Žurnalų archyvas

Maršrutas birželio 5–8 dienoms

5 birželio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 06 05

Gražinos Didelytės piešinių paroda „Brangiausios vietos“, 10:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Šie septyni darbai gimė 1999 m. menininkės sodyboje Rudnelėje, kurioje Gražina Didelytė praleido paskutinįjį savo gyvenimo dešimtmetį. Kūriniuose, su dailininkei būdinga menine raiška, užfiksuota sodybos aplinka, kurią ji su meile stebėdama brangino. Šį septynių kūrinių ciklą būtų galima pavadinti „Giesme Rudnelei“, nes lyginant su kitais septyniolika ciklų, skirtų Dainavos kraštui, jis vienas įspūdingiausių ir meniškai nuosekliausių. Ne veltui menotyrininkė Rita Mikšionienė Gražiną Didelytę pavadino Tyliąja tautos dvasios sergėtoja.

„Jazz Academy“ festivalis, 19:00
Baltų pr. 34

Keletą metų Šilainių mikrorajone veikianti džiazo ir improvizacinės muzikos subtilybes studijuoti kviečianti „Jazz Academy“ šį birželį kviečia į pirmąjį savo festivalį. Birželio 5–8 dienomis vyksiančio koncertų ciklo renginiai nemokami, tereikia į juos užsiregistruoti.

Festivalį pirmadienį, birželio 5 d. atidarys du pasirodymai – tai „Simonas Gilys trio“ (Simonas Gilys – fortepijonas, Deividas Skridaila – bosas, Arnas Mikalkėnas – mušamieji) bei Marco Righetto ir „Jazz Academy“ ansamblis (Marco Righetto – kompozicja, Danielė Banišauskaitė – fortepijonas, Agnė Repečkaitė – fleita).


Registracija

„Amerikos garsai“. Bethelio pučiamųjų simfoninio orkestro koncertas, 19:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Iš JAV Vidurio vakarų atvykstantis orkestras – tai net 60 atlikėjų. Ansamblis kasmet rengia gastroles. Pastarieji tarptautiniai turai vyko į Pietų Korėją, Malaiziją, Singapūrą, Lenkiją, Čekiją ir Jungtinę Karalystę.

Koncertas nemokamas. Organizatoriai kviečia ateiti 15-30 min anksčiau.

ANTRADIENIS, 06 06

Paroda „19 a. Persijos kilimai (privati kolekcija)“, 11:00–16:00
Persiškų kilimų galerija „Lauros namai“, M. Valančiaus g. 10

Dizaino forumo savaitės proga Laura Bohne galerijoje „Lauros Namai“ eksponuos svarbius 19 a. persiškus kilimus, buities rakandus, kurie atspindi to laikmečio dvasią ir tradicijas, bei unikalius tekstilės dirbinius, kurie tuo metu buvo sukurti tik pagal individualų užsakymą.

Paroda bus eksponuojama iki šeštadienio.

Koncertas „Jaunųjų profesionalų debiutai“, 15:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Kauno miesto muziejus ir VDU Muzikos akademija kviečia į ciklo „Iš operos enciklopedijos“ koncertą, kuriame skambės ne tik vokalinė muzika. Koncerte debiutuos baigiamuosius meno projektus atlikę jaunieji muzikai, kuriems beliko tik atsiimti diplomus. 

Tai – VDU Muzikos akademijos magistro studijas baigę absolventai: koloratūrinis sopranas Ugnė Matukaitytė (prof. S. Martinaitytės ir prof. A. Eitmanavičiūtės kl.), pianistas Vardan Gyodakyan (doc. D. Račio ir prof. A. Eitmanavičiūtės kl.), smuikininkė Karina Petraškaitė (lekt. K. Tumosos ir doc. A. Tumosaitės kl.) ir pianistė Domantė Matulevičiūtė.

