Žurnalų archyvas

Kauno filharmonijoje – paslaptingas tapytojos Marijos Rastenienės pasaulis 

31 liepos, 2023, Menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė | Naujienos

Kauno valstybinėje filharmonijoje veikia Marijos Rastenienės jubiliejinė akvarelių ir pastelių paroda „Paslaptys“, o  šią vasarą A ir P. Galaunių namuose-muziejuje buvo galima aplankyti jos parodą „Spiečius“. Menininkės akvarelės darbų paroda „Įspūdžiai ir nuotaikos“ buvo eksponuota Vievio Lazdynų Pelėdos bibliotekoje. 

Tapytoja savo kūrybos gerbėjus nuolat stebina kūrybos stilių ir formų, tematikos, daugiažanriškumo, įvairove: šiose parodose menininkė pristato savo „kosminius“, paveikslus sukurtus pastelės, akvarelės ir tapybos technikomis. 

Menininkė yra surengusi 22 personalines parodas ir dalyvavusi bendrose 60-tyje tapybos, akvarelės ir pastelės parodose. Tapytoja yra Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus akvarelininkų sekcijos narė ir restauratorių sąjungos narė. 

M. Rastenienė gyvena ir kuria Kaune. Ji mokėsi Kauno dailės mokykloje (dabar Kauno dailės gimnazija), yra baigusi Vilniaus dailės institutą (dabar Vilniaus dailės akademiją), kur įgijo dailininko, tapytojo ir pedagogo specialybę. Autorė džiaugiasi, kad nuo pat mažens domėjosi menais ir ją nuolat supo žinomi dailės, tapybos ir akvarelės mokytojai, kurie įtakojo jos kūrybinės stilistikos susiformavimą. Dailininkės kūrinių galima rasti privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.

Kas yra svarbu menininkės kūryboje? M. Rastenienės kūryboje dominuoja idėjos, kurios autorę užvaldo tame gyvenimo laikotarpyje, kai yra kuriami darbai. Autorės kūryba išsiskiria plačiu tematikų pasirinkimo spektru: nuo gamtos ir įspūdžių, nuolatos suvokiant gamtos ir pasaulio trapumą, itin svarbų kūryboje, mūsų buvimo laikinumą bei kosmoso platybių judėjimą ir trauką. Autorės kūrybai įtakos turi metų laikai, kai trūksta šviesos, tuo metu autorė kuria pastelės ar akvarelės darbus ir išnaudoja tamsųjį metų laiką idėjų apmąstymams ir kūrybai. Autorės paveiksluose itin svarbus temų ir formų subtilus pasirinkimas ir spalvų paletės įvairovė.

Visose trijose jubiliejinėse parodose autorė pristato abstrakščia tematika sukurtus paveikslus. Darbai sukurti naudojant skirtingas technikas: tai akvarelė, pastelė ir tapyba aliejiniais dažais. Parodose dominuoja nuotaikos, dažnai siejamos su kosmoso, gamtos pasauliais ir Visatos virsmais bei transformacijomis. Menininkei visuomet svarbi parodos koncepcija ir idėjos pateikimas, o forma ir paletės spalva bei atlikimo technika čia vaidina itin didelį vaidmenį. Menininės parodos pateikimo koncepcijose itin aktualūs būties ir egzistencijos klausimai. Pastaruoju metu autorė nemažai dėmesio skiria gamtos ir Visatos stebėjimams. 

Pastarųjų kelerių metų dailininkės kūryboje dominuoja kosminė tematika. Autorė susitelkia į visatos ir žmogaus santykį, egzistencinių klausimų svarstymą. Tam pasirenka abstrakčiąją stilistiką, prislopintų spalvų koloristiką, formas, kurias jungia pusiausvyros ir harmonijos jausena. Intensyvaus mintijimo, svarstymo, klausymosi ir pastebėjimo menininkės kūryboje yra daug, todėl neatsitiktinai jos pastarųjų metų darbai susidėlioja į ciklus. Dailininkės darbai išsiskiria savita kompozicija, jos darbuose svarbios detalės, kurios kartais turi abstrakčiąją užuominą ir signalizuoja apie svarbius ar mažiau reikšmingus mūsų aplinkos dalykus, bet visa tai sudaro vientisą, tarpusavyje susietą pasaulio ir žmogaus ryšio sampratą. Tai ir yra šios menininkės kūrybinio braižo išskirtinis bruožas. Harmonija, kuria išsiskiria gana sudėtingi dailininkės darbai, tampa tam tikru traukos centru, kurį ženklina aiški autorės konceptuali nuostata, kviečianti kurti, svarstyti, teigti optimistinę ir pozityvią pasaulio ateitį, kuri priklauso nuo mūsų visų bendrystės ir pastangų. 

Kalbėdama apie savo kūrybą įvairių technikų meistrė Marija Rastenienė sutinka, kad kūryboje turi būti daug ieškojimų. 

M. Rastenienės kūryboje yra svarbi koncepcijos idėja, greičiausiai tai ir yra autorės kūrybos vientisumo, nuoseklumo garantas. Autorės kūriniuose itin svarbus amžinybės ir laikinumo, šviesos ir tamsos klausimų svarstymas. Beveik kiekvienas kūrinys kviečia dialogui, svarstymui ir tampa tam tikra atrama esminiams atsakymams surasti. O tai ir yra tikroji meno paskirtis.