Žurnalų archyvas

Maršrutas balandžio 24–27 dienoms

23 balandžio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 04 24

Tarptautinė šuns diena bibliotekoje, 09:00–20:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Ar žinojote, jog nuo 2016 metų, Lietuvos kinologų draugijos iniciatyva, balandžio 24-ąją minima Šuns diena? Kauno apskrities viešoji biblioteka kviečia visus paminėti ją kartu su Kauno gyvūnų gerovės namais ir LKD šunų elgsenos trenerių-specialistų sąjungos bei šunų dresūros mokyklos „Reksas“ treneriu Egidijumi Braziu.

Galite tiesiog apsilankyti bibliotekoje su šuniuku arba dalyvauti veiklose, kurių sąrašą rasite čia.


Parodos „Nepaklusnumo ikonos“ atidarymas, 17:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7

Rimanto Šlipavičiaus-Šlipo, Arūno Kulikausko ir Eugenijaus Varkulevičiaus-Varkalio kūrinių parodoje menininkai pristato kūrinius, įvairias meno formas ir medijas jungiančius darbus, įkūnijančius jų kūrybinius eksperimentus ir liudijančius šių menininkų maištavimą prieš kultūrines ir socialines normas bei politinius suvaržymus. Menininko nepaklusnumą politiniams režimams, vyraujančiai kultūrinei, socialinei tvarkai ar įsitvirtinusiam ekonomikos modeliui parodos kuratoriai Rasa Žukienė ir Tomas Pabedinskas pasirinko kaip visus tris parodos autorius siejančią bei skirtingomis aplinkybėmis ir laikotarpiais aktualumo neprarandančią temą.

Parodos atidarymo metu vyks britų kuratoriaus David Ellis paskaita-performansas „Crash Report“ ir Rimanto Šlipavičiaus-Šlipo juostų perklausa. David Ellis pristatys performatyvų, iliustruotą ekskursą į „pasidaryk pats“ etosą, kuris įkvėpė 8-ojo ir 9-ojo dešimtmečių Europos kontrkultūrą, jo paties kūrybinį braižą ir tai, ką jis vadina „lytėjimo džiaugsmu“.

Kamerinio orkestro „Cantus“ ir solistų koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

„Cantus“ susikūrė 2006 metų rudenį Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykloje. Jį įkūrė ir iki šiol jam vadovauja prof. Ričardas Sviackevičius. Kolektyvas netruko pelnyti publikos simpatijas, tad savo gretas papildęs Lietuvos valstybinio simfoninio, Lietuvos nacionalinio simfoninio, Lietuvos kamerinio, LNOBT orkestrų muzikantais išaugo į unikalų, aktyviai dalyvaujantį koncertinėje veikloje, tarptautiniuose projektuose, kolektyvą. Šiame koncerte kauniečiai sulauks ir scenos primadonos Joanos Gedmintaitės (sopranas) ir svečio iš Italijos Mirco Patarini (akordeonas).

VDU Azijos savaitė: filmas „Aš nesu ponia Bovari“ (Wo Bu Shi Pan Jinlian), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

VDU Azijos savaitės metu Kauno kino centras „Romuva“ kviečia atrasti keturis ryškius filmus, iš kurių vienas – originalia forma stebinanti kiniška juosta „Aš nesu ponia Bovari“ (2016). Geriausiu San Sebastiano kino festivalio pripažintame filme pasakojama satyriška paprastos provincialės Li, sudrebinusios Kinijos teisinės sistemos pamatus, istorija. Li kreipiasi į vietinį teismą norėdama įrodyti, kad jos skyrybos su vyru buvo didžiausia apgaulė. Rež. Xiaogang Feng.

„Pamatyk kine“: filmas „Taksistas“ (Taxi driver), 18:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

„Kad tave pagrobtų, turi būti kino teatre, sėdėti tamsoje, anoniminių nepažįstamųjų apsupty“, – sakė Susan Sontag. Išties, neatsiejama populiariosios vaizduotės dalimi tapę filmai nusipelno būti pamatyti didžiuosiuose kino teatrų ekranuose, ir tuo rūpinasi kino entuziastai „Pamatyk kine“. Šįkart ekrane – Martino Scorseses šedevras, sukurtas 1976 metais.

