Žurnalų archyvas

Lietuvoje lankysis veiklos 50-metį žyminti prof. Birutė Galdikas

19 spalio, 2021, VDU inf. | Naujienos

Spalio 20–26 dienomis Lietuvoje viešės pasaulinio pripažinimo sulaukusi lietuvių kilmės mokslininkė, antropologė, primatologė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) garbės daktarė, profesorė Birutė Galdikas. 

Jono Petronio nuotr.

Garsioji antropologė šiemet žymi savo veiklos 50-metį – šia proga ji mūsų šalyje skaitys viešą paskaitą, susitiks su VDU bendruomenės atstovais ir dalyvaus Pasaulio lietuvių bendruomenių forume. Profesorė, ilgus metus dirbanti gamtosaugos srityje, tikina, kad ir dabartinė pandemija – gamtos naikinimo pasekmė. 

Šiemet sukanka pusšimtis metų nuo 1971-ųjų, kai prof. B. Galdikas Indonezijoje, Borneo saloje, Tandžungputingo nacionaliniame parke įkūrė pirmąjį orangutanų stebėjimo centrą. Šiame centre ji savo gamtosauginę veiklą tęsia ir šiandien, dėdama visas pastangas šių primatų ir jų ekosistemos išsaugojimui. 

jei išsaugosime orangutanus, išsaugosime patys save. 

Prieš 50 metų B. Galdikas kartu su dar dviem mokslininkėmis, Jane Goodall ir Dian Fossey, tapo primatų tyrinėjimui skirtos grupės „The Trimates“ nare. Šią grupę subūrė žymus paleoantropologas, profesorius Louis Leakey. D. Fossey žuvo 1985 m. Ruandoje, kovodama už kalnų gorilų išsaugojimą, o likusios dvi „The Trimates“ narės, pripažintos primatologės, iki šiol tęsia savo veiklą.

Mokslininkės ne tik siekia išsaugoti primatų natūralią gyvenamąją aplinką, jų galimybę išlikti, bet ir skelbia pasauliui apie gyvosios gamtos išsaugojimo reikšmę žmonijos ateičiai. Dar 1980 metais prof. Birutė Galdikas savo paskaitose akcentavo ŽIV atsiradimo sąsajas su atogrąžų miškų naikinimu Afrikoje. Mokslininkė ir šiandien neabejoja, jog dabartinės pasaulinės pandemijos krizė yra natūraliosios gyvosios gamtos naikinimo padarinys. Savo aktyvia veikla ji siekia įrodyti, kad primatų natūralių buveinių naikinimas ne tik lemia bioįvairovės praradimą, bet ir turi katastrofiškas pasekmes mūsų planetos ir žmonijos išlikimui. Jos teigimu, „jei išsaugosime orangutanus, išsaugosime patys save“. 

„Birutės Galdikas asmeninis gyvenimas aprašytas į daugelį pasaulio kalbų išverstose knygose, jos veidas ne kartą puošė „National Geographic“ viršelį. Kelioms gamtininkų, biologų ir aplinkosaugininkų kartoms jis yra tapęs legendiniu ir įkvepiančiu savo tikslui pasišventusios ir ypač daug pasiekusios mokslininkės pavyzdžiu“, – antropologės reikšmę Lietuvos ir pasaulio mokslininkams įvardija VDU Gamtos mokslų fakulteto profesorė Vida Mildažienė. Pasak jos, prof. B. Galdikas siekia Lietuvoje susitikti su mokytojais pokalbiui apie tai, kaip jie galėtų  prisidėti prie atsakomybės už poveikį gamtai formavimo.

Vytauto Didžiojo universitetas nominavo prof. Birutę Galdikas, Jane Goodall ir Dianos Fossey fondą Nobelio taikos premijai – „už tai, kad savo gyvenimus jos paskyrė didžiųjų beždžionių tyrinėjimui, bioįvairovės išsaugojimui, aplinkosaugai, moterų lygybei ir tam, kad įkvėptų jaunimą saugoti mūsų planetą“.

Garsioji primatologė viešnagės Lietuvoje metu apsilankys Vytauto Didžiojo universitete, kur ją veiklos 50-mečio proga pasveikins universiteto rektorius. Mokslininkė taip pat viešės VDU Gamtos mokslų fakultete – čia ji pasidalins savo moksliniais tyrimais su doktorantais ir kitais mokslininkais, skaitys paskaitą studentams. Spalio 21-ąją prof. B. Galdikas sudalyvaus Pasaulio lietuvių bendruomenių forume, kuris vyks nuo 15 val. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28). Profesorė taip pat surengs susitikimą su VDU studentais iš Indonezijos.