Koncerte skambės L. Beethoven 9 sonata smuikui ir fortepijonui, R. Schumann 2 sonata fortepijonui, K. Šerpyčio pjesė smuikui ir fortepijonui ir G. B. Pergolesi, G. Donizetti, L. Bernstein operų arijos.

Susitikimas su prof. Birute Galdikas, 16:00
VDU, V. Putvinskio g. 23-414

Į Lietuvą atvyksta Birutė Marija Galdikas – lietuvių kilmės pasaulinio garso antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja. Ji yra šiuolaikinės primatologijos, gamtos apsaugos, etologijos specialistė, knygų apie nykstančią orangutanų rūšį autorė.

VDU garbės daktarė prof. Birutė Galdikas kviečia susitikti Kaune, Vytauto Didžiojo universitete, kur skaitys viešą paskaitą.

Registracija

Knygos „Abrakadabra: Antano Martinaičio & Co mimikrijos, psichodelikos iš L. Drazdauskaitės rinkinio“ pristatymas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Renginyje dalyvaus ir knygą pristatys menininkai Laima Drazdauskaitė, Edmundas Saladžius, literatūrologė Gintarė Bernotienė ir menotyrininkė, leidinio sudarytoja Ramutė Rachlevičiūtė. Pokalbį moderuos prof. Gintautas Mažeikis.

Leidinyje (dizainerė – Aušra Lisauskienė) – piešiniai iš Laimos Drazdauskaitės rinkinio, kurį sudaro apie 530 siurrealių piešinių, atliktų automatinio piešimo metodu. Dėl politinių aliuzijų ir erotikos juose nemažai nemąstytinų minčių, neišgeistų geismų. A. Martinaičiui kompaniją sudarė Ričardas Povilas Vaitiekūnas, vėliau prisijungė Edmundas Saladžius, retsykiais skulptorius Rimantas Šulskis, grafikė Marija Danutė Jukniūtė. Nors tai tikrų tikriausia kūryba „iš stalčiaus“, šių dezertyrų iš sovietmečio meninio gyvenimo sklaida dar vyksta sunkokai.

Dainavos parko skaityklos atidarymas, 18:00
Dainavos parkas, šalia tvenkinio

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka pristato gaivias kultūros erdves – vasaros skaityklas Santakos, Kalniečių ir Dainavos parkuose. Pastarajame  atidarymo proga išvysite  „Vėjų teatro“ spektaklį-teatralizuotą koncertą „Apie žuvis, ausis ir mamą“.

Dainavos parko skaitykla lankytojų lauks visą vasarą, iki pat rugpjūčio pabaigos. Čia galėsite skaityti ir skolintis knygas, skaityti spaudą, žaisti stalo ir lauko žaidimus, naudotis nemokamu internetu, dalyvauti renginiuose ir edukacijose.

TREČIADIENIS, 06 07

Donato Stankevičiaus parodos „Legendinė praeitis“ pristatymas, 18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Birželio 2 – 11 d. Kauno fotografijos galerijoje eksponuojama baigiamoji Donato Stankevičiaus VDA grafikos magistro studijų paroda „Legendinė praeitis“. Tai ciklas, meninėmis priemonėmis sprendžiantis atminties temos klausimą ir vaizdo antropologams reikalingų vaizdų stygių iš lietuviškojo 9 ir 10 dešimtmečių pradžios.

Trečiadienį vyks susitikimas su autoriumi ir improvizuotas „Super Mario Bros“ žaidimo turnyras.

Kūrybos ir meno renginių ciklo „fenoMenas“ atidarymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

„fenoMenas“ – tai susitikimai tarp knygų su menininkais, koncertai, parodos, pokalbiai apie kūrybinius procesus, veiksmus, meno madas ir iššūkius.