„Taksistas“ yra viena iš tų „tobulų audrų“ – tai filmas, kurio stiprus scenarijus, geniali vaidyba, režisūra ir aktualus socialinis kontekstas susilieja į vientisą kūrinį. Trevis Biklas (Robert De Niro) – jaunas Vietnamo karo veteranas. Vaikiną kamuoja nemiga, tad, pabodus be tikslo klajoti po naktinį Niujorką, jis įsidarbina taksi vairuotoju. Trevisas gali dirbti bet kur ir bet kada, kad tik darbo valandos būtų kuo ilgesnės. Iš karto suvokiame, jog tokio noro priežastis – ne pašliję finansai.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 04 25

Skandinavijos dienos. Parodos „Green Together“ atidarymas, 10:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Danija remia dvišales ir tarptautines iniciatyvas, kurios prie vieno stalo susėsti kviečia valstybinio sektoriaus, verslo bendruomenės, tarptautinių organizacijų ir visuomenės atstovus. Taip siekiama surasti inovatyvius ir į rinką orientuotus sprendimus žiedinės ekonomikos, vandens, energijos, maisto pramonės bei žemdirbystės srityse.

Parodoje atsispindi Danijos žaliosios iniciatyvos bei sprendimai, padedantys verslo įmonėms ir valstybinėms institucijoms atremti kylančius iššūkius. Paroda veiks iki gegužės 25 d.

Aušros Andziulytės ir Laimos Drazdauskaitės paroda „Lygiagretės-2“, 11:00–17:00
A. ir P. Galaunių namai, Vydūno al. 2

Dvi menininkės, dailininkės, tapytojos, abi gyvenančios Kaune, abiejų kūrybinės dirbtuvės Šančiuose, ilgą laiką buvo kolegės Kauno Antano Martinaičio dailės mokykloje, abi daugelį metų lieja akvarelę ir abiejų akvarelėse yra paralelių. Ši dviguba solo akvarelių paroda – jau antroji tuo pačiu pavadinimu.

Knygos „Mažasis o: seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Istorikai Valdemaras Klumbys ir Tomas Vaiseta įžengė į teritoriją, kurioje lyg ir nieko neturėjo rasti – juk iki šiol vyrauja įsitikinimas, kad seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje tarsi neegzistavo. Tačiau jie skaitytojams ir skaitytojoms prieš akis atveria netikėtai įvairią ir dinamišką seksualumo kultūrą. Autoriai, remdamiesi spauda, dienoraščiais, atsiminimais, archyvais ir interviu, nagrinėja temą trimis pjūviais: per viešai publikuotus vaizdus, lytinio švietimo ir seksualinės tematikos tekstus ir visuomenės elgseną. Jie teigia, kad sovietmečiu valdė meilės diktatūra, kuriai pavyko nuslopinti prasidėjusią seksualinę kultūros revoliuciją, bet tuomet ši virto seksualiniu pilietiniu karu.

Tai – turbūt pirmoji mokslinė knyga Lietuvoje, paženklinta S raide. Ji nominuota „Metų knygos rinkimuose 2022“ publicistikos ir dokumentikos kategorijoje. Renginys skirtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei.

Susitikimas su Laura Sintija Černiauskaite ir Regimantu Tamošaičiu, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Apie knygas ir numanomus jų skaitytojus, apie pamėgtus literatūros ir kasdienybės žanrus, apie buities ir būties eseistiką bei meilę su renginio dalyviais kalbėsis literatūrologė, kultūrinės veiklos organizatorė Agnė Cesiulė.

TREČIADIENIS, 04 26

Virginijos Rimkuvienės knygos „Man 50. Ir aš dar gyva“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Aleksoto padalinys, Veiverių g. 43

Peržengusios 50 metų ribą, esame priverstos spręsti išties globalias dilemas. Atsakymų į jas ir ieško knygos herojės – žurnalistė Kristina, verslininkė Silva, turtingo vyro žmona Klaudija ir bibliotekininkė Laima. Deja, nėra beveik nė vienos temos, dėl kurios jų nuomonės sutaptų. Drąsiai ir atvirai jos pasakoja savo patirtis, traukia viena kitą per dantį, o atsidūrusios aklavietėje pasitelkia į pagalbą įvairių sričių specialistus: gydytojus, psichologus, sporto trenerius ir stilistus.

Renginys skirtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei.

Koncertas „Ukrainos dainos“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Ukrainos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Ksenya Bakhritdinova-Kravchuk sėkmingai kūrė vaidmenis Ukrainos, Europos ir Azijos operos teatruose, koncertavo Austrijos, Vokietijos Lenkijos, Švedijos, Danijos, Šveicarijos, Norvegijos, Suomijos koncertų salėse. Savo profesinę veiklą šiuo metu dainininkė tęsia Lietuvoje, rengia koncertines programas ir atstovauja savo šalį pristatydama Ukrainos kompozitorių kūrybą. Kartu su pianistu Dariumi Mažintu solistė atliks programą, kurioje – ukrainiečių kompozitorių V. Silvestrov, V. Barvinskyi, M. Lysenko, O. Kozarenko, O. Bilaš kūriniai balsui ir fortepijonui bei ukrainiečių liaudies dainos.

