Žurnalų archyvas

Kultūros sostinėje – džiazo stotelės: „Kaunas Jazz“ kviečia į 10 nemokamų koncertų

15 birželio, 2022, Organizatorių inf. | Kaunas 2022, Naujienos

Didžiausiu džiazo festivaliu Lietuvoje tituluojamas „Kaunas Jazz“ šį savaitgalį jungiasi prie Kauno Europos kultūros sostinės renginių programos. Šeštadienį, birželio 18-ąją, Kauno centre publikos laukia gausi nemokamų koncertų programa, o sekmadienį – svarbus ir simbolinę reikšmę turintis koncertas Kauno rajone, Vilkijoje.

Specialioje programoje „Kaunas 2022 Jazz Stops” („Kaunas 2022 džiazo stotelės”) žiūrovų laukia keturios džiazo stotelės, kviečiančios sustoti, įsiklausyti bei įsitraukti į džiazo dialogą ir tuo pačiu atrasti talentingus Lietuvos bei Europos šalių džiazo kūrėjus, jų kuriamus šiuolaikinius džiazo projektus bei kartu šiuolaikiniame Kaune – Europos kultūros sostinėje švęsti šiuolaikinę kultūrą. 

„Kaunas 2022 Jazz Stops“ taip pat užmezgė partnerystes su įvairiomis Europos šalimis – Norvegija, Vengrija, Estija, Liuksemburgu, Ukraina. Trijose scenose, kurios įsikurs Kauno širdyje, bus galima išgirsti šių šalių talentingus džiazo kūrėjus ir atlikėjus.

Be to, kartu su Diudelanžo (Liuksemburgas) ir Novi Sado (Serbija) džiazo koncertų rengėjais vienoje iš scenų bus pristatytas unikalus projektas „jazzXchange“. Apjungiant skirtingas kultūrines, istorines, socialines bei kitas trijų Europos miestų džiazo kūrėjų patirtis, bus sukurtas bendras kūrinys. Šios išskirtinės premjeros liudininkais galės tapti visi žiūrovai.

Broliai Bazarai.

Šeštadienį džiazo stoteles bus galima rasti trijose erdvėse Kauno centre. Pirmoji jų įsikurs prie „Kaunas 2022” biuro ir bus skirta Lietuvos džiazo atlikėjams.

Programą čia 13 valandą pradės broliai Motiejus, Mykolas ir Benediktas Bazarai. Žinomi Lietuvos džiazo (ir ne tik) scenoje atlikėjai surengs pasirodymą „ArtDeCounterPoint“, kurį apibūdina taip: „Sakoma, kad architektūra – tai sustingusi muzika. Žvalgydamiesi pro lenktus stiklus, drebiame granitinį tinką ant pirmojo kosmopolitiško stiliaus, kuriuo Kaunas sužibo visame pasaulyje, muzikinių fasadų.“

Po jų į sceną kils „JUZT“ – grupė iš sostinės, save vadinanti jaunais džiazo kraipytojais ir šokamų ritmų revoliucionieriais. Prieš trejus metus šie muzikantai atkreipė melomanų dėmesį, laimėję Vilniuje surengtą jaunų atlikėjų konkursą „Novus“, o jau 2020-aisiais išleido debiutinį albumą. Elektroninius garsus su džiazo ir roko elementais derinantys muzikantai yra laikomi išskirtiniu jaunosios Lietuvos scenos reiškiniu. Jų muzika – greita, agresyvi ir alsuojanti ateities spalvomis.

Programą šioje scenoje vaikinuos svečiai iš pajūrio – Klaipėdos diksilendas „Memeland“. Džiazo diksilendas pajūryje susibūrė dar 1978-aisiais ir tapo vienu svarbiausių tradicinio džiazo kolektyvų Lietuvoje. Ne kartą keitęs savo pavadinimą, prieš šešerius metus į sceną šis muzikantų kolektyvas grįžo pavadinimu „Memeland“. Vadovaujamas saksofonininko Laimono Urbiko, diksilendas vienija ir jaunosios kartos muzikantus, ir tikras džiazo legendas – tokias kaip pianistas Saulius Šiaučiulis ir  būgnininkas Edmundas Federavičius. Šįkart Kaune „Memeland“ pasirodys su žinoma Klaipėdos vokaliste Kristina Jatautaite.

Prie fontano Laisvės alėjoje viduryje įsikurs scena, skirta svečiams iš užsienio. 14 valandą pirmuosius garsus čia sugros „Saxitude“ – saksofonininkų kvartetas iš Liuksemburgo, muzikuojantis jau beveik du dešimtmečius. Energingais ir aistringais pasirodymais garsėjantys atlikėjai groja ir originalius džiazo kūrinius, ir žinomas soulo ir popmuzikos dainas – šis pasirodymas garantuotai pakels ir taip šventišką savaitgalio nuotaiką. Dėl ypatingo skambesio ir puikaus susigrojimo „Saxitude“ jau vadinami viena sėkmingiausių ir originaliausių pučiamųjų instrumentų grupių Europoje. Grupės karjerą žymi septyni albumai, kasmet ji sugroja per 80 koncertų visame pasaulyje – nuo Belgijos iki Taivano, Portugalijos ir JAV. Beje, grupė netgi yra sukūrusi specialią programą vaikams, tad nėra abejonių, jog šis koncertas patiks visų amžiaus kategorijų klausytojams.

