PENKTADIENIS, 06 17
Dailininko Jono Mackevičiaus 150-ųjų gimimo metinių minėjimas, 17:00
Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius, Pilies g. 17
J. Mackevičius atstovavo tradicinio akademinio realizmo krypčiai, buvo linkęs į romantizmą. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje sukūrė keletą unikalių didelio formato istorinių paveikslų, kurių replikos papuošė ir Didžiojo kunigaikščio Vytauto menę, esančią pagrindiniuose Lietuvos karininkų ramovės rūmuose, kartu tapė portretus, kūrė paveikslus ir freskas bažnyčioms.
Minėjimo metu Kauno miesto muziejaus edukatorius Giedrius Karpinskas skaitys pranešimą „Dailininko Jono Mackevičiaus gyvenimo kelias“. Prisiminimais apie dailininką ir jo šeimą, kuri tarpukariu ir pokariu gyveno prie Kauno pilies, dalinsis giminaičiai, Kauno miesto senamiesčio bendruomenės atstovai. Jono Mackevičiaus kūrybinį palikimą vertins menotyrininkai.
Pažaislio muzikos festivalis. Koncertas Broniaus Kutavičiaus atminimui, 18:00
Kauno Kristaus prisikėlimo bazilika, Žemaičių g. 31A
Šiais metais vienas iškiliausių Lietuvos kompozitorių, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Bronius Kutavičius būtų minėjęs 90-mečio jubiliejų. Deja, pernai rugsėjo mėnesį kūrėjas mus paliko. Koncerte skambės du monumentalūs B. Kutavičiaus kūriniai: oratorijos „Paskutinės pagonių apeigos“ ir „Epitafija praeinančiam laikui“, kuriuos atliks Kauno miesto simfoninis orkestras ir Kauno valstybinis choras. Diriguos Robertas Šervenikas.
Ekskursija-žygis: IV ir III fortai, 18:00
Susitikimo vieta: IV fortas, Plytinės g. 15
IV forte lauks ilgiausias požeminių galerijų tinklas, netikėtos patrankų pakėlimo mechanizmo liekanos. Leisimės į žygį autentiškais Kauno tvirtovės keliais, įspūdingu Jiesios landšaftiniu draustiniu. Kirsime Kauno tvirtovės rokadinį kelią – tai dabartinė Titnago gatvė, vingiuojanti Sąnašos upelio slėniais, kuri veda į III fortą. Tikėtina, kad 1915 metais, vokiečiams užėmus III fortą, jo komendantas su 100 pėstininkų ir 20 artileristų pasitraukė į IV fortą būtent šiuo keliu. Apžiūrėsime trečiojo forto teritoriją, rasime didžiausią, iki šių dienų išlikusią, sviedinio išmuštą daubą, sužinosime kur slėpėsi ir miegojo kariai, vietą, kur fotografavosi vokiečių generolas Litzmanas, bandysime įsivaizduoti kaip tarpukariu čia gyveno šeimos. Apie šį nuotykį nepamiršite dar visus metus, todėl norėsis sugrįžti dar kartą. Registracija.
Koncertas OÏDA I, 19:00
„Parakas“, Prancūzų / L. Ivinskio g.
Ko klausome, ką miestų gaudesyje girdime, ir kas lieka neišgirsta? Koncertų ciklu OÏDA industrinės kultūros platforma MATTERS kviečia susitelkti ir išgirsti kilpinamus triukšmus, traškančius ilgesius ir trūkius, kurie visi drauge atspindi skirtingas būties miestiškoje erdvėje patirtis.
Programa: Augustė Vickunaitė (Vokietija / Lietuva), BOB DATA (Latvija), Dima Levytskyi (Ukraina), Motina (Lietuva), Oorchach (Lietuva).
ŠEŠTADIENIS, 06 18
Džiazo stotelės „Jazz stops“, visą dieną
Įvairios vietos
Didžiausiu džiazo festivaliu Lietuvoje tituluojamas „Kaunas Jazz“ šį savaitgalį jungiasi prie Kauno Europos kultūros sostinės renginių programos. Šeštadienį, birželio 18-ąją, Kauno centre publikos laukia gausi nemokamų koncertų programa, o sekmadienį – svarbus ir simbolinę reikšmę turintis koncertas Kauno rajone, Vilkijoje.
Performansų programa „Service“, 14:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56
Kauno menininkų namai (KMN), bendradarbiaudami su Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija (NMK) ir kuratore Lesia Kulchynska (Ukraina) pristato platformą „Service“. Jos dalyviai siūlo plačiajai visuomenei neįprastą paslaugą pasitelkę performatyvų veiksmą. Tokiu „paslaugos“ supratimu siekiama peržengti rinkos logiką ir pakviesti dalyvius iš naujo interpretuoti ir pasisavinti „paslaugos“ idėją, ir užuot tiekus produkciją kitiems, susikurti šį mainų procesą pagal savo poreikius.
„Kelionė laiku“, 21:00
Raudondvaris, Kauno raj.
