Projektas „Gyvas mikrorajono archyvas“ tęsia savo kelionę ir kviečia esamus ir buvusius Šilainių mikrorajonų gyventojus į antrojo ciklo veiklas, kurios vyks nuo rugpjūčio 6 d. Spalio 5 d. 14 val. projektą vainikuos baigiamasis renginys naujai duris atvėrusioje Kauno rotušėje.
Projekto idėja organizatoriams kilo, siekiant užfiksuoti ir išsaugoti autentišką medžiagą apie tai, ką reiškia paskutinius 40 m. gyventi viename iš daugybės Lietuvos mikrorajonų, tokiame kaip Šilainiai. Projekto organizatoriai rengia jau antrą interaktyvių diskusijų, kūrybinės fotografijos dirbtuvių ir istorijų rinkimo sesijų ciklą Šilainiuose.
Šio ciklo metu gyventojai turės galimybę susitikti su menininkais bei tyrėjais, dalintis savo asmeninėmis istorijomis ir nuotraukomis, kurios taps vertinga archyvo dalimi, kuris bus perduotas saugoti Kauno miesto muziejui.
Įkvėpti sėkmingo pirmojo ciklo renginių, projekto iniciatorės – Evelina Šimkutė, Rūta Lukošiūnaitė – tęs darbą su Šilainių bendruomenėmis, skatindami dialogą apie sovietmečio paveldo ir įpaveldinimo prasmingumą. „Norime, kad kiekvienas Šilainių gyventojas pajustų šio projekto svarbą ir įsitrauktų į mūsų veiklas. Kartu mes galime sukurti unikalią istorinę saugyklą, kuri leis ateities kartoms suprasti ir vertinti šį mūsų istorijos laikotarpį, per kasdieniškas žmonių istorijas. Šis laikotarpis tikrai labai kompleksiškas ir iki šių dienų kelia daugybę diskusijų. Norime atrasti ir papasakoti unikalias istorijas, kurios atspindėtų laikmetį ir leistų ateities kartoms suprasti, ką reiškė užaugti bei gyventi mikrorajone“, – sako projekto vadovė Evelina Šimkutė.
Pirmasis projekto ciklas atnešė daugybę įdomių istorijų: „Sužinojome itin daug apie pačią Šilainių pradžią. Tai itin prieštaringus jausmus keliančios istorijos: iš vienos pusės, jaunos šeimos gauna naujutėlaičius butus, tačiau tuo pačiu tai ir labai sudėtingas laikotarpis, kėlęs daug nerimo – ilgametės santvarkos griūtis ir pan. Tai atsispindėjo ir kasdienybėje, kuri, pasak kelių veiklose dalyvavusių moterų, joms asocijavosi su pieno milteliais. Maisto kūdikiams tuo metu nebuvo lengva rasti, tad moterys, turinčios galimybę, dažnai dalindavosi pienu. Viena dalyvė pamena padėjusi net 5 šeimoms. Tuo metu augusiems smalsiems vaikams, retos prekės, pieno miltelių, skonis – vienas iš neišdildomų prisiminimų.“
Susitikimų metu dalyviai pasakojo apie Šilainiuose buvusią parduotuvę „Žiemga“, kurioje buvo galima gauti tuo laikotarpiu itin retų prekių, kaip pavyzdžiui kačių tualetą. Ištes, dabar gali būti sunku suvokti, jog paprasti daiktai, kuriuos mes kasdien naudojame buityje, anuomet buvo deficitiniai“, – apie surinktas istorijas pasakoja Evelina Šimkutė.
Kai kurios istorijos yra ir itin liūdnos: Šilainiuose iki atsirandant daugiabučiams vyravo pakankamai nedidelis urbanistinis užstatymas, žmonės gyveno privačiuose namuose, dažnai su erdviais sodais. Tad daugybė šeimų patyrė itin dideles dramas ir traumas, kuomet neteko savo kelias kartas skaičiuojančių namų, vietoje kurių išdygo blokiniai daugiabučiai. Daugeliui žmonių tai buvo nepakeliama trauma. Vienas iš pavyzdžių – šviesaus atminimo karikatūristas Algirdas Radvilavičius, kuris vėliau ir savo kūryboje itin aštriai kritikavo šį daugiabučių rajoną.
„Norime atrasti ir papasakoti istorijas, kurios yra itin svarbios, tačiau liko istorijos ir dominuojančio naratyvo paraštėse. Todėl labai kviečiame visus, norinčius prisijungti, Jūsų visų istorijos yra be galo svarbios“, – atviru kvietimu dalinosi projekto iniciatorė Evelina Šimkutė.
Visus norinčius pasidalinti nuotraukomis ar istorijomis, kviečiame apsilankyti viename iš projekto renginių arba susisiekti el. paštu, adresu: gyvasarchyvas@gmail.com
Visi renginiai nemokami, finansuojami Lietuvos kultūros tarybos, tad kviečiame visus norinčius prisijungti ir dalyvauti šioje unikalioje kūrybinėje iniciatyvoje.
II-ojo projekto ciklo renginiai – ekspedicija, fotografijos dirbtuvės, istorijų rengimo sesijos. Baigiamasis projekto renginys Kauno rotušėje spalio 5 d. bus „Istorijų festivalio“ programos dalis.
VšĮ „Kultūros dirbtuvė“ taip pat kviečia į kitus renginius ir diskusijas daugiabučių rajonų tema kituose miestuose. Visų organizacijos skelbiamų renginių nuorodas rasite čia.
Projekto organizatorius: VšĮ „Kultūros dirbtuvė“
Projekto partneriai: Kauno miesto muziejus, Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Ąžuolyno biblioteka.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba