Žurnalų archyvas

Lakūnų plente – miestui atveriamos Kauno tvirtovės parko erdvės 

4 gegužės, 2023, Organizatorių inf. | Naujienos

Kaip ir kiekvienais metais, kuomet iš fortų požemių peržiemoję išskrenda šikšnosparniai, Kauno fortai atveriami lankytojams. Jau tampa tradicija, kad sezono atidarymo šventę Kauno tvirtovės parkas organizuoja vis kitame objekte – taip kauniečiai ir miesto svečiai turi galimybę iš arčiau pažinti daugiau nei 200 hektarų apimančią tvirtovių sistemą.

 Šių metų sezono atidarymas įvyks pirmąjį gegužės šeštadienį Aukštojoje Fredoje, Lakūnų plente, kur šiandien įsikūrę Kauno tvirtovės būstinė ir dirbtuvės – dar viena parko erdvių, atvirų miesto ir vietos bendruomenėms veikti ir kurti.

„Mūsų tikslas – kurti susitikimo vietas. Kauno fortų dabartis – tai viešosios erdvės, pritaikytos lankymui, aktyviam laisvalaikiui ir kūrybai. Todėl šiais metais pristatysime ne vieną atradimą. Vienas iš jų, čia, Lakūnų plente, esantis tvirtovės artilerijos dirbtuvių ir sandėlių kompleksas, kurį sudaro net septyni parako sandėliai. Sezono atidarymo renginio metu dalyviai galės išbandyti 2 km ilgio maršrutą, kurio metu aplankys statinius, prisilies prie autentiško akmenų grindinio bei grožėsis gamta. Na, o ant dirbtuvių stogo bus įrengta apžvalgos aikštelė, kur nuo Fredos aukštumų lankytojai galės apžvelgti Kauną,” – dalį šventės programos atskleidžia Kauno tvirtovės parko direktorius Egidijus Bagdonas.

Sodas atminti garsiausius Lietuvos lakūnus

Lakūnų plentas – tai tik viena iš Kauno tvirtovės kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėlių komplekso dalių. Tvirtovės laikotarpiu čia buvo tvarkomi pabūklai, o teritoriją perėmus Lietuvos kariuomenei įsikūrė šarvuočių rinktinės štabas ir tankų garažas. Veikė ir valgykla, kurios maistas patikęs pačiam Smetonai. Čia pat gyveno ir lakūnai, nes netoliese buvo karinės aviacijos teritorija: aerodromas, aviacijos dirbtuvės, kur savo lėktuvus kūrė, išmėgino ir remontavo garsiausi Lietuvos lakūnai: Gustaitis, Dobkevičius, Darius ir Girėnas. Sovietų okupacijos metais sandėliuose saugotas aviacinis kuras. 

„Gegužės 6-ąją vyksianti šventė – tai puiki proga prisiminti, kad ši Aleksoto – Aukštosios Fredos – teritorija mena reikšmingus Lietuvos aviacijai tarpukario laikus. Neatsitiktinai, čia veikusių lakūnų garbei atidarymo renginyje bus įkurtas „Lakūnų sodas“, kuris sieks tapti vietos gyventojų ir miestiečių susibūrimo, istorijų apie praeitį, dabartį ir ateitį dalijimosi vieta, o Kauno tvirtovės parkui, kuris Lakūnų plente šiuo metu baigia įkurti atviras visiems dirbtuves, – puikia proga prisistatyti bei megzti dialogą su kaimynyste, susipažinti su aplinkiniais,“ – pasakoja vieno iš šventės organizatorių, projekto „T-Factor“ atstovė dr. Jūratė Tutlytė. Sode šventės metu bus įkurtos ir apsodintos lysvės, kurių puoselėjimu dalinsis vietos ir miesto gyventojai. 

Su naujaisiais sodininkais patirtimi ir daigais dalinsis Šilainių sodų ir „Kultūros dirbtuvės“ atstovė Evelina Šimkutė. Vytauto Paplausko nuotr.

