Žurnalų archyvas

Maršrutas birželio 13–16 dienoms

13 birželio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 06 13

Tito Milašiaus paroda „Tremties kryžiai“, 09:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos „Berželio“ padalinys, Taikos pr. 113B

Parodoje eksponuojami unikaliu būdu iš mažų medžio gabaliukų, mazgų rinkimo technika surinkti kryžiai ir paveikslai. „Pavadinau šiuos kryžius Tremtinių kryžiais, nes išmokau šios medžio nėrimo technikos Sibire iš tremtinio lietuvio. Kryžiuose daug dekoratyvinių spyglių, kaip ir Kristaus erškėčių vainike. Jie parodo, koks spygliuotas buvo tremtinių gyvenimas“, – sako parodos autorius. 

Virtuali paskaita „1952 m.: paskutinieji, ištremti Stalino“, 14:00
Online

Kauno IX forto muziejus kviečia klausytis virtualios istoriko dr. Modesto Kuodžio paskaitos „1952 m.: paskutinieji, ištremti Stalino“. Paskaitos tiesioginė transliacija vyks Kauno IX forto muziejaus „Facebook“ puslapyje.

Tai antroji ciklo „Nušviesti tai, kas gali likti aktualijų šešėlyje“ paskaita. Šis paskaitų ciklas skirtas įdėmiau pažvelgti į keturias Lietuvos okupacijų istorijos pažinimui svarbias 2022-ųjų sukaktis.

Spektaklis „Taksai. Bandymai įveikti atstumus“, 21:15
A. Juozapavičiaus pr. 31G

Ar atsimenate, kada paskutinį kartą skambinote centriukui? Taksi verslas per neregėtai trumpą laiką beveik išnyko, transformuodamasis į skaitmeninių technologijų valdomą pavežimo paslaugų industriją. Šiandienos taksų vairuotojai – vis labiau nematomi, tačiau puikiai matantys. Galiniuose veidrodėliuose jie stebi už nugarų vykstančias dramas ir komedijas, jaučia miesto pulsą, žino jo paslaptis, veža keleivius į keisčiausias vietas, kuriose patys niekada nesilankė. Spektaklio „Taksai“ kūrėjai bendram kūrybiniam darbui pakvietė grupę taksi vairuotojų ir pavežėjų. Kai kurie dar mena legendinio Kauno taksi parko laikus, kiti, darbą pradėję palyginti neseniai, visada naudojosi elektroninėmis platformomis. Tai nedideliam žiūrovų skaičiui skirtas spektaklis-eksperimentas, vykstantis judančiuose automobiliuose.

ANTRADIENIS, 06 14

Paroda „Ateitis / atmintis“, 12:00–19:00
Gimnazijos g. 4

Grupė Vokietijos menininkų-kuratorių „Konsortium“ pristato tarptautinio bendradarbiavimo projektą, tyrinėjantį miesto istoriją ir jo architektūrinį palikimą. Jie pakvietė daugiau nei pusę šimto menininkų iš įvairių pasaulio šalių kurti bendradarbiavimu pagrįstą kolektyvinę skulptūrą, dedikuotą tarpukario Kaunui. Taip sukurtas „miniatiūrinis muziejus“, trimatis miesto žemėlapis, sudarytas iš paveikslų ir skulptūrų. Ši paroda – pirmoji „Kaunas 2022“ organizuojama paroda unikaliame renovuojamame pastate prie Istorinės Prezidentūros.

J. Balašaičio nuotr.

I. Sutkaitytės parodos „Sovietmečio filosofijos įtaka šiandieninio žmogaus gyvenime“ atidarymas, 17:00
Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius, Pilies g. 17

Parodoje pristatomos Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos fotografijos studijų programos diplomantės Ievos Sutkaitytės fotografijos. Autorė savo dėmesį sufokusuoja į Kauno mieste esančias sovietmečio masinio būsto erdves, kurios ir padiktavo pagrindinį pasakojimą.

