo 2023“ kviečia dalyvauti jaunųjų kritikų dirbtuvėse! Pernai „Kaunas 2022“ inicijuotame įspūdingos programos festivalyje pirmą kartą surengtos dirbtuvės susilaukė aktyvaus norinčiųjų rašyti susidomėjimo. Jie klausė žinomų teatro kritikų paskaitų apie šiuolaikinius scenos menus, lankėsi festivalio spektakliuose ir rengė kritikos tekstus, kurie buvo publikuoti Kauno ir nacionaliniuose kultūros leidiniuose ir portaluose.

Šiemet dirbtuves veda Sandra Bernotaitė – rašytoja, kūrybos mentorė. Jos naujausias romanas „Akys chimeros“ (2021) pateko į kūrybiškiausių knygų sąrašus, buvo apdovanotas Lazdynų Pelėdos premija. Jos knyga apie kūrybiškumą „Laisvojo rašymo elementai“ (2016) daug kam tapo stalo knyga. Išankstinės registracijos pas Sandrą nereikia.

Susitikimas su Mindaugu Nastaravičiumi ir Tomu Vaiseta, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Apie LRT KLASIKOS radijo laidos „Pirmas sakinys“ rengimo procesus, pirmojo sakinio galią ir (ne)perskaitytas knygas, apie veiklų strategijas, teatrą, mokslą ir istoriją, apie apdovanojimų malonumą ir kūrybinę charizmą su renginio dalyviais kalbėsis literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

Parodos „Ar tu ne kanukas?“ atidarymas, 18:00
LDS Kauno skyriaus galerija „Drobė“, Drobės g. 62

Galerijoje atidaroma Ričardo Gavelio romano „Vilniaus pokeris“ įkvėpta paroda, kurioje eksponuojami R. Gavelio (1950–2002) kartos menininkų darbai ir šiuolaikinių kūrėjų interpretacijos „Vilniaus pokerio“ temomis.

Romano puslapiuose, tarp gausybės įvairių vietų, skaitytojai atsiduria ir dailininko Teodoro studijoje. Būsimo filmo pagal Gavelio romaną režisierius Donatas Ulvydas ilgai svarstė, kokie darbai turėtų kabėti toje studijoje kino kūrimo metu. „Būtinai – autentiški! Tikri dailininkų darbai“, – nusprendė. Parinkti kūrinius jis pakvietė tapytoją ir kuratorių Liną Liandzbergį. Kadangi meno rinkinys išėjo solidus, kūrėjai nutarė neapsiriboti tik kino aikštele, o į menamą Teodoro studiją pakviesti visus.

Parodos dalyviai: Laisvydė Šalčiūtė, Eglė Kuckaitė, Monika Furmana, Donatas Ulvydas, Egmontas Bžeskas, Vilmantas Marcinkevičius, Audrius Gražys, Vladas Juodagalvis, Eglė Ganda Bogdanienė, Emilis Vėlyvis, Vytautas Vasiliūnas ir Rimas Olšauskas.

Ciklas „Profesija: Antonioni“: Filmas „Fotopadidinimas“ (Blow-up), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Modernistinio kino meistro Michelangelo Antonioni (1912–2007) retrospektyva „Profesija: Antonioni“ kviečia giliau susipažinti su režisieriaus kūryba, jo unikaliu braižu ir kino istoriją pakeitusiais filmais. Retrospektyva organizuojama su „Skalvijos“ kino centru.

Pirmame filme anglų kalba antonioniškas nuobodulys persikelia į svinguojančio Londono gatves, ryškėja pasakojimas apie kontrkultūrą, meno prigimtį ir tai, ką reiškia matyti. Iš pradžių „Fotopadidinimą“ (1966) buvo ketinama rodyti tik arthauzinio kino teatruose, bet filmas sulaukė masinio dėmesio. Žiūrovus traukė ne tik mįslingas siužetas, bet ir atsitiktinio sekso, narkotikų vartojimo scenos, 7-ojo deš. kontrkultūros figūros. Tai buvo pirmasis filmas su nuogo kūno scenomis, kuriam nesuteiktas griežtas cenzas. „Fotopadidinimo“ sėkmė visame pasaulyje nepaisant „Hays“ kodo laikoma lemtingu smūgiu amerikietiško kino cenzūros sistemai.