„Kaunas 2022“ projekte „Šiuolaikinės seniūnijos“ dalyvaujantis Raudondvaris kviečia į neįprastą spektaklį. Renginio kūrimo procese dalyvavo per šimtą raudondvariečių – jie rūpinosi tekstais, šokiu, muzika, dekoracijomis. Renginio tema – bendruomeniškumo atspindžiai miestelio istorijoje. Dalyviai – visi, nuo mažiausiųjų iki senjorų, pakviesiantys į ekskursiją-kelionę laiku.
„Romuvos lauko kinas“: „Palm Springsas“, 22:45
Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52
Ką darytumėte, jeigu kas rytą išgyventumėte tą pačią dieną? Nailsas (akt. Andy Samberg) ir Sara (akt. Cristin Milioti) netikėtai susipažįsta vestuvėse Palm Springse. Atrodo, viskas vyksta pagal scenarijų, tačiau porelė galiausiai supranta, kad yra amžinai įkalinta toje pačioje dienoje. Situacija komplikuojasi, kai jie negali pabėgti ne tik iš Palm Springso ar savęs, bet ir nuo vienas kito. Modernioje „Švilpiko dienos“ versijoje (rež. Max Barbakow) pagrindinius vaidmenis sukūrė iš „Saturday Night Live“ ir „Brooklyn 99“ puikiai pažįstamas Andy Samberg, „How I Met Your Mother“ seriale suvaidinusi Cristin Milioti bei gyva kino legenda J.K. Simmons.
SEKMADIENIS, 06 19
Jimo Goldbergo fotografijų paroda „Rich and Poor“, 11:00–17:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2
Jimas Goldbergas – amerikiečių menininkas ir fotografas, kurio kūryba paremta ilgalaikiu glaudžiu bendradarbiavimu su apleistomis, ignoruojamomis ar kitaip į paraštes nustumtomis visuomenės grupėmis. Ciklas „Rich and Poor“ („Turtingieji ir vargšai“) pasakoja apie skurdą, nelygybę ir bendražmogiškas patirtis. Jame menininkas fotografuojamiems skirtingų visuomenės sluoksnių atstovams suteikia lygias teises.
1977–1985 m. San Franciske fotografuodamas žmones jų gyvenamojoje aplinkoje, Goldbergas paprašė, kad šie parašytų po komentarą apie savo fotografiją. Tai buvo visiškai naujas metodas kurti fotografinius žmogiškų patirčių dokumentus, turėjęs didžiulės ir ilgalaikės įtakos fotografijos raidai.
Paroda „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“, 12:00–18:00
Laikinoji M. K. Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27
Kaunas ir Vilnius, Vilnius ir Kaunas. Didžiausi Lietuvos miestai. Konkuruojantys, nesutariantys, bet ir būtini vienas kitam. Kaip ir kodėl jie (ne)sugyvena? Vilniaus ir Kauno gyvenimą apaugusi puikybė ir prietarai paslepia tiesą – šiems miestams reikia vienas kito, kitaip jie pasmerkti „karikatūrinei egzistencijai“. Tai dar prieš šimtą metų savo dienoraštyje užrašė Mykolas Römeris. Apie tai pasakoja MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus tuo pačiu metu Vilniuje ir Kaune veikianti paroda – ji atveria pamatinę dviejų miestų priklausomybę, kaip jie formavo vienas kitą ir kaip iš jų įtampos atsirado šiuolaikinė Lietuva.
Teatralizuotas koncertas visai šeimai „Maestro (ne)leidžia groti, 16:00
Tado Ivanausko Obelynės sodyba, Obelynės g. 2, Ringaudai
Pažaislio muzikos festivalis jau antrus metus klausytojus pakvies į teatralizuotą koncertą visai šeimai. Skambės Camille’o Saint-Saënso „Žvėrių karnavalas. Didžioji zoologinė fantazija“ – klausytojai išgirs kompozitoriaus ir dirigento Mindaugo Piečaičio parengtą naują šio kūrinio aranžuotę. Koncerto scenarijus sukurtas pagal Indrės Šeputienės, Sonatos Latvėnaitės ir Vitos Matulytės knygą „Maestro (ne)leidžia groti.“
Iš Vytauto parko į Šančius, prie pat geležinkelio stoties, persikraustė ne pats senasis medinukas, bet jo klaustukais užkurta dvasia. „O kodėl ne?“ reinkarnavosi – vėl į medinuką – ir kviečia sekmadienį praleisti elektropankiškai.
Filmas „Istorijos iš marių dugno“, 17:15
Kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54
Savo šaknų ieškantis amerikietis Eliotas sužino, kad jo senelio gimtasis miestelis Rumšiškės šiandien yra…Kauno Marių dugne. Tačiau Eliotas nenuleidžia rankų ir į Lietuvą atvyksta su narų, archeologų bei geofizikų komanda: pasaulinio lygio profesionalai bandę rasti Atlantidą šį kartą neria į lietuviškus vandenis ieškodami nuskendusios Rumšiškių istorijos.
Tai jautri šeimos istorija persipinanti su šiek tiek mokslinės romantikos ir paskutinių liudininkų, dar gimusių marių dugne, prisiminimais. Filmo kūrėjai – Rytis Titas, Rūta Vyžintaitė-Lajienė.