Žurnalų archyvas

Maršrutas birželio 28–liepos 1 dienoms

27 birželio, 2021, Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 06 28

Lietūkio garažo žudynių 80-ųjų metinių minėjimas, 17:00
Miško g. 3 ir Žaliakalnio žydų kapinės

1941 m. birželio 27 d. Kaune, buvusiame „Lietūkio“ garažo kieme, stebint miniai smalsuolių, buvo surengta neregėtu žiaurumu išsiskirianti egzekucija – nužudyta apie 50 žydų vyrų. Daugumos aukų ir jų budelių vardai iki šiol išlieka nežinomi. 

Kauno žydų bendruomenė, Kauno m. savivaldybė ir tarptautinis judėjimas „Gyvybės žygis“ kviečia kartu pagerbti nekaltai nužudytų Lietuvos piliečių žydų atminimą. Programa prasidės Miško g. 3 ir tęsis iki Žaliakalnio žydų kapinių.

Tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti“. „Bičiulystės II“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Į antrąjį muzikinių pokalbių ciklo „Bičiulystės“ vakarą klausytojai šį kartą bus pakviesti fagoto ir fortepijono dueto. Koncerte bičiuliautis pakvies Neringa Valuntonytė (fortepijonas) ir Andrius Puplauskis (fagotas). Programoje skambės Agnės Mažulienės kūrinio „Polyphonte“ premjera, Vytauto Barkausko, Johno Williamso bei Pierre’o Max Dubois kūriniai. Tai jau paskutinis festivalio koncertas šią vasarą.

„Fluxus Labas!“: Pasidainavimai su „Kadujo“, 18:00
V. Krėvės g. 67 kiemas

„Kaunas 2022” bendruomenių programa „Fluxus Labas!” vasarą kviečia Dainavos mikrorajono gyventojus į žibintų dirbtuves bei sutartinių giedojimus.

2022-aisiais Kauną sudrebins visų mikrorajonų festivaliai. Dainavos seniūnija atsiskleis per šokio, dainų ir kitų scenos menų festivalį, kuriame atsiskleis gamtos magijos ir pramoninio rajono apjungtis. Pasiruošimas renginiui prasideda jau 2021-ųjų metų vasarą – vyks kūrybinės dainų, šokių ir kitų scenos menų dirbtuvės, kurias įvairiose Dainavos mirkorajono vietose ves vietiniai menininkai.

Pirmadienį jūsų lauks sutartinių giedotojų grupė „Kadujo”.

ANTRADIENIS, 06 29

„DeMo rezidencijos“: „Kvėpavimo vadovas“, 11:00 – 19:00
BLC verslo centro A korpuso vestibiulis, K. Donelaičio g. 60

Kauno menininkų namai, bendradarbiaudami kartu su Kultūros centru LAB Novi Sade (Serbija) ir Novi Sado Europos kultūros sostine 2022 vykdo menininkų mainų rezidencijos programą „DeMo“ (Decoding Modernity/Dekoduojant modernybę) EXISTENZMINIMUM tema kaip vieną iš programos dalių.

Antradienį ir trečiadienį esate kviečiami į „DeMo“ rezidentės Marijos Marković (Serbija) organizuojamą interaktyvią instaliaciją, kuri užbaigs 3 savaites trukusią menininkės rezidenciją Kauno menininkų namuose.

„Kvėpavimo vadovas“ meninėmis priemonėmis siekia sukurti panikos atmosferą dėl oro taršos. Ištikus panikos priepuoliui nusiraminimo instrukcijas jums padiktuos instaliacijos lokacijoje girdimas terapeuto balsas. Instaliacijos metu bus rodomi susikaupusio smogo vaizdai besikeičiantys 120 kartų per minutę greičiu – minimaliu širdies susitraukimų dažniu panikos epizodų metu. Taip Marija vizualizuoja prieš klimato kaitą kovojančios aktyvistės Gretos Thunberg žodžius: „Noriu, kad jūs panikuotumėte.“

„Lauko kinas“: „Šarlatanas (Charlatan)“, 22:45
Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52

Janas Mikolašekas – valios ir atjautos įsikūnijimas. Jis talentingas, jautrus, atkaklus ir paslaptingas. Patikimas gydytojas, kuriam pakanka žvilgtelėti į ligonio šlapimą, kad suprastų, kokia liga jį kamuoja. Garsas apie jį pasklinda po visą Čekoslovakiją, atsidūrusią dviejų politinių jėgų rankose. Saugomas ir išnaudojamas nacionalsocialistų bei komunistų, Janas gali apeiti sistemą, bet postalinistiniais metais situacija tampa nenuspėjama, ir jo saugumui iškyla rimtas pavojus. Režisierė Agnieszka Holland tęsia vieną svarbiausių savo kūrybos temų ir tyrinėja, kaip asmeninio ir politinio gyvenimo priešprieša veikia įprastoms normoms nepaklūstančio individo likimą.  