Kadras iš filmo

„Laukas grįžta į miestą“, 19:00
Terasa „Laukas“, Nepriklausomybės a. 12

„Laukas“ grįžta ruputį atsinaujinęs ir pasiruošęs dar įdomesniam penktam sezonui vienoje vaizdingiausių Kauno terasų. Išsiilgtas šypsenas su fanfaromis pasitiks Gestautas.

ŠEŠTADIENIS, 05 20

„Poezijos pavasaris 2023“. Zikarinės, 12:00
J. ZIkaro namai-muziejus, J. Zikaro g. 3

Poezijos skaitymuose dalyvaus Vainius Bakas (nominuotas Zikarinių medaliui už rinkinį „Pasiklydusios kulkos“), Ona Jautakė, Vladas Vaitkevičius, Juozas Žitkauskas, Aldona Ruseckaitė, Linas Daugėla, Tautvyda Marcinkevičiūtė, Danielius Milašauskas, Skaidrius Kandratavičius, Artūras Šilanskas, Petras Gintalas, aktorius, bardas Henrikas Savickis. Renginį ves poetas, dailininkas Gvidas Latakas.

Knygų klubas „B. Sruogos g. 21“: A. Škėmos „Izaokas“, 12:00
Balio ir Vandos Sruogų namai-muziejus, B. Sruogos g. 21

Literatūrologė Viktorija Daujotytė apie „Izaoką“ sako, kad tai kūrinys, kurį sunku skaityti, bet dar sunkiau likti neperskaičius. O knygų klubo organizatoriai teigia, kad laukia visų: tų, kurie knygą skaitė, ir tų, kurie neskaitė, tačiau nori apie ją daugiau sužinoti. Svarbiausia sąlyga – noras dalintis mintimis ir diskutuoti.

Pučiamųjų orkestrų festivalis „BandFest 2023“. „Laisvės promenados“, 17:00
Įvairios vietos

Pirmas festivalio susitikimas su klausytojais – net šeši orkestrai iš Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio, Palangos, Marijampolės ir festivalio šeimininkas – Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“! Orkestrai su muzika įveiks 1621 metrus Laisvės alėjoje ir 830 metrus Vilniaus gatvėje. Todėl yra visai reali galimybė vaikštant šia trajektorija susidurti su… tūbomis, egzotiškai atrodančiais suzofonais ar tiesiog, orkestrantų būryje sutikti savo pažįstamą ar bičiulį. Stabtelėję Nepriklausomybės aikštėje, prie kino centro „Romuva“, Laisvės alėjos fontano, Kauno miesto savivaldybės, Kauno centrinio pašto, Istorinės LR Prezidentūros Kaune ir Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos, orkestrai atliks specialiai parengtas muzikines programas. 

„Kauno santakos“ nuotr.

Zuzannos Bartoszek poetinės prozos skaitymai parodoje „Kraupios istorijos“, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Zuzanna Bartoszek, ypač mėgstama Aleksandros Waliszewskos menininkė, yra lenkų dailininkė ir poetė. Jos kūryba apima poeziją, apsakymus, poetinę prozą, piešinius ir tapybą. Kūriniai eksponuoti tokiose erdvėse, kaip Modernaus meno muziejus Varšuvoje, Cell Project Space Londone, Kunsthalle Ciuriche, Exo Exo Paryžiuje, Gaylord Apartments Los Andžele. 2016 m. leidykla „Disastra Publishing“ išleido jos debiutinį poezijos rinkinį „Niebieski dwór“. 2021 m. pasirodė antroji jos knyga „Klucz wisi na Słońcu“, už kurią Zuzanna Bartoszek buvo nominuota Wisławos Szymborskos premijai.

Kūriniai bus skaitomi lenkų ir lietuvių kalbomis.

„Balkanaktis be stogo“, 19:00
„Oldman Kaunas“, Rotušės a. 20

Legendomis apipintas „Ryšių kiemelis 837“ negrįžta, bet TAS kiemas vėl pilnas muzikos! Penktadienį oficialiai atidarytas su repo ritmais „Oldman Kaunas“ kviečia plėšytis marškinius ir sportbačius su „Baltic Balkan“.

