Žurnalų archyvas

Maršrutas balandžio 11–14 dienoms

11 balandžio, 2022, Maršrutai

PIRMADIENIS, 04 11

Filmas „Piligrimai“, 10:30/16:10/18:05
„Forum Cinemas Kaunas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Debiutinio Lauryno Bareišos ilgametražio premjera įvyko Venecijos kino festivalyje, kur filmas apdovanotas „Horizontų“ programos liūtu. 

Paulius ir Indrė atvyksta į Karmėlavą̨, kur lygiai prieš ketverius metus buvo nužudytas Pauliaus brolis, Indrės vaikinas Matas. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jie neturi jokio konkretaus tikslo. Tačiau netrukus vietos gyventojai supranta, kas šie atvykėliai. Paulius mėgina išsiaiškinti įvykio aplinkybes, Indrė bando jį sulaikyti nuo neapgalvotų veiksmų, tačiau pati pradeda abejoti kelionės prasme. Galiausiai juodu patys sau turės atsakyti, kodėl čia atvažiavo ir ką ši kelionė pakeitė.

Ievos Bartuškaitės paroda „Komforto zona“, 17:00
Baras „Godo“, Laisvės al. 89

Ieva Bartuškaitė – vietinė Kauno meniška siela, ranka ir akis – dažniausiai sutinkama „Tattoo Chamber“ studijoje, tačiau savo kūrybinės veiklos tuo neapribojanti. Baro sienas ji papuoš autoriniais darbais. Ieva apie kūrybos procesą ir šią parodą kalba taip: „Poakademinės kūrybos žvilgsnis nukrypsta į ten, kur praleidžiu daugiausiai laiko – tai namai, mano komforto zona. Stebiu save tampant visiškai autentiška, nusimetusią fizines ir fiktyvias kaukes. Šio ciklo paveiksluose susitelkiau į linijas, iš kurių susidaro mano namai, buities spalvas, jų dermių estetiką.“

Paroda veiks iki gegužės 7 d.

ANTRADIENIS, 04 12

Kultūros paveldo forumas „Kauno kultūros paveldas ir bendruomenės“, 10:00
Online

Kauno kolegijos Verslo fakulteto Turizmo ir laisvalaikio vadybos katedra, minėdama Tarptautinę paminklų apsaugos dieną, jau antrus metus iš eilės balandžio 12 d., 10 val. organizuoja forumą, skirtą pažvelgti į šiandienos kultūros paveldo aktualijas Lietuvoje.
Šių metų renginio tema – „Kauno kultūros paveldas ir bendruomenės“. Kultūros paveldo forume 2022 kviečiame dalyvauti visuomenę, kultūros paveldo srities specialistus, akademinę bendruomenę bei studentus, siekiant dalintis aktualiausia informacija apie priemones įvairinti turizmo pasiūlą, kartu diskutuoti apie pastarojo laiko kultūros paveldo galimybes.
Renginys vyks hibridiniu būdu: Kauno kolegijoje (407 aud. Pramonės pr. 22A) ir nuotoliniu būdu.

Renginio PROGRAMA: https://bit.ly/3uE2icw
Kviečiame registruotis: https://forms.gle/XjrtfHrpXfMV8EDm7
Registracija vykdoma iki balandžio 11 d. (imtinai).

J. Brazausko knygos „Legendinė „Konrado“ kavinė“ pristatymas, 17:30
Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Knygoje pasakojama apie garsiausią tarpukario Kauno intelektualų susibūrimo vietą, buvusią Laisvės alėjoje 45, – „Konrado“ kavinę, kuri yra tarsi to meto simbolis. Pasak to laikmečio liudininkės rašytojos Halinos Korsakienės, tai buvo „Kauno dvasios aristokratų seklyčia, kur svarstomos meno, literatūros ir politikos problemos“. Tai pirmasis nepriklausomoje Lietuvoje stichiškai atsiradęs Kauno kultūros, meno ir spaudos atstovų neoficialaus bendravimo bei traukos centras, turėjęs pretenzijų į analogiją su Paryžiaus „Rotonda“ bei Krokuvos „Žaliuoju balionėliu“.

Juozas Brazauskas (g. 1952 m. Kėdainiuose) – istorikas, publicistas, mokytojas ekspertas, daugiau kaip 30 istorijos vadovėlių ir mokymo premonių autorius ir sudarytojas, daugelio premijų laureatas. Gyvena ir kuria Panevėžyje.