TREČIADIENIS, 06 30

Vieša diskusija dėl Kauno centrinio pašto, 13:00
Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejus, Laisvės al. 106

LR Kultūros ministerija Vyriausybės pavedimu rengia Kauno centrinio pašto pastato įveiklinimo galimybių studiją, ir tuo tikslu organizuoja viešą diskusiją ir kūrybinę sesiją.

Susitikime kviečiami dalyvauti Kauno miesto savivaldybės atstovai, Lietuvos ir Kauno architektų bendruomenės nariai, Kauno kultūriniame lauke veikiančių įstaigų, organizacijų atstovai, akademinės bendruomenės nariai, verslo atstovai, visuomenininkai bei visi, kuriems rūpi šio unikalaus pastato likimas.

Kadangi gyvo susitikimo vietų skaičius ribotas, kviečiame iš anksto registruotis į renginį. Negalintys atvykti (ar fiziškai netelpantys) bus kviečiami jungtis nuotoliniu būdu. Registracijos nuoroda.

„Idėjos miestui“ nuotr.

Ay-O instaliacijai „Juodoji skylė“ – 20 metų, 14:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

2001 m. menininkas Saulius Valius garsųjį japonų fluxus menininką pakvietė į Lietuvą. Jis Kaune surengė parodą bei įrengė ir padovanojo muziejui instaliaciją „Juodoji skylė“, kuri yra galerijos hole. 

Renginio programa:
14–16 val. Flux-kit pristatymas. Bus galima išbandyti naujojo edukacinio lagaminėlio priemones, supažindinančias su Fluxus judėjimu.
16 val. svečių sveikinimai ir palinkėjimai Ay-O.
16.45–17.45 val. sveikinimo atvirlaiškių, skirtų Ay-O, gaminimas.
Visą dieną bus galima aplankyti „Juodąją skylę“ ir Jurgio Mačiūno Fluxus kabinetą.

„DeMo rezidencijos“: „Savanoriška tremtis“, 14:00
Vilijampolės turgus, Varnių g. 48C

Serbė Marija Krstić, kuri, kaip ir jos tėvynainė Marijos Marković baigia rezidenciją Kaune, sako, kad jos projektas tiria pastaruoju metu augantį fenomeną tarp Serbijos jaunų žmonių persikelti iš didžiųjų miestų į kaimo aplinką, kad būtų užtikrintos geresnės gyvenimo sąlygos sau ir savo šeimoms. „Dėl pandemijos sukeltos krizės, griežtų karantino ribojimų bei sunykusio socialinio gyvenimo, didieji miestai tapo infekcijų, taršos, klaidingos informacijos, chaoso ir streso šaltiniu. Tuo tarpu, kaimai, maži miesteliai ir vienkiemiai staiga tapo labai patrauklūs ir paklausūs (jaunimo akyse), todėl tapo labai populiaru iškeliauti į „SAVANORIŠKĄ TREMTĮ.”

„DeMo“ rezidencijos metu menininkės sukurtas „Savanoriškos tremties“ spektaklis/performansas pristatys dilemą tarp miesto ir kaimo – dviejų viena kitai priešingų šiuolaikinio gyvenimo koncepcijų, pritaikant/naudojant šiuolaikinius cirko įgūdžius/elementus kaip teatro įrankius. Tai unikali galimybė bendradarbiauti su jaunomis ir perspektyviomis šiuolaikinio cirko menininkėmis – Aino Maekipaeae ir Marija Baranauskaite.

Paroda-performansas „TO BE CONTINUED…“, 18:30
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Fotomenininkas Donatas Stankevičius, dešimtmetį fiksuojantis teatro asmenybes ir spektaklius, kviečia į susitikimą su menininkais Egidijumi Stanciku, Agniumi Jankevičiumi, Rimantu Štaru, Martyna Gedvilaite, Sigitu Šidlausku, Vainiumi Sodeika, Andriumi Gauču ir Dainiumi Svobonu.

„Teatras – didelis organizmas ir kiekvienas jame turi savo pareigas. Atlikdamas savąsias, prasilenkiu su nemažai žmonių. Vieni pasako „labas“, kiti nusišypso, treti paklausia, kaip gyvenu. Taip savaime gimsta pokalbiai, peraugantys į draugystes, kurias nusprendžiau užfiksuoti pasirinkdamas kiek neįprastą tam būdą. „To be continued“ reiškia, kad kiekvienas naujas ilgesnis pokalbis bei galimybė pažinti žmogų pagimdys ir naują atvaizdą. Taigi, laukite tęsinio“, – sako parodos autorius Donatas Stankevičius.

