Žurnalų archyvas

Kovo 11-osios išvakarėse apdovanotas Tolerancijos žmogus ir įteikta L. Donskio premija

11 kovo, 2024, Organizatorių inf. / Jono Petronio nuotr. | Naujienos

Kovo 11-osios išvakarėse, Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“ apdovanojo 2023 metų Tolerancijos žmogų ir įteikė jau septintąją Leonido Donskio premiją. 2023 metų Tolerancijos žmogumi išrinkta Telšių muziejaus „Alka“ muziejininkė, istorikė Janina Bucevičė. Leonido Donskio premija šiemet paskirta Lenkijos poetui, visuomenininkui, „Pogranicze“ fondo steigėjui  Krzysztof‘ui Czyżewski‘ui.

„Dar niekada nerengėme metų Tolerancijos Žmogaus iškilmių Kovo 11-osios išvakarėse, – apdovanojimų renginio metu sakė Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ valdybos pirmininkas ir vienas iš steigėjų Ramūnas Garbaravičius. – Trečiaisiais Rusijos karo Ukrainoje  metais kažkaip sunku džiaugtis kuo nors kitu nei ukrainiečių pergalėmis. Bet ar šios dienos šviesa ir kuklaus mūsų sambūrio idealizmas negali būti regimas it kokia vilties, kad gėris gali nugalėti, žymė?“

Tradiciškai 2023 m. Tolerancijos žmogus – Janina Bucevičė – apdovanota skulptoriaus Edmundo Frėjaus (1949-2009) sukurtu atminimo medaliu ir diplomu, o Leonido Donskio premijos laureatui Krzysztof‘ui Czyżewski‘ui įteiktas diplomas ir 1000 eurų premija. 

Janina Bucevičė aktyviai prisideda prie daugiakultūrės Telšių praeities tyrinėjimo ir pristatymo, aktyviai veikia ne tik savo darbinėje aplinkoje, bet yra aktyvi visuomenininkė, politinių procesų dalyvė. J. Bucevičės veiklų dėka Telšiuose grįžta Holokausto sunaikinta žydiškoji miesto tapatybė. Kartu su Telšių muziejaus „Alka“ kolegomis J. Bucevičė aktyviai prisidėjo, kad muziejui perduotas Telšių ješivos pastatas taptų ne dar viena parodų erdve, bet aiškiai atskleistų Telšių ješivos vietinę ir tarptautinę reikšmę, lankytojams pristatytų dar mažai pažįstamą aukštųjų žydų teologinių studijų tradiciją.

Leonido Donskio premiją gavęs K. Czyżewski‘s plačiai žinomas ne tik Lenkijoje, bet ir už jos ribų, savo kultūrinę – pilietinę – edukacinę veiklą pradėjo 1986-1987 m. kartu su bendraminčiais savo veiklas kreipdamas į užmirštas ar sunaikintas Lenkijos tapatybes, į pasienio ir paribių kultūras, kurios dėl istorinių peripetijų buvo arba užspaustos, arba susipriešinusios. Žadindamas istorinę atmintį per kultūrinius, edukacinius projektus, vietinių bendruomenių įtraukimą K. Czyżewski‘s su bendraminčiais Seinuose 1990-1991 m. įkūrė „Paribio“ fondą, skatinantį kultūrinį dialogą ir empatiją, 2011 m.  įkūrė Tarptautinį dialogo centrą Krasnogrūdoje.

Metų Tolerancijos žmogaus nominacija yra kasmetinė Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ tradicija. Fondo tikslas yra ne tik saugoti garsių Japonijos diplomato Čijunės Sugiharos ir Nyderlandų garbės konsulo Jano Zwartendijko atminimą, bet ir skleisti pilietinės visuomenės bei tolerancijos idėjas.