Žurnalų archyvas

Kaune – įžanginis „Kino pavasario“ vakaras su gyvenimo ir kino grožį skleidžiančiu filmu apie Joną Meką

10 kovo, 2023, KPK redakcija | Naujienos

„Rojaus fragmentais“ Jonas Mekas vadindavo tas nuostabias gyvenimo akimirkas, kurias gali užfiksuoti kino kamera. Lyg menininko kūno dalis kiekviename žingsnyje jį lydėjusi, dienoraščio įrankiu virtusi kamera – taip pat gerai atpažįstamas Meko atributas, kaip skrybėlės.

Rodosi, gerai žinomas, bet visuomet šiek tiek paslaptingas, už objektyvo besislepiantis kūrėjas, vadinamas avangardinio kino krikštatėviu, visapusiškai atskleidžiamas naujame filme, kuris taip ir pavadintas – „Rojaus fragmentai“ (Fragments of paradise). Režisierės K.D. Davison kūrinys Venecijos kino festivalyje apdovanotas Auksiniu liūtu dokumentikos kategorijoje, o Lietuvoje šį filmą rodys 28-asis „Kino pavasaris“. 

Apie gyvenimo ir kino džiaugsmą pasakojančią juostą pirmieji pamatė ketvirtadienio vakarą į Kauno kino namus „Romuva“ susirinkę „Kino pavasario“ bičiuliai. Į išankstinį festivalio vakarą žiūrovus sukvietusios komandos atstovė, „Kino pavasario“ programos ir turinio vadovė Aistė Račaitytė pasidžiaugė grįžusi į „Romuvą“, kurioje mokyklos laikais patyrė pirmąsias festivaliavimo patirtis. 

Teodoro Biliūno nuotr.

„Kai šaukia kinas – tu eini“, – šiemet skelbia festivalio šūkis, ir kviečia išbandyti kino šventės keliamus efektus, kai po seanso nė neketini palikti kino salės, dėl filmo praleidi „Žalgirio“ rungtynes ar bandai įrodyti draugams, kad istoriją ne taip suprato jie, o ne tu.

Atrasti kuo daugiau įvairių žanrų kūrinių ir jų autorių, nepamiršti ir specialios kino klasikos retrospektyvos, nepraleisti apie karą Ukrainoje pasauliui skelbiančių premjerų palinkėjusi A. Račaitytė į sceną pakvietė Gabrielę Vilkickytę. Asmeniniais „Kino pavasario“ sentimentais pasidalinusi atlikėja atliko daina virtusį Jono Meko eilėraštį – šis lyg meteoras blykstelėjęs epizodas tapo puikia įžanga į K.D. Davison filmo peržiūrą. 

Teodoro Biliūno nuotr.

Tūkstančiai valandų Meko filmuotų kadrų, jo įkvėptų bendraminčių atsiminimai, šeimos narių mintys, ir visuomet su kamera šokantis pats Mekas – stebėtina, bet „Rojaus fragmentai“ sutalpinti į vos 98 prie ekrano prikaustančias minutes. Išėjusius iš kino salės fojė pasitiko kūrėjo mintys, o ištvermingiausieji užgesus „Romuvos“ šviesoms migravo į Laisvės alėjoje penktus metus veikiantį kultūros barą „Godo“. Čia viso festivalio metu veiks neoficiali „Kino pavasario“ ambasada, suteiksianti erdvės pokalbiams apie filmus ir jų galią.

Kauniečiai filmą apie Joną Meką taip pat galės pamatyti kovo 19 ir 26 dienomis. Festivalis „Kino pavasaris“ šiemet suplanuotas kovo 16–26 dienomis, seansai Kaune vyks „Romuvoje“ ir „Forum Cinemas“. Visą programą, kurioje – per 70 filmų, rasite čia