„Pirmame renginyje susitiksime su trimis trijų kartų garso menininkais. X kartos garso žaidimus pristatys svečias iš Niujorko Pas Musique – Roberto L. Pepper. Jau dvidešimtmetį eksperimentinės muzikos scenoje koncertuojantis garso performeris Armantas Gečiauskas – Arma Agharta pasirodys su programa Groja Magas. Naują įrašą garso kasetės formatu pristatys jauniausioji Z kartos garso tyrinėtoja Davai bėgam – Ugnė Makselytė. Taip pat pristatysime dvi projekto „Vasaros galerija“ parodas: fotomenininko Justino Stonkaus „Vyrai atsiveria“ ir tapytojo Armino Dastiko-Rock’n’colors „Esu tai, kas nematoma“, – rašoma kvietime.


Akli skaitymai, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Tai nauja literatūrinių skaitymų serija, kurioje publika atlieka detektyvo vaidmenį, o grupė dalyvių bando išlaikyti melo detektoriaus testą. Pirmąjame ture visi autoriai skaito tik savo tekstus, tokiu būdu publika gali įsiminti kiekvieno autoriaus kūrybos bruožus. Likusiuose keturiuose turuose dalyviai skaito vieni kitų tekstus, o publika bando įminti tikruosius autorius.

„Romuvos“ lauko kinas: „Rodeo“, 22:45
NKDT Mažųjų scenų kiemelis, Kęstučio g. 62

Esant nepalankiam orui (stipriam vėjui, lietui), renginys persikels į „Romuvos“ kino teatro Didžiąją salę (Laisvės al. 54).

Julija – karšto būdo, užsispyrusi mergina. Jos aistra – motociklai. Ramybę ji atranda motokroso varžybose „Rodeo“, kur demonstruojami motociklai ir atliekami pavojingi triukai. Norėdama pritapti prie motociklininkų, Julija susiduria su vis didesniais reikalavimais, nuo kurių priklausys, ar ji bus pripažinta kaip grupės, kurią sudaro vien vyrai, narė. Filme skleidžiasi ne tik motokrosininkų pasaulis, bet ir socialinės lyties tema.

„Rodeo“ buvo pristatytas Kanų festivalio programoje „Ypatingas žvilgsnis“.
Rež. Lola Quivoron.

KETVIRTADIENIS, 06 08

Atvirų durų diena, 15:00–19:00
„Drobės“ fabrikas, Drobės g. 62 

„Kviečiame esamus ir būsimus verslininkus, kūrėjus, startuolius, architektus, dizainerius ir visus industrinio verslo centro smalsuolius atvykti į fabriką ir pamatyti bendruomenės gyvenimą iš vidaus“, – ragina „Drobės“ atstovai, žadantys ekskursijas, pranešimus ir kitas veiklas. Registracija.

Remio Ščerbausko parodos „Teritorija Kaunas / gatvės fotografija“ atidarymas, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Remis Ščerbauskas mūsų žurnalo puslapiuose viešėjo balandį, o vasarą kviečia susimatyti paveikslų galerijoje. Kiekviena jo fotografija – savitas pasakojimas ar momentinis miesto teatras, nors jame nieko nėra iš anksto surežisuota, niekas nėra įspėtas, o kartais net nenutuokia, kad pateko į kadrą. Ir svarbiausia, jog užfiksuota akimirka niekada nebus atkartota.

Tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“. Atidarymas su „Colokolo“, 18:00
Nepriklausomybės a.

„Šiemet festivalis atsigręžia į savo pavadinimą ir ieško gilesnių, tvaresnių ir žmogiškesnių būdų įtvirtinant cirko cirkuliaciją Lietuvoje“, – sako „Cirkuliacijos“ meno vadovas Gildas Aleksa.

Festivalį nemokamu pasirodymu atidarys trupė iš Maroko „Colokolo“ ir populiarios Maroko kavinės istorija, pabrėžianti nuobodulio herojų kasdienybę. Vėliau vakare veiksmas kelsis į „Girstutį“.

Festivalio programa: cirkuliacija.lt.