Lietuva, kaip ir kitos posovietinės šalys, XX a. patyrė du didelius istorinius lūžius – sovietmečio „atėjimą“ ir vėlesnį sistemos žlugimą bei nepriklausomos valstybės atkūrimą. Šiuos sukrėtimus lydi esminiai politiniai, socialiniai ir kultūriniai pokyčiai. Neišvengiamai jie turi įtakos ir žmonių gyvenimui, vertybėms, elgesio modeliams ir požiūriams.

Gedulo ir vilties dienos varpų muzikos koncertas, 18:00
Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64

Koncerte skambės lietuvių liaudies ir tremtinių dainos: Tai gražiai mane augino – muz. V. Mikalausko, Leiskit į Tėvynę – Lietuvos tremtinių daina, Kur tas dulkėtas traukinys – Lietuvos tremtinių daina, Stoviu aš parimus – Lietuvos tremtinių daina, Ąžuolai žaliuos – K. Vasiliauskas ir kt.

Meninis vakaras „Birželio sodas“, 18:00
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73

Pasirodymą „Kur slenka dienos pilkos…“, sukurtą pagal Rūtos Šepetys romaną „Tarp pilkų debesų“ ir Rimvydo Racėno knygą „Į mielą šalį Lietuvą“, pristatys Kauno Veršvų gimnazijos Teatro studija. Programoje – ir dainuojamosios poezijos pasirodymai.

TREČIADIENIS, 06 15

Emos Kazlauskaitės kūrybinių darbų paroda „Paskuipaskuipaskui“
Kauno paveikslų galerijos laiptai, K. Donelaičio g. 16

Kauno apskrities viešosios bibliotekos trečius metus iš eilės organizuojama „Vasaros galerija“ šiais metais vėl leidžiasi kavinėje „Kultūra“. Kūrėjai čia turi platesnę auditoriją, o meno mylėtojai čia pat gali paplepėti su darbų autoriais ir atsigaivinti šaltu gėrimu. Pagrindinė „Vasaros galerijos“ idėja ir yra rengti vienos dienos parodas arba renginius, kuriuose menininkai gali pristatyti savo kūrybą.

Laimos Giedraitienės edukacija „Tapyba ant audinio“, 17:30
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Užsiėmime bus supažindinama, kokius dažus reikia naudoti, kai norime piešti tik kontūrą ant audinio, kokius dažus – norint padengti plotelius; kaip išgauti spalvų perėjimus, atspalvius. Bus pasakojama, kaip išrinkti kompoziciją ant pasirinkto gaminio, kaip perkelti piešinį nuo eskizo. Bus naudojami akriliniai, reljefiniai ir purškiami dažai (susipažinsime su šių dažų panaudojimo galimybėmis). Paskaita yra dalis renginių ciklo, skirto jaunimui skirtam projektui „Erdvė reikštis“.

Ema dalijasi: „Eilutė „Paskuipaskuipaskui“ gali būti suvokiama kaip atidėliojimo įpročio išraiška, tik šiuo atveju tai – atidėliojimo įprotį primenantis kūrybos principas, suteikiantis daugybę manipuliavimo turima medžiaga galimybių. Darbuose persipina analoginės ir skaitmeninės fotografijos pagalba gautų vaizdinių fragmentai, naudojama sava bei svetima medžiaga. Kone visus darbus siejantis principas – vieną fotografiją sudaro keletas skirtingu metu bei skirtingose vietovėse fotografuotų nuotraukų.

Parodos „Menas tarp sienų“ atidarymas, 18:00
„CultureUKraine“, Laisvės al. 101

Parodoje „Menas tarp sienų“ eksponuojami aštuonių menininkų, gyvenančių trijose sulaikymo stovyklose Lietuvoje, darbai. Visi jie išgyveno sunkias keliones, bėgdami iš savo šalių į Europos Sąjungos valstybes, kurioje tikisi rasti pagarbą žmogaus teisėms. Nuo 2021 m. birželio, kai prasidėjo migrantų krizė, Lietuvos sieną kirto daugiau nei 4 000 žmonių.

