Kaune balandžio 9 d., trečiadienį buvo pristatyta dalis ekspozicijos, kuria Lietuvos paviljono kūrėjai kvies visuomenę permąstyti architektūros ir gamtos ryšį Venecijos architektūros bienalėje jau šią gegužę.
Anot Lietuvos misijos Venecijoje komisarės Jūratės Tutlytės, šiemet Italijoje Lietuva bus pristatoma kaip originalios architektūros šalis, atkreips dėmesį į tvaraus mąstymo ir veikimo būtinybę šiuolaikiniams miestams. Kūrėjams talkina bendrovė „Fitsout“, įgalinanti idėjos realizaciją didžiausioje projektinių baldų gamybos bendrovėje regione, kuriame ir vyko paviljono kūrinių pristatymas.



Kaip sako Lietuvos paviljono idėjos autorius ir kuratorius kaunietis architektas Gintaras Balčytis, šiuolaikinės architektūros renginiai visame pasaulyje tampa svarbia diskusijų erdve, kur architektūra įgauna ne tik kūrybinę prasmę, bet ir tampa atsakomybės už ateitį išraiška. Lietuvos atstovavimas Venecijos architektūros bienalėje – galimybė dalytis žiniomis, kaip architektūra gali prisidėti prie šių dienų visuomenės iššūkių sprendimo: vis labiau spartėjančios urbanizacijos, tvaraus miesto vystymo, besikeičiančio klimato.




Netrukus išvyksiantys į Venecijos architektūros bienalę paviljono ekspozicijos artefaktai buvo neatlygintinai pagaminti didžiausioje projektinių baldų gamykloje „Fitsout“, jau kitą savaitę bus gabenami į Italiją, siekiant įrengiant Lietuvos paviljoną Venecijoje. Anot bendrovės vadovo Jono Stragio, tokia bendrovės pagalba Lietuvos kūrėjams yra savaiminė, nes tiek Lietuvos paviljono architektai, tiek pati bendrovė garsina Lietuvos vardą pasaulyje.
„Lietuvoje gaminame ir kuriame baldus didžiausiems ir prabangiausiems pasaulio prekybos tinklams, taip garsinant mūsų kūrėjus ir šalį. Būtent tą daro ir mūsų šalies architektai Venecijoje“, – sako jis.
Lietuva šiemet bienalėje save pristatys su projektu „Archi / Tree / tecture“, parengtu Lietuvos architektų sąjungos. Ekspozicijos centre – audiovizualinė instaliacija, simbolizuojanti žmogaus ir gamtos sąsają, atsispindinčią šiuolaikiniuose miestuose. Pastarąjį sprendimą įgyvendino audiovizualinio meno duetas „Bionics“ – Lina Pranaitytė ir Urtė Pakers.
Paviljono vizijai įgyvendinti pasitelktos ir kitos paveikios meninės instaliacijos, tarp kurių beprasmiškai nupjauto miesto medžio kelmo instaliacija, XX a. pab. – XXI a. pastatų, reprezentuojančių Lietuvos architektūros tapatybę, maketai. Parodoje pristatomi Lietuvos architektūros darbai, kuriuos kūrė Albinas Čepys, Algimantas Lėckas, Gintaras Balčytis, Ona Lozuraitytė ir Petras Išora, Gabrielė Ubarevičiūtė ir Giedrius Mamavičius. Lietuvos paviljono architektūrą kūrė Paulius Vaitiekūnas ir Andrius Pukis, o skulptorius – Kęstutis Lanauskas.
Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus vykstanti Venecijos architektūros bienalė – vienas svarbiausių šiuolaikinės architektūros renginių pasaulyje. Šių metų Lietuvos dalyvavimą Venecijos architektūros bienalėje organizuoja Lietuvos kultūros taryba, o paviljono komisarė – Jūratė Tutlytė. Venecijos architektūros bienalė vyks nuo 2025 m. gegužės 10 d. iki lapkričio 23 d., Venecijoje.