Žurnalų archyvas

Kaune – diplomatinius Italijos ir Lietuvos ryšius pristatanti paroda

8 kovo, 2023, Organizatorių inf. | Naujienos

Kovo 10 d. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje atidaroma paroda Italijos ambasados inicijuota paroda. Pastate, kuriame tarpukariu buvo įsikūrusi Lietuvos Užsienio reikalų ministerija, bus eksponuojami kai kurie iš reikšmingiausių istorinių diplomatinių dokumentų apie kritinį ir lemiamą laikotarpį, pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui, kai gimstanti – bet dar nepripažinta – Lietuvos Respublika nuo 1919 m. užmezgė pirmuosius ryšius su Italija.

Labai delikačiame ir lemiamame savo tarptautinių ryšių užmezgimo etape Lietuva sulaukė tvirtos paramos, apie kurią iki šiol mažai žinoma ir kuri tapo svarbi šalies atgimimui. Nors nepriklausomybė paskelbta 1918 m. vasarį, de jure Italija ir kitos šalys laimėtojos Lietuvą pripažino tik 1922 m. gruodį.

Paroda, kuri jau buvo eksponuota 2021 m. rudenį Italų kultūros institute Vilniuje, skirta paminėti Italijos-Lietuvos dvišalių diplomatinių santykių atkūrimo 1991 m. rugpjūtį trisdešimtmetį. Ypač minėtini laiškai, skirti Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos Pirmininkui Prof. Vytautui Landsbergiui, asmeniškai dalyvavusiam parodos atidaryme, ir 1920 m. Tautų Sąjungos protokolai, kurie įrodo tik Italijos ir nedaugelio kitų šalių (Portugalijos ir kai kurių kitų ne ES šalių) balsavimą už Lietuvos įstojimą.

Parodoje eksponuojamas 1991 m. pasirašyta deklaracija

Kovo 10 d., penktadienį, 11.00 val. Prezidento Adamkaus bibliotekoje-muziejuje – po Vytauto Didžiojo Universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto prodekanės Aistės Žemaitytės kalbos – direktorius Arūnas Antanaitis pristatys Dr. Andrea Griffante ir Prof. Egidijų Aleksandravičių, kurie kartu su Italijos Ambasadoriumi Lietuvoje Diego Ungaro pristatys lankytojams parodą ir istorinį bei politinį kontekstą, kuriame galėjo realizuotis tvirta Italijos parama atgimstančiai Lietuvos nepriklausomybei tiek 1919-1922 m., tiek 1991 m.

Paroda Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje veiks iki kovo 23 d., o nuo kovo 25 d. iki balandžio 13 d. ją bus galima aplankyti VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (V. Putvinskio g. 23).