Filmo „Pažinti tėtę“ premjera, 18:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Virginijos Vareikytės dokumentinis filmas „Pažinti tėtę“ (52 min.) pasakoja apie žymaus architekto-restauratoriaus Žybarto Simonaičio paliktą asmeninį darbų, kino juostų archyvą, kurį tvarkydama dukra Agnė ne tik atranda tai, ką verta išsaugoti ateities kartoms, bet ir naujoje šviesoje pamato savo tėvą ir jo gyvenimą.

„Romuvos lauko kinas“: „Neįgarsintos mintys“ (Ukraina), 22:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52

Antonio Lukich filme Dvidešimt penkerių Vadimas gyvena Kijeve ir užsidirba įrašydamas įvairius garsus. Kartą vaikinas sulaukia netikėtai dosnaus pasiūlymo prisidėti kuriant vaizdo žaidimą. Jei projektas pasiseks, jis galbūt net užsitikrins darbą Kanadoje. Vadimas net nedvejoja. Dabar jo užduotis – užfiksuoti vietinių Ukrainos gyvūnų balsus ir Karpatuose gyvenančio reto paukščio giesmę. Situacija pasirodo ne tokia jau paprasta, kai paaiškėja, kad kelionėje jį lydės ekscentriška motina.

Kviečiame žiūrėti filmą nemokamai ir paaukoti Ukrainai. Tai padaryti galėsite renginio metu. Jei oro sąlygos neleis organizuoti renginio Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelyje (Vytauto pr. 52), jis bus perkeltas į „Romuvos“ (Laisvės al. 54) Didžiąją salę. Registracija į renginį: https://forms.gle/TVVVz8NRxT5yEZB29

KETVIRTADIENIS, 06 16

Vakaras „Takas, vedąs į vieškelį“, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Norime jus pakviesti drauge pasivaikščioti Ievos Simonaitytės gyvenimo ir kūrybos taku, kuris rašytojos gyvenime, ne visada buvo: „Smėliuotas, lygus, lapais išbarstytas tas takas…“, bet jame neretai pasitaikydavo ir nelengvų kliūčių, kurias reikia įveikti“, – kviečia muziejus. Dalyvaus aktoriai Saulius Čiučelis, Inga Mikutavičiūtė, Eglė Grigaliūnaitė, Olita Dautartaitė. Muzikinę atmosferą kurs Justinas Buta (birbynė) ir Evelina Butienė (kanklės).

Spektaklis „Pagalvinis“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Martin McDonagh – pasaulyje žinomas šiuolaikinis airių dramaturgas. Pjesė „Pagalvinis“ (2003 m.) pelnė prestižinius Olivier ir Evening Standart apdovanojimus, yra statoma visame pasaulyje. Iki šiol Gintaras Varnas nebuvo dirbęs su Martin McDonagh kūryba ir šį kartą jis rinkosi būtent kūrinį, o ne autorių. „Svarbus dalykas, nulėmęs pjesės pasirinkimą – makabriška, net liguista, tokia neogotikinė atmosfera. Kartais net neaišku, ar kai kurie įvykiai vyko realybėje, ar tik Katurjano galvoje“ – teigia režisierius. Spektaklyje analizuojamas kūrybos ir realybės santykis, kūrybos svarba ir įtaka, kūrėjo atsakomybė už jo kuriamą meną.

„jautì“ koncertas, 18:00
„Kaunas 2022“ vasaros scena, Rotušės a.

„jautì“ per 6-erius gyvavimo metus išleido 4 albumus, surengė daugiau kaip 200 koncertų ir populiariausiose muzikos platformose jau turi daugiau nei 7 milijonus perklausų. Matematinio roko grupė kuria muziką lietuvių ir anglų kalba, o dainų tekstais diskutuoja daugeliu temų: nuo spalvingų vaikystės momentų ir nostalgijos iki netobulo žmogaus, jaunuolio, apimto depresijos.

Svečius apšildys grupės „Gingerbread“ ir „Sacreblue“.