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis „Kafka Insomnia“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis paaugliams ir suaugusiems pasakoja sapniškai realistišką čekų rašytojo Franco Kafkos vienos nemigos nakties istoriją. Sapnavimas būdraujant – tai kūrybos metodas, gyvenimo būdas, ligos padarinys ar pagrindinė Kafkos literatūrinio pasaulio genialumo sąlyga? Nemigos kuriamas ir į apčiuopiamą tikrovę įsiveržiantis sapnas F. Kafkos kūrybą paverčia sąlygine, pilna netikėtų įvaizdžių, ištęsto laiko pojūčio, pirmalaikių absurdo, egzistencializmo ar net siurrealizmo apraiškų, einančių koja kojon su realizmo mokyklai būdingais nuosekliais aprašymais.

Spektaklio kūrybinę grupę sudaro režisierius Žilvinas Vingelis, kompozitorius Andrius Šiurys, dailininkė Paulina Simutytė ir video projekcijų dailininkas Kornelijus Jaroševičius.

Organizatorių nuotr.

Paskaita-koncertas „Kai ginklams žvangant mūzos netyli“, 18:00
VDU Didžioji aula, Gimnazijos g. 7

Artėjant Romo Kalantos aukos penkiasdešimtosioms metinėms atmintyje iškyla ne vien protesto liepsna, bet ir anuometinio Kauno kultūrinio gyvenimo realijos, pasipriešinimo formomis virtęs hipių judėjimas, Jono Jurašo „Barboros Radvilaitės“ pastatymas, Modrio Tenisono trupės nebylus, bet atpažįstamas nonkonformizmas. Šiandieninis karo Ukrainoje patyrimas verčia atsigręžti į visas meno formas ne tik kaip į protesto, bet ir fundamentalius žmoniškumo išsaugojimo įrankius.
Renginyje viešąją paskaitą apie menininkų (ne)pasirinkimą bendradarbiauti su diktatūriniais režimais skaitys istorikas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. Kastytis Antanaitis. Lektoriaus sritys – Baltijos valstybių istorija, interesų sovietologijos studijos, viešoji politika.
Koncerte gros Luis Lopèz (fortepijonas, Ispanija) ir Academia cum laude studentas Tadas Petrulis (violončelė).

TREČIADIENIS, 04 13

Ekskursija „Valgyklos Pramonės rajone“, 13:30
Petrašiūnai

Ekskursijos metu su valgyklų kolekcionieriumi, gidu, istoriku Jonu Paliu apsilankysime buvusių pramoninių gamyklų ir rajoninėse valgyklose. Keliausime mikroautobusu, tad greitai pasieksime ir toliau vieną nuo kitos esančias maitinimo įstaigas – nuo K. Baršausko g. iki Draugystės g.

Dalyvių kiekis ribotas.
Ekskursijos pradžios vietą el. paštu atsiųsime užsiregistravusiems.
Registracija čia: https://bit.ly/2Nn1Wpc

Irenos Milkevičiūtės gimtadienio koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Operos solistė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė, Nacionalinės premijos laureatė šį vakarą švenčia savo jubiliejų. „Tais momentais, kai jaučiu ypatingą publikos dėmesį ir alsavimą, neretai atrodo, kad stoviu ne scenoje, ant žemės, o pakylu dvasia aukščiau. Man labai svarbu būti reikalingai žmonėms: tada su meile atiduodu save visą“, – yra sakiusi gyvenimą scenos menui paskyrusi moteris. Scenoje – Gintaro Rinkevičiaus diriguojamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir būrys solistų, atliksiančių gražiausias G. Verdi, P. Mascagni, P. Čaikovskio ir kitų operų arijas.

Filmas „Mėlyna kaip apelsinas žemė“, 18:30
„K.I.N.A.S. Panemunė“, Vaidoto g. 26

Žymiajame „Sundance“ (JAV) kino festivalyje už geriausią režisūrą apdovanotas  Irynos Tsilyk dokumentinis filmas atskleidžia fronto linijoje Donbase, Ukrainoje, gyvenančios šeimos kasdienybę. Kol išorinį pasaulį kausto bombų garsai ir chaosas, vieniša mama Ana ir jos keturi vaikai karo zonoje sugeba išsaugoti savo namus – juose ramu kaip rojuje, pilna gyvybės ir šviesos. Aistra kinui, užvaldžiusi visus šeimos narius, įkvepia juos filmuoti, montuoti ir pristatyti filmą, įkvėptą jų pačių gyvenimo karo metu. Kūrybinis procesas atskleidžia, kokią galią ir magiją turi menas katastrofos akivaizdoje. Anai ir vaikams traumos transformavimas į kūrybą yra vienintelis būdas išlikti žmonėmis.