Spalio 25-ąją, pirmadienį, 10 val., prof. Birutė Galdikas surengs viešą paskaitą VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, Kaunas). Paskaita turėtų būti ypač aktuali moksleiviams ir būsimiems mokytojams, pedagogikos programų studentams. Norintys dalyvauti kviečiami stebėti paskaitos tiesioginę transliaciją internetu

Apie prof. Birutę Galdikas

Birutė Marija Filomena Galdikas-Brindamour, Galdikaitė (1946 m. gegužės 10 d. Vysbadene, Vokietija) – lietuvių kilmės pasaulinio garso antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja, fizinės antropologijos ir biologijos daktarė.

B. Galdikas baigė psichologijos studijas Vankuverio universitete (1966 m.) ir antropologijos studijas Los Andželo universitete (1969 m.). Gamtosaugininkė yra Džakartos nacionalinio universiteto, Simono Fraserio universiteto Kanadoje ir Britų Kolumbijos universiteto profesorė.

Tyrinėti primatus profesorę paskatino žymus antropologas, profesorius Louis Leakey. 1967–1979 m. B. Galdikas dalyvavo archeologiniuose kasinėjimuose Pietų Kalifornijoje, Balkanų šalyse. 1971 m. mokslininkė atvyko į Indoneziją ir Tandžungputingo nacionaliniame parke įkūrė orangutanų stebėjimo centrą. Čia ji sukūrė ir įgyvendino septynis orangutanų tyrimų ir išsaugojimo projektus. 

1986 m. prof. Birutė Galdikas įkūrė Tarptautinį orangutanų fondą Los Andžele, jo skyriai atidaryti Indonezijoje, Australijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje. Antropologė taip pat yra Indonezijos, JAV ir kelių tarptautinių mokslo draugijų narė.

Prof. B. Galdikas gyvenimas ir darbai aprašyti šešiose knygose, apie ją sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Tarp įvairių jos pelnytų apdovanojimų – Jungtinių Tautų pasaulinė premija, E. Bauerio Žemės didvyrės premija, PETA humanitarinė premija, Tylerių aplinkos apsaugos premija ir aukso medalis.

Profesorė vadovauja ir Tarptautiniam orangutanų globos fondui, kuris veikia JAV, Australijoje, Indonezijoje, Didžiojoje Britanijoje ir šiuo metu steigiamas Lietuvoje. 

Jono Petronio nuotr.

Dr. Birutė Marija Filomena Galdikas yra šiuolaikinės primatologijos, gamtos apsaugos, etologijos specialistė, keleto knygų apie nykstančią orangutanų rūšį autorė. Žymiausia jos autobiografinė knyga – „Atsiminimai apie rojų: mano metai Borneo saloje su orangutangais“, 1995 m. (“Reflections of Eden. My Years with the Orangutans of Borneo”).

Prof. Birutė Galdikas pabrėžia savo ypatingą ryšį su Lietuva ir yra aktyviai įsitraukusi į šalies akademinį gyvenimą. Profesorė dalyvauja Lietuvos mokslininkų rengime, skaito paskaitas, priima jaunuosius tyrėjus praktikai Borneo saloje. 2010 metais Vytauto Didžiojo universitetas prof. B. Galdikas suteikė garbės daktaro vardą. Tų pačių metų liepos 6-ąją, Valstybės dienos proga, prezidentė Dalia Grybauskaitė profesorę apdovanojo Lietuvos valstybės Ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“. 

Šiemet mokslininkė prisijungė prie Prezidento Valdo Adamkaus Premijos komiteto. Ši premija siekia atkreipti dėmesį į aplinkos apsaugos problemas Lietuvoje. Pirmuoju jos laureatu tapo dokumentinio filmo „Sengirė“ režisierius Mindaugas Survila. Premiją po pertraukos iš naujo įsteigė Vytauto Didžiojo universiteto ir Kauno miesto savivaldybės iniciatyva veikiantis Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus kartu su Danos Gedvila fondu. Iškilmingas Premijos įteikimas vyksta birželio 5 d. – Tarptautinę aplinkos apsaugos dieną.