„Saxitude“

Iš šios grupės estafetę perims kito puikaus saksofonininko – norvego Sondre Kleveno kvintetas. Prieš devynerius metus susibūrusi grupė – „fusion“ žanro kolektyvas, derinantis džiazo, roko, norvegiško folkloro elementus. Norvegijos legendos Jano Garbareko ir žymaus JAV gitaristo Pato Metheny įkvėptas Sondre yra vadinamas vienu ryškiausių jaunosios kartos Norvegijos džiazo atlikėjų. „Jis groja su žavingu atsipalaidavimu, o skambesys – ir malonus, ir galingas“, – skelbia Norvegijos spauda. Puiki proga pačiame Kauno centre išgirsti atlikėją, kurio muzikos vėliau tikrai norėsite ieškoti internete.

Scenoje prie fontano programą vainikuos svečiai iš Vengrijos – grupė „Kijube“, derinanti džiazą, triphopą ir elektroninę muziką. Nenustebkite – šios grupės repertuare skamba ir originalūs kūriniai, ir britų triphopo žvaigždžių „Massive Attack“ ir net šių dienų JAV popdievaitės Billie Eilish dainos. Prieš penkerius metus debiutavusio trio lyderė – dainininkė ir klavišininkė Kinga Judit Bende, rašanti ir daugumą grupės dainų tekstų. Jau pirmaisiais savo kūriniais „Kijube“ nuskynė laurus kylančių jaunų atlikėjų konkursuose gimtinėje – dabar su šios grupės garsais metas susipažinti ir lietuviams. 

Vakare veiksmas persikels į pagrindinę „Kaunas 2022 Jazz Stops” sceną Nepriklausomybės aikštėje, kur publikos irgi lauks intriguojanti programa.

Ją 19 valandą pradės jau minėtas jungtinis Lietuvos, Serbijos ir Liuksemburgo muzikinis projektas „jazzXchange“, kurio metu scenoje gims visiškai naujas muzikinis kūrinys.

„jazzXchange“

Vėliau koncertą tęs svečias iš Ukrainos – karo metu Lietuvoje apsistojęs garsus šios šalies saksofonininkas, kompozitorius, prodiuseris Andrejus Chmutas. Ne tik Ukrainos, bet ir Vakarų Europos bei JAV džiazo scenoje pagarsėjęs muzikantas yra grojęs su džiazo legenda Bobu Jamesu, italų popžvaigžde Erosu Ramazzotti, viena populiariausių Ukrainos dainininkių Tina Karol, o šį pavasarį didžiausiose Lietuvos arenose prisijungė prie Andriaus Mamontovo grupės. Vasaros viduryje jis koncertuos su ukrainiete „Eurovizijos“ laimėtoja Jamala, o Kaune į sceną žengs su jaunąja mūsų šalies džiazo karta. Kartu su Andrejumi Nepriklausomybės aikštėje gros grupė iš uostamiesčio „The Bleach Band“ – jauni muzikantai iš E. Balsio menų gimnazijos ir S. Šimkaus konservatorijos, per dvejus grupės gyvavimo metus jau spėję pasirodyti daugybėje festivalių ir konkursų ir net įrašyti kūrinį su garsia lietuvių kilmės JAV atlikėja Nicole Zuraitis.

Džiazo, muzikinių pažinčių ir įspūdžių kupiną dieną vainikuos viešnia iš Estijos – viena žymiausių šios šalies soulo ir ritmenbliuzo dainininkių Rita Ray. 2019-aisiais išleidusi debiutinį albumą „Old Love Will Rust“, Rita iškart pelnė keturias Estijos muzikos apdovanojimų nominacijas ir sulaukė dėmesio už gimtinės ribų – tiek tarptautiniuose talentų festivaliuose, tiek britų transliuotojo BBC eteryje. Septintojo dešimtmečio amerikietiškos muzikos įkvėpta atlikėja – atradimas bet kuriam kokybišką skambesį mėgstančiam melomanui. Tarptautiniame šio savaitgalio džiazo meniu ji – puikiausias vakaro desertas.

Tačiau tai – dar ne viskas. Sekmadienį 15 valandą paskutinė džiazo stotelė įsikurs Vilkijos prieplaukos amfiteatre. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai – legendinis JAV džiazo dainininkas ir trimitininkas Louisas Amstrongas turėjo ryšį su šia Lietuvos vieta. Paskutiniame savaitgalio koncerte Louiso Amstrongo repertuarą atliks Kauno bigbendas, o su juo į sceną žengs ypatingas svečias, kurio vardas kol kas laikomas paslaptyje.

Visa išskirtinio „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022” ir „Kaunas Jazz” savaitgalio programa su pasirodymų laikais ir tiksliais scenų adresais – festivalio interneto svetainėje www.kaunasjazz.lt