Žurnalų archyvas

Kauno IX forto muziejuje – Christiano Boltanskio instaliacija „Animitas“

19 rugsėjo, 2023, Kauno IX forto muziejaus inf. | Naujienos

Penktadienį, rugsėjo 22 d., Lietuvos žydų genocido atminimo dienos išvakarėse, Kauno IX forto muziejuje bus atidaroma Christiano Boltanskio (1944–2021) instaliacija „Animitas“ (liet. Sielos).

Kauno IX forto muziejus ir „Kaunas 2022“ kviečia kartu pagerbti Holokausto aukas ir sutikti Lietuvoje dar neeksponuotą meno kūrinį, primenantį tuos, kurių netekome.

Prisimenant ir pagerbiant Holokausto aukas, renginio pradžioje vyks atminimo eisena nuo muziejaus administracijos pastato (Žemaičių pl. 71) iki masinių žudynių lauko. Po aukų pagerbimo ceremonijos Christiano Boltanskio meninę instaliaciją „Animitas“ pristatys kuratorė Josée Drouin-Brisebois ir „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė. Pristatymą lydės Auksinio scenos kryžiaus laureatės Erikos Vizbaraitės šokio performansas, sukurtas specialiai šiai progai. Renginio dalyviai taip pat turės galimybę aplankyti Kauno IX forto muziejuje eksponuojamą patyriminę instaliaciją „Slėptuvė gete“.

Kauniečiams savo darbais 13-ojoje Kauno bienalėje įsiminęs, 2021 m. miręs Christianas Boltanskis – žydų kilmės prancūzų menininkas, kuris gimė 1944 m. rugsėjo 6 d., praėjus dviem savaitėms po Prancūzijos išlaisvinimo Antrojo pasaulinio karo metu. Per karą jo tėvas, žydas iš Ukrainos, vėliau atsivertęs į krikščionybę, slapstėsi šeimos bute, kad jo nerastų naciai ir Prancūzijos valdžia. Daugiau nei šešiasdešimt metų menininkas kūrė darbus, kuriuose apmąstomi likimo, gedulo ir atminties klausimai. 

„Animitas“. Martyno Plepio nuotr.

Kaip rašo kuratorė Josée Drouin-Brisebois, po tėvo mirties 1987 m. Boltanskio kūryboje vis daugiau dėmesio skiriama Šoa (Holokaustui), į jo darbus įtraukiamos mirties ir atminimo įamžinimo temos. Nuo to laiko jis dirbo ir už muziejaus ribų, simbolinėse ir ypatingą krūvį turinčiose vietose. Kai pirmą kartą buvo kreiptasi į Boltanskį norint užsakyti įamžinti „Kaunas 2022“, jis atkreipė dėmesį į svarbias vietas, susijusias su trauminiais įvykiais ir žydų istorija. Menininkas žinojo apie 900 prancūzų kalinių, laikytų IX forte, kurie buvo įkalinti ir nužudyti kartu su kitais 30 000 žydų iš Lietuvos, Austrijos, Lenkijos, Sovietų Sąjungos ir Vokietijos. Įvertinus tai, kad jo šeima gyveno nuolatinėje baimėje, jog tėvas bus sugautas, ši vieta taip pat susijusi su asmenine menininko trauma.

Kūrinyje „Animitas (Kaunas)“ pats Boltanskis yra kūrinio centre – šimtai japoniškų varpelių sukabinti ant metalinių strypų taip, kad sudarytų žvaigždyną, švietusį nakties danguje 1944 m. rugsėjo 6 d., menininko gimimo dieną. Vėjui judinant varpelius, jie skleidžia garsą, kurį jis pavadino „sielų muzika“. Pagal japonų tradiciją prie tokių varpelių pritvirtinamas popieriaus lapelis su noru ar malda ir kiekvieną kartą jiems suskambus vėjas neša tiek patį norą, tiek viltį, jog jis bus išpildytas. Ispaniškas kūrinio pavadinimas primena mažas pakelės koplytėles, kuriomis pagerbiami mūsų mirę artimieji. Šie altorėliai statomi toje vietoje, kur buvo atskirtas kūnas nuo sielos ir kur, kaip tikima, pasilieka sielos. Lotyniškai „anima“ turi keletą reikšmių: „kvėpavimas“, „siela“, „vaiduoklis“, „dvasia“, taip pat ir „vėjas“. Kūriniu „Animitas (Kaunas)“ Boltanskis išreiškia universalų žmogaus troškimą sujungti dangų ir žemę. Per sielų muzikos patirtį jis kviečia mus prisiminti tuos žmones, kurių netekome.

Ši Christiano Boltanskio meninė instaliacija yra „Kaunas 2022“ atsisveikinimo dovana miestui, kurią kiekvienas galės pamatyti ir aplankyti nemokamai bet kuriuo patogiu metu. 

Renginys yra programos, skirtos Vilniaus geto likvidavimo 80-osioms metinėms (rugsėjo 23 d.) minėti, dalis.

  • 13.00 val. Atminimo eisena muziejaus teritorijoje
  • 13.10 val. Holokausto aukų pagerbimas
  • 13.20 val. Christiano Boltanskio meninės instaliacijos „Animitas“ atidarymas
  • 13.35 val. Šokio performansas | Choreografė ir atlikėja Erika Vizbaraitė, muzikos autorius ir atlikėjas Domas Aleksa
  • 14.00 val. Patyriminės instaliacijos „Slėptuvė gete“ pristatymas