Balandžio 21 d. 17 val. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje bus pristatyta menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“. Kelis mėnesius iš sąvartyno atliekų kurta kaukolė primena apie žmonijos šiukšlių ilgaamžiškumą ir kelia žmonijos atsakomybės klausimą: ar šiukšlės yra tai, ką ateities kartoms norime palikti po savęs?
Kūrinys pirmąkart pristatytas kovo 20 d., Pasaulinę Žemės dieną, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, o Kaune bus eksponuojamas iki birželio 2 d.
mūsų paliktas „plastikosferos“ kultūrinis sluoksnis ateities kartoms kalbės apie XXI a. visuomenę.
Žemės dieną visame pasaulyje buvo apmąstomas žmonijos paliekamas taršos pėdsakas Žemėje. Būtent šią opią problemą savo naujoje instaliacijoje „(Ne)amžinos vertybės“, kurią inicijavo Aplinkos ministerija, nagrinėja J. Vaitkutė.
Beveik dviejų metrų aukščio ir 1,2 metrų pločio kaukolės kūrimas užtruko ne vieną mėnesį. Instaliacijoje – kaukolės kaktoje – įmontuota vario plokštė, kurios palietimai sumuojami skaitiklyje. Tai yra autorės simbolinis raginimas po savęs palikti ekologiškus pėdsakus – savo idėjas ir mintis.
„Žmogaus kaukolė, kaip atgimimo ir amžinybės simbolis, vaizduoja mūsų dabartinių veiksmų – nesibaigiančio šiukšlinimo rezultatą. Būtent mūsų paliktas „plastikosferos“ kultūrinis sluoksnis ateities kartoms kalbės apie XXI a. visuomenę, tai bus mūsų visuomenės veidas. Tačiau visada turime pasirinkimą – savo pėdsaką galime palikti ir tvaresniu būdu“, – teigia Jolita Vaitkutė.
Instaliacijoje yra užkoduota ir speciali menininkės žinutė visuomenei. Kaukolės kaktoje įmontuota speciali delno formos vario plokštė, skaičiuojanti prisilietimų skaičių, skatina žiūrovus prisidėti prie tvarumo savo mintimis, idėjomis ir darbais.