Žurnalų archyvas

Laikinai neveikiančioje M. Žilinsko dailės galerijoje – diskusija apie „laikinąjį urbanizmą“

5 vasario, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Žmogiško mastelio, 15 minučių, demokratiškas, dabarties ir ateities kartoms – šie žodžiai tampa aktualūs kalbant apie miestų plėtros ateitį. Perfrazuojant Ayn Rand, miestas yra visiškai priklausomas nuo laiko, erdvės, fizinės realybės ir žmogaus jausmų. 

Vasario 9 d., simboliškai parinktoje vietoje, laikinai neveikiančioje ir šiuo metu rekonstruojamoje M. Žilinsko dailės galerijoje, mokslo, verslo, vyriausybinių, strateginių ir kitų organizacijų atstovai kviečia į atvirą renginį apie naujas perspektyvas miestų plėtroje: kaip „laikinasis urbanizmas“ – laikinosios veiklos ir laukimo laiko panaudojimas – regeneruojamose teritorijose ir atnaujinamuose statiniuose gali tapti strategija organiškam Lietuvos miestų pokyčiui. 

Iki 2050 m. Lietuvos ir Europos miestų laukia ambicingi, bet reikalingi pokyčiai. Jų plėtra turės būti orientuota į naujus urbanizacijos modelius, siekiant adaptuotis prie kintančių klimato sąlygų, gyventojų augimo ir jų pasiskirstymo miestuose. Miestų planuotojai ir politikos formuotojai jau dabar ieško integruotų sprendimų, mažinančių emisijas ir skatinančių žaliąją infrastruktūrą. Renginio metu, bus pristatomos Lietuvos ir užsienio šalių laikinosios erdvių ir statinių panaudojimo praktikos kaip galimybė miestams prisitaikyti prie kintančių sąlygų, atsinaujinti ir išlikti gyvybingiems. 

Tabako fabriko Florencijoje regeneracija. Giovanni Savi nuotr.

„Laikinasis urbanizmas“ nėra tik trumpalaikė reakcija į urbanizuotų teritorijų pokyčius, bet ir proaktyvi strategija, galinti paversti „laukimo laikotarpius“, kuomet erdvės ir statiniai yra laikinai nenaudojami, prasmingais ir naudingais. Tai – galimybė vietos bendruomenėms, savivaldybėms, verslui ir kūrėjams ne tik dalintis patirtimi, bet ir formuoti naujas erdvines ir mąstymo apie miestus praktikas.

Renginyje bus taip pat pristatoma, kaip laikino naudojimo strategijos gali būti pritaikytos tiek Europos, tiek Lietuvos kontekste, atsižvelgiant į skirtingas teisines ir planavimo sistemas. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyviai bus kviečiami siūlyti idėjas, kaip nenaudojamas miesto teritorijas ir pastatus pritaikyti naujoms veikloms. Taip pat bus pristatomi laikinųjų strategijų įgyvendinimo metodologiniai įrankiai bei aptariama, kaip šios strategijos gali tapti miestų atsparumo ekonominiams, socialiniams ir aplinkos pokyčiams pagrindu. 

Šis seminaras yra tarptautinio mokslo projekto „T-Factor“, kuris yra Europos Sąjungos „Horizon 2020“ programos dalis, finalinis renginys. Projektas atveria naujas perspektyvas laikino statinių ir erdvių naudojimo bei laikinųjų veiklų pritaikymo miestų regeneracijos procesuose. „T-Factor“ jungia 25 partnerius iš 11 Europos šalių ir Kinijos, dirbančius su įvairiais miestų atnaujinimo projektais. Todėl jis suteikia unikalią galimybę mokytis tiek iš jau įgyvendintų, tiek iš ankstyvosios stadijos miestų rajonų, erdvių ir objektų atnaujinimo projektų, skatinančių įtraukų ir tvarų miestų vystymąsi.

Renginys „Miesto origamis: lanksčios laikino panaudojimo strategijos urbanizuotų teritorijų plėtroje“ vyks vasario  9 d., penktadienį, atsinaujinančioje M. Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas).

Su renginio programa galima susipažinti čia

Registracija

Renginį organizuoja: Kauno technologijos universiteto DesignLibrary Kaunas, ES Horizon 2020 projektas „T-Factor“, Kauno miesto savivaldybė.