Žurnalų archyvas

Maršrutas balandžio 28–gegužės 1 dienoms

28 balandžio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 04 28

Gintaro Česonio paroda „Laiptai į dangų“
VDA KF galerija, Muitinės g. 2

Pasakoja menotyrininkė Rasa Žukienė: „Gintaras Česonis, pakviestas Gruzijos fotomenininkų, į Tbilisį nuvyko 2012 metais . Šis miestas sužadino prisiminimus apie tapytoją Arūną Vaitkūną, Gintaro Česonio draugą ir kolegą Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete (2000-2005). <…> Arūną Vaitkūną mirtis pasiglemžė Tbilisyje; tai įvyko 2005 metais. Daugelis Kauno jaunesniųjų kūrėjų, jų tarpe ir Gintaras Česonis, ir šiandien pripažįsta šios asmenybės pozityvią įtaką jų pasaulėžiūrai ir etinėms nuostatoms. Gintaras Česonis senuosius Tbilisio senamiesčio laiptus mato pilkšvai monochrominių atspalvių gamoje, ir, sakyčiau, kažkaip viltingai, lyg laiptus į metafizinį Dangų. Laiptinių tuneliai fotografo žvilgsnį veda ir aukštyn, ir žemyn, bet visada link vidun srūvančios šviesos plotų. Tamsumą ir prieblandą įveikia išsklidusi, iš dangaus atsrūvanti sidabriška šviesa. Ji ir yra neišblėsusios atminties simbolis. Šios fotografijos – prasminga dedikacija, kilnus vieno kūrėjo pagarbos kitam kūrėjui veiksmas, jau pats savaime vertas pagarbos.“

Knygos „Teofilius Matulionis. Laiškai“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Panemunės padalinys, Vaidoto g. 115

Vyskupo Teofiliaus Matulionio laiškų knyga – antroji iš šiam Lietuvos palaimintajam skirto leidinių ciklo, kurį organizuoja palaimintojo Teofiliaus Matulionio labdaros ir paramos fondas.
Sovietų sąjungos kalėjimuose, areštinėse, KGB rūsiuose, nuteistųjų paskirstymo punktuose vyskupas Teofilius praleido apie 16 metų. Kalėjimų laiškai iš Oršos, Vladimiro centralo ir Mordovijos invalidų namų sudaro šio epistolinio leidinio pagrindą. Vyskupo Teofiliaus rašytinis palikimas kupinas tikėjimo Dievu ir broliškos šilumos, labai žmogiškas, plačių interesų, jautrių pastabų.

Dalyvaus leidinio sudarytojas Vaidotas Žukas ir disidentas, publicistas Julius Sasnauskas OFM.

„Kaunas Jazz“, 18:00
Vienybės a. ir Nepriklausomybės a.

Penktadienį 18 val. kariliono varpais skambins Giedrius Kuprevičius, taip pranešdamas apie esminį festivalio „Kaunas Jazz“ savaitgalį. Jau seniai nebėra bilietų į Billy Cobham koncertą, bet miesto centre išgirsite daug puikių muzikantų, tarp kurių – Kauno diksilendas ir „Los Secretos Del Pablo“ Nepriklausomybės aikštės lauko scenoje penktadienį. Visą šis dienos programą festivalis skelbia čia.

VDU Azijos savaitė: „Čunkingo ekspresas“ (Chung Hing sam lam), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

VDU Azijos savaitės metu „Romuva“ kviečia atrasti keturis ryškius filmus, tarp kurių – Honkongo kino meistro Wong Kar-Wai komiška drama „Čunkingo ekspresas“ (1994).

Du vieniši Honkongo policijos pareigūnai sudaužytomis širdimis vėl įsimyli: numeris 223 nepažįstamą šviesiaplaukę femme fatale, per sieną gabenančią heroiną, 663 – išsiblaškiusią užkandinės pardavėją Fei, kuri šiam nežinant ima lankytis jo namuose. Šis neurotiškas, melancholiškas, nuo Honkongo neoninių šviesų mirgantis filmas pelnė režisieriui tarptautinį pripažinimą.

Kadras iš filmo

ŠEŠTADIENIS, 04 29

Spektaklis „Nykstantis žmogeliukai“, 12:00
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A

Spektaklio kūrėjai su režisiere Agne Sunklodaite priešakyje kviečia į šviesos kupiną, vizualią kelionę per atsiminimus, kuriuos į bendrą giją sujungia begalinė meilė artimiesiems. Šešėlių teatro principu pasakojamos jaudinančios kelių šeimų istorijos leis kitu kampu pažvelgti į gyvenimo metamus iššūkius ir ieškoti šviesos net ir tamsiausiame danguje.

Spektaklį įkvėpė Australijoje gyvenanti vaikų rašytoja, pedagogė, populiarių vaikiškų knygelių autorė Elizabeth Mary Cummings.

