PIRMADIENIS, 05 16
Inos Mindiuz paroda „Nepriklausomai nuo Laiko // TIMELESS“, 09:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šančių padalinys, Sandėlių g. 7
Ina Mindiuz, ukrainiečių ir estų kilmės kuratorė ir menininkė, gimusi Kaune, o šiuo metu gyvenanti Mursijos mieste (Ispanija), pristato parodą „Nepriklausomai nuo Laiko // TIMELESS“. Autorė plėtoja koncepciją, kurioje gobelenas veikia santykyje su aplinka, siekia mainų transformuojant klasikines idėjas – iš praeities į dabartį ir atsižvelgia į tekstilės estetiką. Darbuose galima įžvelgti piešinio silueto, ornamento tyrimą, atliktą remiantis žmogaus būties trapumu.
Jaunųjų kritikų dirbtuvės. Vaido Jauniškio paskaita „Kai režisuoja miestas ir peizažas“, 13:00
VDU Menų fakultetas (106 aud.), Muitinės g. 7
Į atvirą paskaitą kviečia VDU Menų fakultetas ir scenos menų festivalis „ConTempo“. Šių metų festivalio programoje gausu spektaklių, vykstančių atvirose miesto ar gamtos erdvėse ir orientuotų į pojūčius. Todėl paskaita turėtų būti naudinga visiems, kas nori labiau suprasti vasarą vyksiančius pasirodymus.
Filmas „Istorijos iš marių dugno“, 20:15
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Savo šaknų ieškantis amerikietis Eliotas sužino, kad jo senelio gimtasis miestelis Rumšiškės šiandien yra…Kauno Marių dugne. Tačiau Eliotas nenuleidžia rankų ir į Lietuvą atvyksta su narų, archeologų bei geofizikų komanda: pasaulinio lygio profesionalai bandę rasti Atlantidą šį kartą neria į lietuviškus vandenis ieškodami nuskendusios Rumšiškių istorijos.
Tai jautri šeimos istorija persipinanti su šiek tiek mokslinės romantikos ir paskutinių liudininkų, dar gimusių marių dugne, prisiminimais.
Filmo autoriai: Rytis Titas, Rūta Vyžintaitė-Lajienė
Nemokamus bilietus galima atsiimti „Romuvos“ kasoje (iki pat seanso pradžios)
ANTRADIENIS, 05 17
Paroda „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“, 11:00–17:00
Laikinoji M. K. Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27
Kaunas ir Vilnius, Vilnius ir Kaunas. Didžiausi Lietuvos miestai. Konkuruojantys, nesutariantys, bet ir būtini vienas kitam. Kaip ir kodėl jie (ne)sugyvena? Vilniaus ir Kauno gyvenimą apaugusi puikybė ir prietarai paslepia tiesą – šiems miestams reikia vienas kito, kitaip jie pasmerkti „karikatūrinei egzistencijai“. Tai dar prieš šimtą metų savo dienoraštyje užrašė Mykolas Römeris. Apie tai pasakoja MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus tuo pačiu metu Vilniuje ir Kaune veikianti paroda – ji atveria pamatinę dviejų miestų priklausomybę, kaip jie formavo vienas kitą ir kaip iš jų įtampos atsirado šiuolaikinė Lietuva.
Spektaklis iš Charkivo „Mūsų kiemo Teza“, 18:00
Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31
Kauno žydų bendruomenė, Kauno miesto muziejus ir Charkivo (Ukraina) teatras „Lanžeron“ kviečia į Aleksandro Kanevskio tragikomediją – monospektaklį „Mūsų kiemo Teza“ (rusų kalba).
