Ketvirtadienį Venecijoje, vienoje prestiziškiausių architektūros parodų pasaulyje, Lietuva pristatė nacionalinį paviljoną – „Archi / Tree / tecture“, parengtą Lietuvos architektų sąjungos. Kartu su vietos ir užsienio partneriais lietuviai iki pat rudens pabaigos kvies lankytojus permąstyti architektūros ir gamtos ryšį, atkreipiant dėmesį į šiuolaikinių miestų urbanizaciją, išsaugant gamtą.
„Kiekvienas nukirstas medis dėl miestų plėtros reiškia ne tik prarandamą kraštovaizdį, bet ir nutrauktą ekosistemą, kurioje gyvavo augalija, vabzdžiai, paukščiai – visa tai, kas palaiko miesto gyvybę. Tad šiemet Venecijos architektūros bienalė tampa svarbia diskusijų erdve, kuomet architektūra atsispindi ne tik miestų urbanistikoje, bet ir tampa atsakomybės už ateitį išraiška“, – sako nacionalinio paviljono idėjos autorius ir kuratorius Gintaras Balčytis. Kaunietis architektas aplink save subūrė kūrybingų profesionalų komandą, kurios dalis taip pat dirba ir kuria šiame mieste.

Lietuvos ekspozicija Venecijos bienalėje suskirstyta į tris dalis. Jos epicentras – beprasmiškai nupjauto medžio kelmo instaliacija, gvildenanti ne tik architektūrinę meistrystę, bet ir gilią filosofinę mintį apie ryšį su gamta.
Taip pat ekspozicijos akcentu tapo audiovizualinė instaliacija – 4 kv. m. baltas kubas, simbolizuojantis žmogaus ir gamtos sąsają, atsispindinčią šiuolaikiniuose miestuose. Pastarąjį sprendimą įgyvendino audiovizualinio meno duetas „Bionics“ – Lina Pranaitytė ir Urtė Pakers.


Parodoje pristatomi ir Lietuvos architektūros darbai, XX a. pab. – XXI a. pastatų maketai, reprezentuojantys Lietuvos architektūros tapatybę. Juos kūrė Albinas Čepys, Algimantas Lėckas, Gintaras Balčytis, Ona Lozuraitytė ir Petras Išora, Gabrielė Ubarevičiūtė ir Giedrius Mamavičius, o skulptorius – Kęstutis Lanauskas.
Lietuvos paviljono architektūrą kūrusių architektų Pauliaus Vaitiekūno ir Andriaus Pukio idėjas išvystė techniškai bei įgyvendino „Fitsout“ – viena didžiausių Europoje, aukštos pridėtinės vertės bei kompleksiškumo baldų gamintoja. Anot bendrovės direktoriaus Jono Stragio, tai galimybė ne tik atstovauti šalį, bet ir dalintis žiniomis tarptautiniame kontekste.
„Paviljono ekspozicija siekta ne tik parodyti unikalius Lietuvos architektų kūrinius, bet ir jais pelnyti idėjinį pripažinimą tarptautiniu mastu. Projektą drąsiai laikome pasisekusiu nes visi lankytojai išsineša aiškią žinutę, skatinančią atrasti bei įgyvendinti originalius architektūros sprendimus tausojant planetą – toks ir yra mūsų visų, socialiai atsakingą veiklą puoselėjančių tikslas“, – sako J. Stragis.
Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus vykstanti Venecijos architektūros bienalė – vienas svarbiausių šiuolaikinės architektūros renginių pasaulyje. Šių metų Lietuvos dalyvavimą Venecijos architektūros bienalėje, Italijoje organizuoja Lietuvos kultūros taryba. Paviljono komisarė – dr. Jūratė Tutlytė. Venecijos architektūros bienalė vyks nuo 2025 m. gegužės 10 d. iki lapkričio 23 d., Venecijos širdyje įsikūrusioje Santa Maria dei Derelitti bažnyčioje.