Žurnalų archyvas

Lietuvos kariuomenės 105-metis – Karo muziejaus sodelyje

21 lapkričio, 2023, Vytauto Didžiojo karo muziejaus inf. | Naujienos

Lapkričio 23-oji – Lietuvos kariuomenės gimimo diena. Tądien 1918 m. premjeras Augustinas Voldemaras pasirašė Apsaugos ministerijos įsakymą Nr. 1, kuriuo įkūrė Apsaugos tarybą. Pulkininkas Jonas Galvydis-Bikauskas paskirtas Pirmojo pėstininkų pulko vadu, o pulkininkas Jurgis Kubilius – Štabo viršininku. 

Nuo idėjų apie miliciją ir savisaugos būrius buvo pereita prie veiksmų kuriant organizuotas pajėgas Lietuvai ginti. Todėl Lapkričio 23-oji yra tokia simboliška ir svarbi Lietuvos valstybei.

To meto Lietuvos Respublikoje ilgainiui susiformavo tradicija Lietuvos kariuomenės dieną – kaip ir kitas šventes – švęsti ir minėti Karo muziejaus sodelyje. Taip Lapkričio 23-oji, Vytauto Didžiojo karo muziejus ir jo sodelis susiliejo į vieną simbolinę reikšmę.

1934 m. lapkričio 23 d. muziejaus sodelyje buvo perlaidoti kovoje su bolševikais kritusio Nežinomo kareivio palaikai, atgabenti iš Červonkos (Eglainės) kapinių Latvijoje. Sovietinės okupacijos metais šis kapas buvo sunaikintas.

1938 m. lapkričio 23 d., minint Lietuvos kariuomenės ir Nepriklausomybės dvidešimtmetį, muziejuje buvo atverta kripta, skirta Nepriklausomybės kovose žuvusiems Lietuvos kariams pagerbti. 

1990 m. lapkričio 23 d., išsivadavus iš sovietinės okupacijos, Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje buvo perlaidoti Nežinomo kareivio, kritusio Giedraičių mūšyje su lenkais, palaikai. Taip pat tądien sodelyje priesaiką davė pirmieji atkurtos Lietuvos savanoriai ir įvyko pirmasis atkurtos Lietuvos kariuomenės paradas.

Tad ir šiais metais Vytauto Didžiojo karo muziejus kviečia susirinkti ir atšvęsti Lietuvos kariuomenės 105-ąjį gimtadienį. Muziejaus lankymas ketvirtadienį, lapkričio 23 d., nemokamas.

Atėjusieji ne tik pamatys Vyčio Kryžiaus ordino vėliavos pakėlimo ceremoniją, gyvą dar iš tų laikų Lietuvos Respublikos, tačiau ir Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos karius ir kitų gyvybiškai svarbių struktūrų pareigūnus. Šventėje dalyvaus Karinės oro pajėgos, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno apygardos 2-oji rinktinė, Generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykla, Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai, Kauno teritorinė muitinė, Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, Viešojo saugumo tarnyba, Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas, Depų tarnyba, Lietuvos kariuomenės dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyba, Lietuvos šaulių sąjunga, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjus.

2023 m. Lietuvos kariuomenės dienos programa:

10:00 Šv. Mišios Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje.
10:50 Vaikų koncertas Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje.
11:20 Formuojama rikiuotė prie Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios.
11:30 Rikiuotė žygiuoja į Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelį.
11:45 Rikiuotė formuojama prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus.
12:00 Minėjimas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje: keliama Vyčio Kryžiaus ordino vėliava, dedamos gėlės, sakomos sveikinimo kalbos.
12:30 Numatoma renginio pabaiga.