Ilonos Skujaitės romano „Karo nuotaka“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Knygoje aprašoma jauniausios Žygimanto Augusto sesers Kotrynos Jogailaitės gyvenimo ir meilės istorija, primenanti Holivudo nuotykių trilerį, nuožmiuosius „Sostų karus“ ir sukrečiamą melodramą. Pristatymas Kaune – neatsitiktinis, kadangi šiame mieste vyko labai svarbūs Žygimanto Augusto ir Jono Vazos derybiniai pokalbiai, šaltiniuose minima Kauno pilis ir Rotušė, taip pat yra daug įdomių ir net pikantiškų detalių, aprašytų švediškose ir lenkiškose kronikose, netilpusių į knygą, bet vertų atskiro aptarimo. Knygos autorė tikra, kad kauniečiams būtų įdomu išgirsti apie šią užmirštą jų miesto istorijos dalį.

Renginys skirtas Skandinavijos dienoms.

Šokio spektaklis „Norėčiau būt paparčio žiedu“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Kantriai į žemę įsikibę šaknimis auga medžiai. Pažaboti gamtos stichijas reikia laiko, prisitaikymas prie aplinkos lėtas ir meditatyvus. Šis gamtos įkvėptas spektaklis – apie medžius, arba apie žmones, kurie gyvybiškai reikalingi vieni kitiems tam, kad bendrautų, kvėpuotų, veiktų, išliktų ir nepailsdami ieškotų savo paparčio žiedo.

Choreografija: Bea Debrabant (Prancūzija)
Šviesų dailininkas: Vladimiras Šerstabojevas
Kostiumų dalininkė: Kristina Čyžiūtė, Bea Debrabant
Muzika: Dhafer Youssef „Soupir Eternal“, Hessien „Placing Shells“
Šoka tarptautinė šokio teatro „Aura“ trupė
Teatro meno vadovė: Birutė Letukaitė

Lauros Vansevičienės nuotr.

KETVIRTADIENIS, 04 27

Azijos savaitės kultūrų mugė, 11:00–15:00
VDU, V. Putvinskio g. 23

Mugėje lauks begalė puikių svečių: „KuroNeko“, „Anime Nights“, „Kyumeikan Kendo“, „Fujidream“, „Mangashelf“, „Jaukūs namai“, Japonijos ambasada Lietuvoje, Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas, Azijos kalbų ir kultūrų namai, Azijos menų centras, Sugiharos namai. Mugės metu turėsite progą pamatyti Rytų Azijos kūrėjų trumpametražes animacijas, parodas, sudalyvauti dirbtuvėse.

Koncertas „Aš padainuosiu dainų dainelę“, 16:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Nemokamame koncerte savo baigiamuosius dainos žanro projektus atliks VDU Muzikos akademijos prof. Audronės Eitmanavičiūtės studentai Neringa Bukauskaitė, Ugnė Matukaitytė ir Ilja Plotnikov. Kartu su jais muzikuos pianistai Domantė Matulevičiūtė, Živilė Kudirkaitė ir Vardan Gyodakyan.

Koncerto programoje skambės A. Šenderovo, R. Žigaičio, G. Kuprevičiaus, F. Liszt, H. Duparc, L. Ronald, K. Szymanowski, E. Korngold, G. Verdi, W.A. Mozart, J. Sibelius dainos.

Spektaklis „Kandidas, arba optimizmo mirtis“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Paprašykite kiekvieną keleivį papasakoti savo gyvenimo istoriją, ir jei atsiras bent vienas, kuris nebūtų dažnai keikęs savo gyvenimo ar kuris sau nebūtų nuolat kartojęs, esąs nelaimingiausias žmogus, meskite mane žemyn galva į jūrą!”

Spektaklis palies jaunosios kartos ambicijų, idealizmo ir jaunatviško maksimalizmo skaudų susidūrimą su realybe, kurioje pragyvenimas, išgyvenimas ir sugyvenimas atima svajonių įgyvendinimo laiką, o vėliau – ir norą.

„Teatrono“ trupė ir režisierius Gildas Aleksa mėgina Kandido nepasiduodančiomis akimis pažvelgti į šias skaudžias temas per komiškumo prizmę.

D. Ališausko nuotr.

Bibliotekos gimtadienis. Sauliaus ir Jokūbo Bareikių koncertas, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Nemokamas renginys skirtas bibliotekos 98-ajam gimtadieniui paminėti ir yra Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės programos dalis.

Retai scenoje kartu susitinkantys aktoriai, Saulius ir Jokūbas Bareikiai – tėvas ir sūnus, visus bardų muzikos gerbėjus kviečia į autorinių dainų vakarą. Saulius pasakojo, jog duetas atsirado netikėtai, kuomet Virgis Stakėnas abu pakvietė į savo festivalį. Nuo to laiko aktoriai retkarčiais susitinka scenoje tam, jog dovanotų savo klausytojams nepamirštamą koncertą.