Žurnalų archyvas

„Kaunas Art Book Fair“ sekmadienis: kūrybinės dirbtuvės vaikams, skaitymai ir pirmosios mugės knygelės pristatymas

5 lapkričio, 2021, Organizatorių inf. | Naujienos

Penktadienį vakare prasidedanti Kauno meno leidinių mugė „Kaunas Art Book Fair“ sekmadienį skirs vaikų ir jaunimo edukacijai. Lankytojai ne tik galės dalyvauti trijose kūrybinėse dirbtuvėse su menininkėmis Dominyka Murauskyte, Aurelija Slapšyte, Kornelija Žalpyte ir Aiste Ambrazevičiūte bei išgirsti leidyklos „Kirvarpa“ išleistų knygelių apie mišką vaikams autorių – Monikos Kalinauskaitės ir Kristupo Saboliaus – skaitymus, bet ir tapti istorinio įvykio liudininkais. Ankstyvą sekmadienio popietę pjaunant šventinį tortą bus pasitinkama pirmoji mugės proga išleista menininkų piešinių spalvinimo knygelė mažiesiems.

A. Staniulio nuotr.

Vėlyvą sekmadienio rytą pradės ir į kičo paieškas vaikus pakvies grafikos dizainerės Aurelijos Slapšytės kūrybinės dirbtuvės „Kičo archyvas“, kurių metu užsiėmimo dalyviai Kauno senamiestyje ieškos gyvų kičo pavyzdžių, o vėliau, naudojantis menininkės siūlomais metodais, bandys gatvės dizaine rasti įkvėpimo ir panaudoti jį savo kuriamiems dizaino darbams.

Iškart po jų mugės erdvę užpildys šventiniai akcentai – didžiulis tortas ir džiugus klegesys: vyks mugės knygelės pristatymo šventė. „Kaunas Art Book Fair“ edukacinės programos koordinatorė ir spalvinimo knygelės idėjos autorė Justina Zubaitė-Bundzė sako, kad apie menininkų piešinių spalvinimo knygelę mąstė jau senokai, pačią mintį pasiskolinusi iš Los Andželo meno leidinių mugėje pamatyto nevyriausybinio meno edukacijos projekto „RxArt“, kasmet leidžiančio knygeles su menininkų kūriniais vaikams. 

„Pastebėjau, jog tuose leidiniuose kūriniai nebūtinai yra vaikiški. Tai turbūt mane labiausiai ir suintrigavo – supažindinti vaikus su menininkų praktikomis, kurios nėra skirtos konkrečiai amžiaus grupei. Buvo smalsu, ką vaikai šiuose kūriniuose mato ir pastebi, kokius klausimus užduoda, kas jiems atrodo nesuprantama ar painu. Kaip ir literatūroje, taip ir dailėje arba iliustracijoje, piešimas vaikams yra atskira sritis, reikalaujanti specifinių žinių ir įgūdžių. Šįkart man buvo įdomu, kaip menininkai, nebūtinai anksčiau ką nors kūrę vaikams, ir vaikai, nebūtinai susidūrę su šiuolaikinio meno kontekstu, susitinka „aklame pasimatyme“, į kurį ši knygelė pakviečia. Nerimo buvo nemažai: ar menininkai sutiks, kokius naujus ar archyvinius kūrinius jie pasiūlys, taip pat, kokios bus mažųjų reakcijos – ar šis leidinys (kaip kartais atsitinka su „gražiais“ dalykais) nebus labiau tėvų, o ne vaikų džiaugsmas? Tačiau džiaugiuosi, kad beveik visi mano kviesti autoriai prisijungė prie šios avantiūros“, – pasakoja ji.

