Liepos 7 d. (ketvirtadienį) galerijoje „Meno parkas“ pradės veikti dvi parodos. Pirmoji – performanso meno dueto iš Suomijos Kainulainen & Latva „Anhedonija“. Taip pat visam mėnesiui galerijoje įsikurs menininko Eimučio Markūno personalinė paroda „Tūkstantis sidabrinių“.
Kūrybinis duetas Kainulainen & Latva jau beveik dešimtmetį dirba su psichopatologine tematika, o paroda Kaune ir toliau tęsia šią temą bei yra pirmoji jų dueto paroda. „Anhedonija“ – tai psichiatrinis terminas, vartojamas kalbant apie psichikos sveikatos sutrikimus, tokius kaip depresija ir nerimas. Tai rodo nesugebėjimą džiaugtis dalykais ir jausti pasitenkinimą bei malonumą.
Parodoje tyrinėjama Kainulainen & Latva kūryba anhedonijos atžvilgiu – eksponuojant ne tik gyvų performansų vaizdo įrašus ir nuotraukas, bet ir naudojant dokumentaciją ir taip kuriant nepriklausomą meno kūrinį, atveriantį visiškai naują pasakojimą. Parodoje pristatoma meno kūrinių kolekcija gimusi iš šviesos stokos, tamsoje. Drauge su menininke Vaida Tamoševičiūte duetas atrinko darbus kuriuose tvyro savotiška apokaliptinė nuotaika, tačiau tuo pačiu ir parodoma atkakli gyvybinė jėga atskleidžianti savo universalią energiją.
„Kainulainen & Latva vizualinė kalba turi tiek daug konotacijų – kultūrinių ir istorinių simbolių, folkloro, popkultūros elementų, rekvizito, nuorodų į teatrą, mangą, pornografinius personažus, kad meno kritikui ar psichoterapeutui būtų į daug ką įsigilinti. Įėję į „videokambarį“ pajuntame vidinį fantazijų, baimės, fobijų, traumų, svajonių, troškimų, seksualumo, rūpestingumo, vengimo pasaulį… viskas susimaišo. Dėl mus supančių judančių vaizdų galios, sunku atskirti kas kur priklauso. Vaizdiniai krenta ant mūsų, verčia jausti, kad yra neišvengiama ir neįmanoma nematyti ir nežinoti to ką tik ką patyrėte. Tai lyg transformacijos perėjimas, tam tikras iniciacijos ritualas“, – teigia parodos „Anhedonija“ kuratorė Vaida Tamoševičiūtė.
2022 m. galerija „Meno parkas“ skaičiuojanti 25-tus veiklos metus pristato projektą „Meno parkui-25“. Vienas iš šio projekto renginių – Eimučio Markūno personalinė paroda „Tūkstantis sidabrinių“. Instaliacija pristatoma trečiame galerijos aukšte. Menininkas kalba nuo pat žmonijos pradžios iki šių dienų aktualiomis sąžiningumo, pasitikėjimo, kasdienybės temomis. Kaip sako pats autorius, „<…> instaliacijoje bandau reflektuoti 30-ties sidabrinių naratyvą… kai jų blizgesys apsvaigina, atsiveria erdvė begaliniam godumui, prasideda degradacija – moralės, sąžinės, bendravimo <…>“.
E. Markūnas – lūžio kartos menininkas, kurio kūryboje svarbi ne tik forma, bet ir turinys, tekstualumas, pokalbis su stebėtoju, artimas ryšys su aplinka, kūnu bei medžiaga. Drąsa atsiskleisti pačiam ir nerizikuoti reiškiasi menininko gyvenimo būde ir kūryboje. Kalbėjimas aktualiomis temomis bei neįprastomis formomis išskiria Eimutį Markūną iš kitų jo kartos menininkų. Menininkas aktyviai dalyvauja grupinėse veiklose, rengia personalines parodas, dalyvauja pleneruose, yra priklausęs menininkų judėjimams. Nuo 1990 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Jis kuria ne tik vitražus, tapybos darbus bei objektus, tačiau taip pat nevengia ir atlikti performansų. Jo darbai eksponuoti daugybėje Europos šalių, yra gavęs ne vieną nacionalinį bei tarptautinį apdovanojimą už kūrybą. Savo dalyvavimu Europoje vykstančiose bienalėse ir simpoziumuose jis garsina ne tik save, bet ir Lietuvą.
Eimučio Markūno paroda galerijoje veiks iki rugpjūčio 7 d., „Anhedonija“ – iki liepos 26 d.
Eimučio Markūno parodą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.
Parodą „Anhedonija“ remia Suomijos kultūros fondas, The Arts Promotion Centre Finland, Alfred Kordelin fondas, Frame Contemporary Art Finland, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.