Kūrybinių dirbtuvių ciklas ,,Vaizduotės praktikos“: „Idėjų generavimo metodai“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8
Ar teko galvoti pavadinimą? Knygai? Renginiui? Įmonei? O kurti scenarijų ar naują produktą? Kaip dirba „kūrybiškumo raumuo“, kai procese daugiau „reikia“, nei „noriu“. Kūrybinių dirbtuvių metu išbandysite bent 7 skirtingus būdus, kaip generuoti idėjas; kalbėsite apie asociatyvinio mąstymo svarbą ir vaizduotės klišes. Norinčius biblioteka kviečia ateiti ir su mokyklinio amžiaus vaikais. Kai vaikai šalia, suaugusiems būna ko pasimokyti.
TREČIADIENIS, 05 18
„Poezijos pavasaris“. Susitikimas su parodos „Kaunas ir kauniečiai“ autore Irena Mikuličiūte-Mika, 16:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18
Menininkė, ketvirtos kartos kaunietė, parodą skiria savo gimtajam Kaunui ir jo žmonėms. Iš drobių į mus žvelgia autorės močiutė Onutė Skirgailaitė ir senelis Petras Mikuličius, apdovanoti Pasaulio Tautų teisuolių medaliais. Čia galima sutikti Kauno poetus, aktorius ir kitus dailininkės bičiulius. Kaip visuomet, menininkė džiugina šviesiomis ir ryškiomis spalvomis, drąsia ekspresija.
I. Mikuličiūtė-Mika – dailininkė tapytoja, dailės pedagogė, galeristė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narė, Lietuvos meno galerininkų asociacijos ir Nacionalinių kūrybinių industrijų asociacijos narė, iki šiol yra surengusi bei dalyvavusi daugiau kaip 60 parodų, plenerų bei kitų meno projektų.
54-osios tradicinės Lietuvos karikatūrų parodos „Kartoms kartu – nekartu“ atidarymas
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12
Kasmet Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje eksponuojami Lietuvos karikatūristų darbai, kuriais siekiama atkreipti lankytojų dėmesį į Lietuvos socialino, kultūrinio, politinio ir kt. gyvenimo problemas ir iššūkius. 54-osios parodos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į Europos jaunimo problemas, jų išgyvenimus, identitetą, kartų skirtumus, skatinti pilietinį aktyvumą, savanorystę tiek tarptautiniu, tiek nacionaliniu lygmeniu. Nors mes šiandien patiriame daug streso, tačiau humoras kiekvienam reikalingas kaip oras, kaip vanduo, kaip pozityvus jausmas. Paroda skirta Europos Jaunimo metams.
Aldonos Ruseckaitės knygos „Per žarijas“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Parko padalinys, P. Lukšio g. 60
Nedidelės apimties tekstuose, kai kur primenančiuose mažas noveles, talpiai, struktūriškai nuosekliai autorė, ilgametė Maironio lietuvių literatūros muziejaus vadovė, neria pasakojimo tinklą. Ironija ir groteskas, lyrika ir autentiški susitikimai su lietuvių rašytojais, žūtbūtinis užsispyrimas, minant valdininkų slenksčius ir važiuojant biurokratijos mašina, įtraukia skaitantįjį kaip deginanti akistata, kaip dokumentika.
Slemas #49, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
„Pavasarį poezijos daug, bet scena ant kurios voliojasi Jovaras, rėkauja Benas, skamba eilės apie mėnesines ir mėnesieną, tik viena!“. – rašoma kvietime. Sleme #49 kaip ir praeitus kartus, galėsite prisidėti prie humanitarinės pagalbos iš Ukrainos bėgantiems žmonėms. Prie įėjimo jūsų lauks Raudonojo kryžiaus savanoriai, rinksiantys aukas. Rekomenduojama auka 5 Eur arba daugiau (neturinčius galimybių aukoti šios sumos prašome pasirinkti sumą pagal galimybes).
Slemas #49 vedėjas – Jovaras.
