Spalio 31 d. 12 val. Kauno kolegijos Medicinos fakultete (Puodžių g. 11, Kaunas) vyks profesoriaus Prano Mažylio vardo auditorijos ir parodos apie jo profesinę ir visuomeninę veiklą „Pranas Mažylis 1885–1966“ atidarymas. Renginio metu Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis pristatys paskaitą „Profesoriaus Prano Mažylio palikimas: mokslas, profesinė praktika – nuo akušerių mokymo kursų iki Europos sveikatos sąjungos“. Jos metu L. Mažylis sujungs du medicinos, sveikatos polius: istoriją – remdamasis savo senelio veikla, ir dabartį – pristatymas pagrindines savo veiklos EP sąsajas su sveikata ir iššūkius.
Kauno kolegijos Medicinos fakulteto dekanas Julius Dovydaitis pastebi, kad pagerbti profesoriaus Prano Mažylio vardą ir atidaryti jo vardo auditoriją norėta jau 2020-aisis, kai buvo minimas medicinos studijų 100-metis, tačiau tuomet sutrukdė pandemija.
„Džiaugiuosi, kad renginio metu pažymėsime Kauno kolegijos Medicinos fakulteto ištakas menantį 1920 m. profesoriaus Prano Mažylio akušerijos programos įkūrimą, – pristato fakulteto dekanas, gydytojas J. Dovydaitis. – Labai svarbu tiek mūsų fakulteto, kolegijos bendruomenei, tiek ir visam Kaunui žinoti šią istorijos dalį, tinkamai įamžinti Prano Mažylio vardą.“
Renginio dalyviai taip pat turės galimybę pažinti ir kitas, ne tik profesines, prof. Prano Mažylio puses.
Kaip pastebi Kauno kolegijos Medicinos fakulteto dekanas, auditorijoje, kuriai bus suteiktas Prano Mažylio vardas yra mokomosios akušerijos studijų programos priemonės, joje studentai mokosi akušerijos profesinės praktikos.
Vieno svarbiausių akušerijos ir ginekologijos mokslų bei praktikos vystytojo, gydytojo Prano Mažylio anūkas, Europos Parlamento narys prof. L. Mažylis reiškia didelę pagarbą visiems, kurie atmena jo senelį. „Šis renginys Kaune, skirtas senelio atminimui, primena jo indėlį į akušeriją ir ginekologiją Lietuvoje. Kauno kolegijoje duris atversianti profesoriaus Prano Mažylio vardo auditorija turi labai svarbią simbolinę reikšmę – mano senelis didžiąją dalį savo profesinės veiklos paskyrė būtent studentų mokymui, o dabartiniame Medicinos fakultete, šioje auditorijoje studentai mokosi būtent praktinių dalykų“, – teigia prof. L. Mažylis.
Parodoje – platesnis Prano Mažylio asmenybės, gyvenimo pristatymas
Renginio dalyviai parodos „Pranas Mažylis 1885–1966“ pristatymo metu taip pat turės galimybę pažinti ir kitas, ne tik profesines, prof. Prano Mažylio puses. Joje eksponuojamos archyvinės nuotraukos, dokumentai atspindi įvairialypę prof. Prano Mažylio, žmogaus daug nuveikusio Lietuvos akušerijai ir ginekologijai, biografiją ir asmenybę.
Parodą apie savo senelį pristatysiantis L. Mažylis teigia, kad Pranas Mažylis – didžiausias šeimos ir visos giminės autoritetas. „Pamenu jį iš pasivaikščiojimų po Kauną, Laisvės alėją, miesto parkus ir knygynus. Senelio asmenybe ir gyvenimo detalėmis nenustoju domėtis iki pat dabar. Jis – didžiausias mano, mūsų šeimos ir visos giminės autoritetas. Paroda skirta įvairiems mano senelio, prof. Prano Mažylio veiklos aspektams ir gyvenimo etapams. O jo gyvenimas – lyg ištisa skirtingų patirčių, profesionalumo, žmogiškumo ir išminties knyga“, – parodą apie savo senelį ir jo asmenybę aptaria prof. L. Mažylis.
Kalbėdamas apie savo senelį prof. L. Mažylis akcentuoja ne tik prof. Prano Mažylio profesinius pasiekimus, bet ir jo pilietiškumą. „Galima jį vadinti revoliucionieriumi, – juk už tai sėdėjo caro kalėjimuose… Galima – politiniu pabėgėliu, juk buvo priverstas emigruoti į Krokuvą net vienuolikai metų“, – pasakoja L. Mažylis. Ir visgi, kaip pastebi profesorius, jo senelis didžiąją dalį savo gyvenimo ir iki pat paskutinės aktyvios dienos paskyrė svarbiausiai savo veiklai – medicinai.
„Kauno kolegijos Medicinos fakultetas nuo 2001 m. vykdo akušerijos aukštąsias neuniversitetines studijas, labai prasminga, kad studentai, dėstytojai ir pristatomos parodos apie Praną Mažylį metu turės galimybę susipažinti plačiau su pirmuoju akušerijos kursų įkūrėju“, – teigia dekanas J. Dovydaitis.
Parodoje taip pat pristatomos ir dokumentų kopijos, liudijančios garbingą P. Mažylio veiklą sudėtingu istoriniu laikotarpiu. „Už Lietuvos žydų gelbėjimą Antrojo Pasaulinio karo metais Pranui Mažyliui ir jo žmonai Antaninai Bliūdžiūtei-Mažylienei 2006 m. suteikti Pasaulio tautų teisuolių garbės vardai. Mano senelis su močiute slėpė žydų tautybės asmenis, sovietmečiu padėjo tremtiniams“, – pristato prof. L. Mažylis.