Knygelėje publikuojami įvairių kartų ir skirtingo braižo autorių – Vytenio Buroko, Dainiaus Liškevičiaus, Aurelijos Maknytės, Beatričės Mockevičiūtės, Roberto Narkaus, Eglės Ridikaitės, Nerijaus Rimkaus, Ievos Rojūtės, Aurelijos Slapšytės ir Anastasios Sosunovos – kūriniai. Lakonišką, bet žaismingą leidinio maketą sukūrė grafikos dizaineris Nerijus Rimkus, kurio ankstesnio projekto – albinosų gyvūnų fotografijų spalvinimo knygelės – fragmentai taip pat publikuojami ir šiame leidinyje. Įdomu tai, jog niekaip nesugalvojant šiai knygelei pavadinimo, jos sumanytojai sulaukė menininkės Ievos Rojūtės piešinio su užrašu „Tu gal pailsėk“, tapusiu labai netipiniu, bet natūraliu knygelės pavadinimu, kurį, neabejoja organizatoriai, vaikai irgi supras.

Kiekvieno prisilietimas yra svarbus.

Po pietų edukacinę programą tęs „Kirvarpos“ skaitymai ir kūrybinės piešimo dirbtuvės vaikams. Klausydami knygelių autorių Monikos Kalinauskaitės ir Kristupo Saboliaus balsų mažieji mugės lankytojai, padedami iliustratorių Kornelijos Žalpytės ir Aistės Ambrazevičiūtės, galės sukurti miško nuotykius. 

„Kūrybinės dirbtuvės apie mišką leis pažinti ir pajusti, kas vyksta pačiose giliausiose požeminėse miško gelmėse ir kas tvyro viršuje, kur dažniausiai esame bei geriausiai viską matome ir pažįstame“, – apie tai, kas vyks dirbtuvių metu pasakoja K. Žalpytė. – Galbūt jau ateidamas vaikas atsineš arba atėjęs sukurs istoriją apie slaptą skruzdžių gyvenimą po žeme. O gal jis žino, jog medžių tankmėje miške nutiko kažkas labai neįtikėtino? Kiekvienas atėjusysis turės visišką fantazijos laisvę ir galės kurti viską, ką tik sugalvos – visi dirbtuvių dalyviai pieš, karpys, štampuos ir vėliau ant vieno didelio miško klijuos savo sukurtus siužetus, gyvūnus, kitas būtybes, sukurdami vieną visumą – gyvą mišką. Kiekvieno prisilietimas yra svarbus – kiekvienas mažasis kūrėjas parodys tai, kas miške dažnai lieka nematoma“, – tikina menininkė.

Sekmadienio programą vaikams užbaigs menotyrininkės Dominykos Murauskytės kūrybinės „Plakato dirbtuvės“, skirtos artimesnei pažinčiai su lietuvišku plakatu. Pirmojoje edukacijos dalyje bus analizuojama plakato istorija bendrajame kontekste bei aptariami juose randami skirtingų kultūrų ir laikmečių ženklai. Vėliau visi norintys patys sukurs plakatą, išbandant jo kūrimo techniką.

A. Staniulio nuotr.

„Įdomios popietės planas skamba taip: susipažinsime su plakato istorija Lietuvoje ir už jos ribų, atpažinsime tam tikras kultūras ir laikmečius, patyrinėsime, kokiomis technikomis gaminami plakatai, pakalbėsime apie archyvus ir jų reikšmę“, – būsimų dirbtuvių planą pristato D. Murauskytė. – Smagiausia viso to dalis – kūrybinis išsilaisvinimas. Tądien būsime menotyrininkai ir menininkai viename: pažinę pagrindinius plakato bruožus, pasitelksime vaizduotę ir sukursime unikalių kūrinių“, – sako ji.

Daugiau informacijos apie kūrybines dirbtuves vaikams ir visą programą: www.kaunasartbookfair.com. Registracija vykdoma „Kaunas Art Book Fair“ svetainėje ir feisbuko paskyroje: https://fb.me/e/LSC7SZ8P.

„Kaunas Art Book Fair“ renginiuose kviečiami dalyvauti visi, turintys galimybių pasą ar jam prilyginamą dokumentą. Vaikams iki 16 m. galimybių paso nereikia.