„Literatūros savaitės“ klubo susitikimas „Ką skaityti vasarą?“, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Šiame klube kalbamasi apie įdomiausias ir vertingiausias leidyklų naujienas, atkasinėjami primiršti šedevrai, atiduodama duoklė romanui, bet nepamirštami ir kiti žanrai. „Literatūros savaitės“ klubo nariai: MLLM kultūrinės veiklos organizatorė, literatūros apžvalgininkė Agnė Cesiulė, filosofė, sakytinių pasakojimų tyrinėtoja Jurga Jonutytė, rašytojas Laurynas Katkus ir visi renginio dalyviai.

Trečiajame susitikime bus aptartos šios knygos: Danutės Kalinauskaitės romanas „Baltieji prieš juoduosius“ („Tyto Alba“, 2023), Čilės rašytojo Benjamíno Labatuto grožinės ir negrožinės literatūros hibridas „Kai liaujamės suprasti pasaulį“ („Rara“, 2022, vertė Alma Naujokaitienė) bei Valdemaro Klumbio ir Tomo Vaisetos monografija „Mažasis o: seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje“ („Baltos lankos“, 2022).

Dr. Mindaugo Balkaus knygos „Kaip Kovno tapo Kaunu: miesto lituanizavimas 1918–1940 m.“ pristatymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Knygoje nagrinėjama, kaip tarpukario Kaune įsitvirtino lietuvių kalba ir moderni lietuvių tautinė tapatybė. Aptariama lietuvių tautybės miestiečių dalies didėjimas, tautybės keitimas asmens dokumentuose, pavardžių lietuvinimo iniciatyva. Apžvelgiama platesnis lietuvių kalbos vartojimas valstybinėse įstaigose, lietuviškų užrašų Kauno gatvėse gausėjimas, dažnesnis lietuvių kalbos vartojimas kauniečių kasdieniame bendravime. Taip pat atskleidžiama, kaip sekėsi mokytis lietuvių kalbos įvairių tautybių moksleiviams, nagrinėjama lietuviškų švietimo įstaigų plėtra. Aiškinama, kaip lietuvių kalba buvo įtvirtinta Vytauto Didžiojo universiteto mokslo ir studijų procesuose. Nagrinėjama, kaip Kauno katalikų bei evangelikų liuteronų bažnyčiose daugėjo pamaldų lietuvių kalba. Galiausiai atskleidžiama, kokį teigiamą vaidmenį greitesniam lietuvių kalbos plitimui suvaidino Kaune dislokuoti Lietuvos kariuomenės daliniai ir Lietuvos šaulių sąjungos nariai.

Improvizuoti skaitymai „Po kaukėmis“, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Laukia jaukus ir šiltas poezijos vakaras, kuriame autoriai eiles skaitys, deklamuos dėvėdami kaukes. Savo kūryba dalinsis Eduardas Saprykinas, Renata Valatkienė, Jovita Rutkauskaitė, Rita Daukšaitė ir Indrė Gaučienė. Autorinius kūrinius gitara atliks Arnas Dambrauskas ir Laura Stadalininkaitė, Ernesta Žemaitytė atliks trumpą vaidinimą-performansą.

Šiuolaikinės elektroakustinės muzikos koncertų ciklo NICHE koncertas, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Koncertų ciklas NICHE skirtas skleisti jaunosios kartos kuriamą, gyvai atliekamą šiuolaikinę elektroakustinę muziką. Kompozitorės ir atlikėjos Jūros Elenos Šedytės sudarytoje ciklo programoje pristatoma Lietuvoje ir užsienyje kuriančių lietuvių meninink(i)ų vokalinė, instrumentinė/kamerinė, elektroninė alternatyvioji kūryba, klubinė ir eksperimentinė muzika.

Paskutiniame ciklo koncerte pasirodys Karolis Lasys, Jūra Elena Šedytė ir Viktoras Urbaitis.

A. Paleko pasirodymas antrajame „Niche“ renginyje. V. Paplausko nuotr.