Dalyvių registracija ir klausimai: asta@kmn.lt
KETVIRTADIENIS, 05 19
Europos kultūros sostinės forumas 2022: „Palikimas“
„Žalgirio“ arenos amfiteatras, Karaliaus Mindaugo pr. 50
Penktasis Europos kultūros sostinės forumas vyks ilgai lauktos kultūrinės programos įkarštyje ir ženklins antrojo didžiojo Šiuolaikinio Kauno mito trilogijos renginio savaitgalį. Ir nors prieš akis – dinamiškiausias programos sezonas, Kultūros Sostinės metai Kaune su kiekviena diena artėja link finišo. Kas laukia miesto, rajono, metams pasibaigus? Kaip keisis jų kultūrinis ritmas? Ką šiandien galime daryti, kad užtikrintume bendruomenėse ir kultūros lauke gimusių iniciatyvų tęstinumą? Atsakymų ir sprendimų bus ieškoma taip, kaip įprasta „Kaunas 2022“ programai – bendradarbiaujant, įtraukiant į diskusiją Kultūros sostinės programos dalyvius, kūrėjus, partnerius ir tyrėjus.
Jimo Goldbergo parodos „Rich and Poor“ atidarymas, 17:30
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2
Nuo gegužės 19 d. Kauno fotografijos galerijoje pradeda veikti amerikiečių fotografo Jimo Goldbergo paroda „Rich and Poor“. Parodos atidarymo proga galerijoje svečiuosis ir savo kūrybą pristatys pats Jimas autorius.
1977–1985 m. San Franciske fotografuodamas žmones jų gyvenamojoje aplinkoje, Jimas Goldbergas paprašė, kad šie parašytų po komentarą apie savo fotografiją. Tai buvo visiškai naujas metodas kurti fotografinius žmogiškų patirčių dokumentus, turėjęs didžiulės ir ilgalaikės įtakos fotografijos raidai. Serija „Rich and Poor“ (liet. Turtingieji ir vargšai) pasakoja apie skurdą, nelygybę ir bendražmogiškas patirtis.
Paroda yra „Kaunas 2022“ programos dalis.
Studentų žurnalo „Šauksmas“ pristatymas, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
Renginio metu „Šauksmo“ redakcija papasakos apie leidinio viziją, dalinsis mintimis, kuo studentų spauda svarbi ir aktuali. Kviesime kalbėtis apie studentijos reikmes ir šiandienos universiteto aktualijas. Leidinį pristatys redkolegijos nariai: Ineta Šuopytė, Gabrielė Čičelytė ir Martynas Butkus.
„Leidinys aprėpia įvairias politikos, visuomenės ir kultūros temas. Tarp 12 žurnalo tekstų tikrai atrasi intriguojančią problemą. Galbūt tai apolitiškumas studentų savivaldoje, smurtas santykiuose, klimato krizė, „gig“ ekonomika ar populiarioji poezija – mes laukiam tavęs“, – rašoma kvietime. Iškart po renginio galėsite griebti skaityti naują „Šauksmo“ numerį.
LUX publikos apdovanojimai: Filmas „Didžioji laisvė“, 18:15
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
„Didžioji laisvė“ (rež. Sebastian Meise) – vienas iš trijų filmų nominantų, pretenduojančių į 2022 m. Europos Parlamento organizuojamą LUX Europos publikos kino apdovanojimą.
Sąjungininkų išlaisvintas iš koncentracijos stovyklos, Hansas keliauja tiesiai į kalėjimą. Pagal Vokietijos baudžiamojo kodekso straipsnį Nr. 175, jis yra nusikaltėlis, bausmė – įkalinimas. Nusikaltimas – homoseksualumas. Kalėjime Hansas susiduria su tradiciniu nusikaltėliu Viktoru. Panieką keičia draugystė, o įstatymams pasikeitus paaiškėja ir tikroji laisvės prasmė. Kanų kino festivalyje žiūrovų numylėtiniu tapęs filmas su vienu talentingiausių šių dienų vokiečių aktoriumi Franzu Rogowskiu nehumaniškoje tamsoje sugeba įžiebti ryškią laisvės šviesą.
Nemokamus bilietus galima atsiimti „Romuvos“ kasoje (iki pat seanso pradžios).