Filmas „Nekaltas“ (L’innocent), 21:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

„Kino ekranuose reikia daugiau Louiso Garrelio“, – nusprendė Louisas Garrelis ir ėmėsi ne tik režisieriaus, bet ir scenaristo darbo. Žinoma, ir pagrindinės rolės nenuspėjamoje kriminalinėje-ir-romantinėje komedijoje „Nekaltas“.

Sužinojęs, kad jo 60-metė motina Silvi ruošiasi ištekėti už kalinčio vyro, Abelis ne juokais išsigąsta. Į pagalbą pasitelkęs geriausią savo draugę Klemans, Abelis pasiryžęs padaryti viską, kad apsaugotų mamą ir sukliudytų įgyvendinti pražūtingą sprendimą. Tačiau susitikimas su naujuoju patėviu Mišeliu sujaukia Abelio planus ir įklampina jį į virtinę įvykių, visiems laikams pakeisiančių įsūnio gyvenimą.

SEKMADIENIS, 05 21

Koncertas „Hommage à Brahms“, 12:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Barbora Valiukevičiūtė (smuikas Lietuva), Andrea Mancini‘s (valtorna,Italija) ir Onutė Gražinytė (fortepijonas Lietuva) atliks G. Ligeti‘o, M. Weinbergo ir J. Brahmso kūrinius.

„Amerikos balsai Kaune“: choras „Texas Tech“, 15:00
Kauno šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčia, Rotušės a. 8

Chorų iš JAV turas jau baigiasi! „Texas Tech“ į Kauno senamiestį atvyksta iš kerinčia gamta, prerijomis ir kanjonais garsėjančios Teksaso valstijos. Tarptautines gastroles rengiantis choras atliks įvairių stilių ir laikotarpių muziką, todėl galima tikėtis plačios nuotaikų ir emocijų amplitudės. Chorui vadovauja patyręs muzikos profesorius Alanas Zabriskis anksčiau vadovavęs įvairiems koncertiniams turams ir chorams, taip pat dirbęs chorų festivaliuose ir konferencijose JAV, Europoje, Afrikoje ir Azijoje.

„Poezijos pavasaris 2023“. Sakralinės poezijos valanda, 15:00
Kauno šv. Antano Paduviečio bažnyčia, Radvilėnų pl. 11

Dalyvaujus poetai prelatas Vytautas Vaičiūnas, kunigai Justas Jasėnas, Robertas Grigas, Skaidrius Kandratavičius, Enrika Striogaitė, Vladas Vaitkevičius, Eglė Perednytė, Dovilė Zelčiūtė, Lina Navickaitė.

Renginį ves poetas, kunigas Skaidrius Kandratavičius ir rašytoja Aldona Ruseckaitė. Vargonuos, giedos ir savo eiles skaitys sesuo Virginija Juciūnaitė 

Kariljono muzikos koncertas „Varpų lopšinės“, 16:00
Karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64

Austėjos Staniunaitytės-Proietta koncerte „Varpų lopšinės“ skambės Wilhelm Bender, Geo Clement, Peter Langberg, Eric Satie ir J. S. Bach muzika.

Spektaklis „Kauno pavasaris `72“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71


„Kauno pavasaris `72“ – tai spektaklis įkvėptas Romo Kalantos ir 1972 m. gegužės vidurio įvykių Kaune, kuomet protesto prieš sovietinę santvarką vardan Miesto sode susidegino 19-metis jaunuolis. Po šio pasiaukojimo akto nuvilnijo jaunimo pasipriešinimo sovietų valdžios ir jėgos struktūroms banga.

Tačiau spektaklio kūrybinė komanda nesikelia į sovietmetį, nebando atkurti praeities įvykių ir nepasakoja Romo Kalantos istorijos. „Kauno pavasaryje `72“ persipina faktinė medžiaga, išmonė ir šiandieninis žvilgsnis į 1972 metų įvykius Kaune. Spektaklyje keliamas klausimas, kaip šiandieninėje visuomenėje rezonuoja 19-mečio Romo Kalantos aktas, bandoma nutiesti savotišką sąmoningumo tiltą tarp to, kaip pasaulį suvokia dabartinės Lietuvos jaunimas ir to, kaip priespaudos, įtarumo ir primestos socialinės sanklodos suformuotoje atmosferoje galėjo jaustis ano meto devyniolikametis.