D. Stankevičiaus nuotr.

Susitikimas su vaikų rašytoju Mariumi Marcinkevičiumi, 12:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius, V. Krėvės pr. 97A

Siaubingai linksma istorija, kuri jau užkariavo močiučių ir jų mylimų anūkėlių širdis, „Superbobutės“ įtraukia net ir tuos vaikus, kurie teigia, kad nemėgsta skaityti. Ji kupina smagių juokelių, rimtų netikėtumų, veiksmo ir nenumatytų istorijos vingių. Knyga yra gausiai iliustruota (nei vieno puslapio be piešinio!), privers nusišypsoti net ir didžiausius paniurėlius ir tikrai atitrauks vaikus nuo išmaniųjų telefonų.

Renginyje laukia ne tik pačios juokingiausios istorijos, bet ir kūrybinės dirbtuvės. Renginys skirtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei.

„Kaunas Jazz“, visą dieną
Įvairios vietos

Šeštadienį – gausybė vardų, garsų, nuotaikų scenose Laisvės alėjoje! Net specialus džiazo radijas transliuos iš „Godo“, o dramos teatre pasirodys Zara McFarlane! Bilietų į šį koncertą dar yra… Visą šeštadienio programą festivalis skelbia čia.

Filmas „Gyvenimas po mirties“, 15:40
„Romuva“, Laisvės al. 54

Nerijaus Mileriaus dokumentinio filmo centre – aktoriai Juozas Budraitis, Rasa Samuolytė, Dainius Gavenonis ir Lukas Malinauskas, kine suvaidinę savo pačių mirtį arba įkūniję artimųjų netekusius personažus. Ką reiškia vaidinti mirtį? Ar kine vaidinamo personažo mirtis keičia santykį su būsima „tikra“ mirtimi? Galbūt suvaidinta mirtis ugdo ironiją ir gebėjimą pasijuokti? Filmo idėja – per aktorių portretus atskleisti ryšį tarp mirties kine ir gyvenimo už aikštelės ribų.

Kadras iš filmo

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro ir Dianos Tiščenko koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kryme gimusi ir šiuo metu Berlyne gyvenanti smuikininkė Diana Tiščenko savo talentu užkariauja pasaulį. D. Tiščenko Kauno  klausytojams atliks Ludwigo van Beethoveno (1770–1827) koncertą smuikui ir orkestrui D-dur. Jau daugiau kaip 200 metų šis kūrinys pripažįstamas kaip vienas iš didžiausių kada nors smuikui parašytų darbų. Antrojoje koncerto dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras klausytojus kvies išgirsti Felixo Mendelssohno (1809–1847) „Itališkąją simfoniją“, įkvėptą kompozitoriaus kelionės po Italiją

Diskoteka 80-ųjų ritmu, 19:00
„K.I.N.A.S. Panemunė“. Vaidoto g. 26

„Nusimeskim vienaragių karūnas ir inovacijų etiketes, išmaniuosius sprendimus pastumkim į šalį ir pašėlkim laiko patikrintoj diskotekoj“, – kviečia šimtamečio medinuko šeimininkai, pasukti juostų pakvietę Viktorą.

SEKMADIENIS, 04 30

Nemokamų muziejų sekmadienis
Įvairios vietos

Paskutinis mėnesio sekmadienis – tai nemokamai duris atveriantys muziejai visoje Lietuvoje. Tie, kurie pavaldūs Kultūros ministerijai, ir dar keletas. Visą dalyvaujančių akcijoje įstaigų sąrašą rasite čia.

Mugė „Pakalnutės žiedas 2023“, 09:00–16:00
VDU Botanikos sodas, Ž. E. Žilibero g. 6

Jūsų lauks medelynų ir apželdintojų ekspozicijos, prekeiviai įvairiais augalais, vaiskrūmių, vaismedžių ir dekoratyviųjų augalų sodinukais.

Vyks prekyba amatininkų dirbiniais, sodo aksesuarais, ūkininkų pagamintais maisto produktais.
VDU Botanikos sodo medelynas pristatys sode išaugintus dekoratyviuosius medelius, vaistinius, prieskoninius, uoginius augalus, daugiametes gėles.

Juozo Tumo-Vaižganto 90-ųjų mirties metinių minėjimas, 13:30
Juozo Tumo-Vaižganto butas-muziejus, Aleksoto g. 10

Už lietuvių literatūros klasiką, dvasininką, vieną mūsų šalies kūrėjų sekmadienį bus laikomos Šv. Mišios. Vidurdienį visi kviečiami pasimelsti Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčioje. Šventąsias Mišias aukos kunigas Arvydas Kasčiukaitis. 

Vėliau Juozo Tumo-Vaižganto bute vyks Vaižganto 90-ųjų mirties metinių minėjimo renginys. Vaižganto kūrybą ir savo poeziją skaitys dvasininkai poetai Nerijus Pipiras, Skaidrius Kandratavičius ir Bernardas Belickas. Kanklėmis skambins J. Tumo-Vaižganto buto-muziejaus vyr. muziejininkė Gintarė Dabkevičienė. Renginį ves literatūrologas, muziejaus edukatorius Remigijus Jakulevičius. 