Pusę pajamų už filmą „Moonmakers“ studija skirs nuo karo nukentėjusiai kūrėjų komandai ir pagrindinės herojės Annos – vienišos, penkių vaikų mamos, šeimai. Kita dalis pajamų bus skirta nevyriausybinei organizacijai organizuojančiai paramą Ukrainai, VŠĮ „Lukšų vyrai“.

Susitikimas su Mariumi Abramavičiumi-Neboisia ir jo knygos „Šiaurinės Šinšilos polėkiai“ pristatymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Tekstai, fotografija, tapyba, žemės menas. Užupio ambasadorius, keliautojas, aitvarų kūrimo entuziastas. Visi šie raktažodžiai apie vieną žmogų – Marių Abramavičių-Neboisia.

Kalbėsime apie jo naują knygą ir apie erdves: geografinius taškus žemėje ir vidines erdves, resursus, iš kurių Marius jau daugybę metų žvelgia į pasaulį kūrėjo ir atradėjo akimis.
Daugiau informacijos: https://bit.ly/3NOGW4T

KETVIRTADIENIS, 04 14

Ciklo „Kultūra ir krizės“ paskaita „Kultūrinis pasipriešinimas karo metu: Sarajevo apgulties (1992–1996) atvejis“, 17:30
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52, ir internetu

Paskaitų ciklas „Kultūra ir krizės“ skirtas aptarti ir supažindinti visuomenę su kultūros vaidmeniu krizių akivaizdoje. Ką kultūra veikia krizės metu? Ar ji protestuos? Koks diplomatijos vaidmuo krizės akivaizdoje ir kas slypi diplomatijos užkulisiuose? Ar kultūra gali būti apolitiška? Šie ir kiti klausimai bus aptariami paskaitose.

Pirmosios paskaitos lektorė –  Bolonijos universiteto dokt. Rimantė Jaugaitė. Transliacija internetu: https://fb.me/e/1JUOqtOtV

Alvydo Valentos knygos „Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Naujojoje knygoje (ji dalyvauja „Metų knygos rinkimuose 2021“ poezijos kategorijoje) A. Valenta Homero epus perskaito postmodernaus XXI amžiaus žmogaus žvilgsniu, ieškodamas paralelių, pasikartojančių konfliktų, situacijų ir siužetinių linijų tarp „Iliadoje“ ir „Odisėjoje“ aprašytų įvykių ir dabarties. Kiekvienai „Iliados“ ir „Odisėjos“ giesmei pateikiamas autoriaus komentaras, nupiešiama žodinė jos iliustracija.

Dalyvaus knygos autorius, poetas Alvydas Valenta, literatūros kritikas, poetas Tomas Vyšniauskas, aktorė Olita Dautartaitė, leidyklos „Slinktys“ vadovas, poetas Juozas Žitkauskas.

Koncertas „Mes grojame už taiką. „Kyjivo solistai“ iš Ukrainos“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Ukrainos nacionalinis kamerinis ansamblis „Kyjivo solistai“ („Київські Солісти“) – tai ilgametės iškilaus ukrainiečių smuikininko ir mokytojo Bogodaro Kotorovičiaus (1941–2009) svajonės išsipildymas. Šių metų vasario mėnesį, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, „Kyjivo solistai“ buvo išvykę į gastroles po Europą ir koncertavo Italijoje. Prasidėjo karas ir viskas pasikeitė. Italijos, Šveicarijos, Vokietijos, Skandinavijos ir Baltijos valstybių koncertinės įstaigos bendromis pastangomis pradėjo organizuoti ansamblio koncertinį turą ir rinkti parama Ukrainai.

Ansamblis jau Lietuvoje. Kaune koncerto programoje skambės ukrainiečių kompozitorių klasikų ir žymiausių nūdienos kūrėjų Maksymo Berezovskio, Valentino Silvestrovo, Myroslavo Skoryko, Oleksandro Shymko kūriniai, styginių ansambliui aranžuotos ukrainiečių liaudies dainos, vieno žymiausių italų filmų muzikos kompozitoriaus Nino Rota koncertas styginiams ir tuomet 14-mečio jaunuolio, būsimo muzikos genijaus Felixo Mendelssohno Bartholdy 10-oji simfonija.