Žurnalų archyvas

Lietuvos aviacijos muziejaus rekonstrukcija – finišo link (pakvies Skrydžio pažinimo centras) 

28 spalio, 2024, Ieva Zdanavičiūtė / LAM inf. | Naujienos

Jau trejus metus vyksta Lietuvos aviacijos muziejaus atnaujinimo darbai. 2021 metų spalis muziejui buvo reikšmingas – pasirašyta sutartis, kuria pradėti įgyvendinti rekonstrukcijos darbai.

Darbai vykdomi pagal Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Kultūros ministerijos finansuojamą projektą Nr. 07.1.1-CPVA-V-304-01-0021 „Lietuvos aviacijos muziejaus pastato Veiverių g. 132, Kaunas modernizavimas“. 

Mato Laužadžio nuotr.

Šios sutarties pagrindu suplanuota atnaujinant vidinės ekspozicijos pastatą, pagerinti muziejaus teikiamų paslaugų kokybę. To buvo laukta ilgai ir kantriai, puoselėjant viltį lankytojams ateityje pasiūlyti visai kitokią patirtį, Lietuvos aviacinės istorijos centrą, edukacinės veiklos židinį tiek Kaune, tiek visoje Lietuvoje.

Ilgas nuveiktų darbų sąrašas

Nors rekonstrukcijos darbai užsitęsė, muziejaus pastatas per trejus metus pakeitė ir rūbą, ir veidą: sutvirtinti pamatai, apšiltintos sienos, renovuotas vidus ir išorė, rekonstruota ekspozicijų erdvė. Nuo šiol muziejus ne tik išoriškai patrauklesnis, bet ir labiau pritaikytas lankytojams: įrengtas liftas, lauko terasa, kavinės zona. Tai leis užtikrinti ne tik turtingą kultūrinę patirtį, bet ir smagią pažintį su muziejumi, nuo jo terasos atsiveriančia panorama ir virš galvos kylančiais S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo lėktuvais.

Griaunamų sienų triukšmą ir dulkes jau pakeitė naujų dažų kvapas ir vis garsiau skambančios diskusijos apie tai, kaip ir kur savo vietą atras kurį laiką lankytojų dėmesio nesulaukę orlaiviai, kur pagaliau galės įsikurti Lietuvos aviacinės istorijos muziejinės vertybės. 

Mato Laužadžio nuotr.

„Laukiame dokumentų, kurie patvirtintų, jog pastate galime vykdyti muziejinę veiklą, – apie likusius formalumus kalba Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėja, laikinai einanti direktoriaus pareigas Sandė Trubilaitė, teigianti, kad muziejaus ekspozicinio pastato rekonstrukcija artimiausiu metu bus oficialiai baigta, – kitų metų antroje pusėje apie 3000 kv. m. plote atidarysime šiuolaikišką ir kartu modernią ekspoziciją, pasakojančią Lietuvos aviacijos istoriją, taip pat vykdysime edukacijas darželinukams, moksleiviams, šeimoms, veiks kavinė ir Skrydžio pažinimo centras, 4 aukšto terasoje lankytojai galės grožėtis aerodromu ir Aleksoto panorama“.

Muziejinės vertybės grįžta į naujus namus

Vis sparčiau į naujas, dažais kvepiančias erdves jaukiai įsikurti grįžta sparnuoti muziejaus artefaktai, kai kurie jų – iš lauko ekspozicijos, kiti – atsinaujinę, kurį laiką buvę nepasiekiami lankytojams. Netrukus muziejaus pagrindinėje vidinės ekspozicijos salėje nutūps ir viena svarbiausių muziejinių vertybių – „Lituanica“ replika. Pirmasis jos pasirodymas po rekonstrukcijos laukia jau gruodį, kalėdinėje edukacijoje vaikams „Skrydis į Kalėdas!“.

Renovuoto pastato erdvėse atsiras ir naujų, iki tol lankytojams dar nematytų Lietuvos aviacijos istorijos ir kultūros muziejinių vertybių: dėliojamos naujos parodos, užpildysiančios parodų salę, ruošiama ekspozicija apie Lietuvos aviacijos istoriją. Sugrįš ir tai, ką muziejus kruopščiai saugo nuo pat steigimo pradžios, tačiau muziejinės vertybės bus pristatomos atnaujintu formatu. 

Nauja skrydžio patirtis lankytojams

Šalia ekspozicijos bus įrengtas ir Skrydžio pažinimo centras, kuriame lankytojai simuliatorių padedami galės patys patirti skrydį, ne tik išgirsti ir pamatyti, kaip lėktuvus kūrė ir jais skrido garsūs Lietuvos aviacijos pasaulio atstovai. Šioje erdvėje bus galima išbandyti paukščio skrydį, parasparnį, giroskopą, lėktuvo valdymo imituoklį su judančia platforma ir kitus skrydžio simuliatorius.

„Dar šiais metais muziejuje atidarysime Skrydžio pažinimo centrą, kuriame, iš anksto laiką rezervavę lankytojai, galės patirti skrydžio jausmą, praktiškai susipažinti su orlaivių valdymu. Šioje erdvėje talpinsime 5 simuliatorius įvairaus amžiaus ir patyrimo lankytojams, taip pat bus galimybė virtualiai apžiūrėti skirtingų lėktuvų vidaus interjerus, – pasakoja Sandė Trubilaitė, – drįsčiau teigti, jog Lietuvos aviacijos muziejaus Skrydžio pažinimo centras bus vienintelis Baltijos šalių muziejų kontekste, kuris suteiks galimybę kiekvienam lankytojui išbandyti taip trokštamą skrydžio potyrį.“

Įgyvendinus šį 4 405 297,08 eurų vertės projektą Lietuvos aviacijos muziejus galės lankytojams pasiūlyti kokybiškas edukacines ir kultūrines paslaugas, naujoje erdvėje vietą ras atviros kūrybinės ir bendradarbiavimo veiklos, renginiai, parodos, edukacijos. Muziejuje bus galima ne tik susipažinti su Lietuvos aviacijos istorija, jos reikšme mūsų kultūrai, bet ir praktiškai pajusti skrydį.

Būtent tokio muziejaus vizija brendo jau kurį laiką, teigia Sandė Trubilaitė: „pagrindinis Lietuvos aviacijos muziejaus ekspozicinis pastatas yra įsikūręs buvusiame Kauno aerodromo infrastruktūros pastate nuo 1990 m. Iki 2021 m., kai pasirašėme rekonstrukcijos sutartį su rangovais, erdvės buvo neremontuotos, neatliepiančios šiuolaikinio lankytojų poreikių, o ekspozicija – nukelianti į muziejaus steigimo laikus. Muziejaus atveju ši rekonstrukcija yra ilgai lauktas skrydis į naują ir modernų Lietuvos aviacijos istorijos pristatymą, šiuolaikinių lankytojų poreikiams pritaikytą muziejų, apie kurį svajojome labai ilgai.“