Išskirtinė paroda-performansas vyks tik vieną dieną, birželio 30, nuo 18:30 Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiojoje scenoje. Iš viso organizuojamos trys pusvalandį trunkančios lankymo sesijos (18:30, 19:00, 19:30).

Būtina registracija. Registracijos forma.

KETVIRTADIENIS, 07 01

„Poezijos pavasaris 2021“: Moterų poezijos popietė „Dainuok gyvenimą lengvutį“, 17:00
Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namai-muziejus, S. Nėries g. 7, Palemonas

Savo kūrybą skaitys: Lina Navickaitė, Neringa Daniulaitienė, Raimonda Mikuckytė, Eglė Perednytė, Zita Gaižauskaitė, Aldona Ruseckaitė, Ieva Rudžianskaitė, Irna Labokė, Enrika Striogaitė, Zenė Sadauskaitė, Egidija Šeputytė.

Muzikuos: Rimvydas Vilkas (saksofonas), Skaidrė Maldonienė (fortepijonas), Jurgita Gelūnaitė-Tervydienė (smuikas) ir Ieva Žemaitytė (fortepijonas).

„Poezijos pavasario“ archyvo nuotr.

Lauko paroda „Architektūra: Kaunas 2020“
Vilniaus g. 

Kaip ir kasmet, liepos 1-ąją Lietuvos architektai pažymi profesinę šventę. Šios šventės Lietuvoje pradininkai – kauniečiai – surengė tradicinę metų parodą, išrinko krašto Metų architektą ir susiorganizavo pikniką su futbolu. Kokie rungtynių rezultatai, publikuodami maršrutą nė nenutuokiame, bet parodą, kurioje eksponuojami įspūdingiausi pernai sukurti kauniečių darbai (ne tik Kaune – štai Gintaro Balčyčio suprojektuota Vilkaviškio autobusų stotis skamba visame pasaulyje), apžiūrėti galite kad ir ištisą parą. 

Gintaro Balčyčio suprojektuota Vilkaviškio autobusų stotis. Architekto archyvo nuotr.

Parodos „Arno Funk[cionalizmas] (1898–1957)“ atidarymas, 17:00
A. ir P. galaunių namai, Vydūno al. 2

Marijos Drėmaitės kuruojama paroda, skirta architekto kūrybai, eksponuojama jo 1932 metais projektuotame Adelės ir Pauliaus Galaunių name. Parodą sudaro keturios erdvės: Galaunių namas, interjero salonas, gyvenamųjų namų salė ir visuomeninių pastatų kabinetas. Per nuotraukas, archyvinę medžiagą, detales, projektus, užsakovų asmenybes ir išlikusią negausią biografinę medžiagą atskleidžiamas unikalus Arno Funko dėmesys kasdienės aplinkos grožiui ir funkcionalumui.

Adelės ir Pauliaus Galaunių namas. Apie 1930 m. Autorius nežinomas

Jono Ohmano knygos „Donbaso džiazas“ pristatymas, 17:30
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64

„Teko būti apšaudytam rusų separatistų, pajusti mirties baimę, būti apsuptam juodo nevilties šešėlio. Bet taip pat teko ragauti ryžto ir ištvermės vaisių, be to, aiškiai suvokti, kas yra tikroji laisvės kova ir kaip ji turi būti vedama. Ukrainoje per savo išgyvenimus, žvelgdamas pro karo marazmo prizmę ir bendraudamas su ten kovojančiais žmonėmis, pradėjau suprasti, ką reiškia „hibridinis karas“. Tai – visiškas džiazas. Ši knyga yra mano signalas, kad mes Lietuvoje, norime ar nenorime, privalome tai suprasti. Ir išmokti džiazuoti“, – sako knygos autorius.

Norinčius dalyvauti renginyje, kviečiame registruotis el. paštu: registracijavdkm@gmail.com. Registruodamiesi nurodykite vardą, pavardę ir telefono numerį. Renginyje privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Slemas #PoezijosPavasaris, 19:00
KKC terasa, Vytauto pr. 79

Kaunas myli poeziją, Kauno menininkų namai taip pat! Todėl jau antrus metus iš eilės drauge su savo artimiausiais kaimynais – Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriumi jie kviečia į „Poezijos pavasario“ slemą. Šiame renginyje, bent simboliškai, susijungs šiuolaikiniai literatūriniai eksperimentai ir ilgametė Poezijos pavasario dvasia.

Slemo vedėjas – Marius Povilas Elijas Martynenko.

Slemo dizaino autorė – Inga Navickaitė-Drąsutė.