„Kaunas Jazz“. Skirmantas Sasnauskas, Vita Rusaitytė, Arnas Mikalkėnas, 14:00
Kauno choralinė sinagoga, E. Ožeškienės g. 13

Ši programa paruošta specialiai festivaliui, tad klausytojams ji bus pristatyta pirmą kartą. Muzikiniu požiūriu šį projektą būtų sunku priskirti konkrečiai stilistikai – muzikantus sieja atvirumas naujovėms bei meilė laisvai improvizacinei muzikai. Kaip patys muzikantai sako, šioje programoje spontaninės improvizacijos, komponuotos muzikos fragmentų, teksto pagalba perteiks šiuolaikinį erdvės pojūtį tiek individualioje, tiek kolektyvinėje plotmėje.

Filmas „Metas išeiti“ (Heojil kyolshim), 15:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Kaip rašo kinotyrininkė Aistė Račaitytė, šiame stilingame film noir fatališkos moters figūra yra esminis veiksmo variklis, o pagrindinis herojus tarsi apsėstas savo aistros. Park Chan-wooko kinas turi dideliam ekranui sutverto barokiškumo. „Tarnaitę“ prisimenantys žiūrovai su tuo sutiks. Žanro, stiliaus, vaidybos ir režisūrinio meistriškumo aukštumos suteiks nepaprastai didelį žiūrėjimo malonumą. Būtent toks kinas gali užnorinti grįžti ir niekada nebeišeiti iš kino salės.

Koncertas „Klavišų poezija: Brahmsas ir Chopinas“, 17:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Svečiuose – Ukrainos pianistas Antonas Drozdas. Jis  yra Ukrainos ir tarptautinių konkursų laureatas, tobulinosi meistriškumo kursuose pas žymius Vokietijos, Prancūzijos, Japonijos, Vengrijos, Ukrainos pianistus. Apie jaunosios kartos atlikėją tik geriausi atsiliepimai. Štai vienas jų: „„Antonas yra nepaprastai artistiška asmenybė ir aukščiausio lygio muzikantas, pasižymintis puikia atlikimo technika. Jo pasirodymai visada labai nuoširdūs, gilūs ir emocionalūs.“ (B. Fedorovas)

PIRMADIENIS, 05 01

Filmas „Visos Bo baimės“ (Beau is afraid), 12:55 / 20:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Režisieriaus Ari Aster debiutinis filmas „Paveldėtas“ sudrebino stagnavusį siaubo žanrą. Antrasis filmas „Saulės kultas“ tik patvirtino, kad sėkmė buvo ne atsitiktinė. O trečiasis ar taps metų filmu?

Pagrindinis filmo herojus – Bo (vaidina Joaquin Pheonix), uždaras ir vaikystės traumų kamuojamas vyras. Palikęs savo namus, jis iškeliauja aplankyti mamos. Košmarų ir siurealizmo perpildyta kelionė virs didžiausiu Bo gyvenimo nuotykiu. Istorija skamba paprastai, tačiau Ari Aster garantuoja įspūdžius, kurie neapleis jūsų dar ilgai po filmo peržiūros.

Kadras iš filmo

Parodos „Pirmiausia veiksmas buvo!“ uždarymas ir dirbtuvės, 15:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Parodos „Pirmiausia veiksmas buvo!“ uždarymo proga gegužės pirmąją dieną 15 val. kuratorė Auksė Petrulienė pristatys Darbo muziejaus įprasminimo manifestą, kuriamą drauge su buvusiais pramonės darbuotojais ir pakvies susitikimo dalyvius pridėti savo sakinį šiam manifestui. Aptarsime Darbo muziejų įvairovę Europoje ir iššūkius, kuriuos patiria tokio muziejaus idėja Lietuvoje. Edukatorė Asta Volungė padės išleisti grupinį ziną, dedikuotą dykinėjimui.

Paroda „Pirmiausia veiksmas buvo!“ papildo Balstogėje, Lenkijoje pradėtą pasakojimą apie ankstyvjo XX a. anti-imperialistinio judėjimo istoriją ir pasipriešinimo naratyvus šiuolaikiniame mene ir aktyvizme.

„Kaunas Jazz“. Kurt Elling ir Kauno miesto simfoninis orkestras, 19:00
„Žalgirio“ arena, Karaliaus Mindaugo pr. 50

Dviejų prestižinių „Grammy“ statulėlių laimėtojas Kurtas Ellingas 2022-ųjų vasarą „Kaunas Jazz“ publiką sužavėjo koncertu Trakų pilies kieme – nepaisant lietaus, publika pasiilgtam svečiui sukėlė ovacijas. Šįkart festivalio publikai JAV žvaigždė pristatys pasaulinę premjerą – programą, atliekamą su Kauno miesto simfoniniu orkestru.

Keshia Augene nuotr.