Megzti ryšius ir pažintis

Šiais metais Kauno tvirtovės parkas sezoną pasitinka su šūkiu Ateitis tampa vieta. Idėją įkvėpė kaimynystėje, Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parke, planuojamas vystyti inovacijų slėnis ir jungčių su juo paieškos. Tikimasi, jog darnumo ir bendradarbystės principais remiantis kuriamame parke bus vystomos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos, inovacijos, pritrauktos tarptautinės kompanijos. Taigi, tai išties turėtų būti vieta, kur kuriama ateitis. Šiame kontekste šalia esantis Kauno tvirtovės parkas įgauna dar gilesnę prasmę ir sieks tapti mediatoriumi tarp praeities ir ateities, mokslo ir kūrybos, svajonės ir realybės – vieta, kuri įkrautų ir įprasmintų naujai kuriamą teritorijos tapatybę. Štai kodėl visa šventės programa bus skirta pažinti istorijai ir apylinkėms.

Renginyje, kuriame laukiami visi Kauno miesto gyventojai ir svečiai, ne tik per įvairias veiklas bus tyrinėjama Kauno tvirtovė ir šalia esančios karinės aviacijos teritorijos istorija, bet ir kartu su profesionaliais gidais bei mokslininkais pažinsime turtingus vietos maršrutus ir bioįvairovę, išgirsime Kauno tvirtovės mitų ir legendų, vaišinsimės blynais, degustuosime ir sužinosime apie žolelių arbatų naudingąsias savybes, patirsime kavos ritualą, dalyvausime husaro aprangos pristatyme, augalų sodinimo dirbtuvėse Lakūnų sode ir klausysimės kvarteto „Gedimino Sapnas“ koncerto.

Mažųjų šventės dalyvių lauks speciali programa: kartu su personažu Gamčiu sužinos įdomių istorijų ir faktų apie fortus, atliks įdomias užduotis, žais orientacinį žaidimą „Gamtos QR kodai“ ir dalyvaus šikšnosparnių dirbtuvėlėse. 

Vietos gyventojai į renginį kviečiami ateiti ir pasidalinti vietos nuotraukomis ar/ir prisiminimais – visi, kurie sutiks atsakyti į keletą klausimų bus vaišinami kava ir blynais. Šios istorijos vėliau bus įprasmintos menininkų ir kūrėjų – taip siekiama prisidėti prie vietos tapatybės saugojimo ir kūrimo. 

Kauno tvirtovės parkas – laisvas plotas veikti ir kurti

Prieš daugiau nei 130 metų, nujaučiant Pirmąjį pasaulinį kartą, Kauną apjuosė fortai, kurių požemiai ilgiu nenusileidžia Laisvės alėjai, o sienos – Savanorių prospektui. Tvirtovę sudarė keli šimtai objektų (fortai, sandėliai, administracinės patalpos, kt.), kurių šiandien Kaune ir Kauno rajone likę daugiau nei 250. 

Praradę gynybinę paskirtį fortai šiandien kuria naują tapatybę. Kauno tvirtovės parką sudaro I, II, III, IV, V ir VIII fortai, kairiojo Nemuno kranto centrinių artilerijos sandėliai ir dešiniojo Nemuno kranto parako sandėlis, bei kiti statiniai – tai daugiau nei 200 hektarų teritorijos. O dar kitaip, laisvo ploto iniciatyvoms – nuo šiuolaikinės kultūros iki verslo sumanymų. 

Kauno tvirtovės parko sezono atidarymo šventė vyks gegužės 6 d., šeštadienį, 16:00-20:00 val. Lakūnų pl. 63B. 

Renginys organizuojamas laikantis tvarumo principų, todėl esant galimybei šventės dalyviai kviečiami atsinešti savo puodelius ir lėkštes, kuriuos bus galima plauti čia pat esančiose Kauno tvirtovės parko dirbtuvėse. 

Renginio programa.

Renginio organizatoriai: Kauno tvirtovės parkas ir tarptautinis projektas „T-Factor“ 

Partneris: Vytauto Didžiojo universitetas