Žurnalų archyvas

Judesio spektaklyje „Ar tau lengva?“ atsiskleis pasaulio trapumas

20 rugpjūčio, 2022, Kauno miesto kamerinio teatro inf. | Naujienos

Sekmadienį, rugpjūčio 21 d. 18 val., Kauno miesto kamerinio teatro didžiojoje salėje įvyks Innos Falkovos ir Marijos Bakalo judesio spektaklio „Ar tau lengva?“/„Is it easy?“ ir Maksim Golubev trumpametražio filmo „Karalaitė“/„The Princess“ premjera.

Ar tau lengva keliauti be Google maps? Užmegzti ryšius? Kalbėti prieš auditoriją? Ar iš viso, susikalbėti be žodžių? Vieniems tai gali atrodyti kaip didžiulis iššūkis, kitiems – įkvėpimas. Kas vieniems nauja, nepažįstama ir sudėtinga, kitiems – įprasta ir lengva. Kiekvieno mūsų skirtybes ir (ne)galimybes išryškinantį judesio spektaklį kuria įvairias (ne)galias turintys atlikėjai kartu su profesionaliais Lietuvos šokėjais Ema Senkuviene ir Mariumi Eidrigevičiumi bei choreografėmis Inna Falkova ir Maria Bakalo iš Ukrainos. Tai – Kauno miesto kamerinio teatro ir „Kaunas 2022“ projektas, siekiantis į scenos menus aktyviai įtraukti ir skatinti kurti negalią turinčius žmones. Judesio spektaklio atlikėjai ir bendraautoriai: Ernesta Žemaitytė, Laura Stadalninkaitė, Rosita Aleksejunaitė, Eduardas Saprykinas, Marijus Tamošiūnas, Simonas Kriaučiūnas. 

Improvizacinį šokį praktikuojanti Maria įtraukiuoju menu užsiima nuo 2016-ųjų, kuomet buvo pakviesta kaip šokėja ir choreografė į įtraukiųjų teatrų festivalį gimtajame Lvive. „Mane sužavėjo tai, kad šis menas atveria ir praplečia kiekvieno pasaulio suvokimą, požiūrį ir idėjas. Tai, kas yra gražu ar kas yra „gerai“ – čia nėra apibrėžta. Tokiu būdu auditorijai leidžiama iš naujo permąstyti savo vertybių sistemą, iš naujo apibrėžti estetiką, grožį, meną, ir tai, ką reiškia būti žmogumi. Techniškas šokis – neįdomus ir nuobodus, kartais vien to neužtenka. Kartais tai, kas yra visai netechniška ir net nesistengia tokiu būti – labai unikalu, kyla iš gelmių ir tampa daug vertingesne meno forma“, – mintimis dalinasi choreografė Maria Bakalo.

Dirbtuvių ir repeticijų metu buvo taikomos kontaktinės improvizacijos, terapinės, judesio kalbos ir somatinės šokio bei teatro praktikos. Paklaustos, kodėl iš visų meno šakų menininkės savo gyvenimą sieti pasirinko su šokiu, Maria atsako: „Pastebėjau, kad šokis leidžia man patirti ir sužinoti daugiau ne tik apie save, bet ir kitus, tad tai tapo atskaitos tašku mano gyvenime. Visą kitą kuriu aplink šokį – tai yra pagrindinė priemonė, per kurią suvokiu pasaulį“. „Judesys yra seniausia kalba, atsiradusi dar prieš verbalinę kalbą. Visos pasaulio tautos bendrauja ta pačia kūno kalba – ją naudoja visi, kurie nors šiek tiek juda“, – antrina Inna Falkova.

„Manau, kad mano misija projekte yra įkvėpti dalyvius tobulėti, nepaisant apribojimų ir stengtis jiems suteikti naujos patirties bei įgalinimo. Žiūrovams tikiuosi perteikti kiekvieno mažo žingsnelio vertę, pastangas gyvenimo kelyje ir vienybės visuomenėje jausmą“ – režisieriaus ir choreografo misiją projekte apmąsto Inna. „Šie projektai svarbūs, nes vis dar egzistuoja stigma, jog turi būti labai talentingas, kad galėtum būti scenoje. Aš su tuo nesutinku – kiekvienas žmogus yra menininkas, jei tik nori juo būti“, – teigia Maria. 

„Ar tau lengva?“ – klausiama judesio spektaklyje, kuriame atsiskleidžia pasaulio trapumas, apjungiantis atlikėjų jautrumą su nepaprasta stiprybe. „Projektas svarbus mano, kaip asmenybės, vidiniam tobulėjimui – pajutau paprastų gyvenimo apraiškų vertę. Mane labai paliečia, kaip šie žmonės savo pažeidžiamumu atsiveria pasauliui, kaip jie pasitiki mumis ir greitai užmezga širdies ryšius. Aš to iš jų mokausi ir esu dėkinga, kad projektas man suteikė tokią patirtį. Jaučiuosi įkvėpta matant tokias pažengusias, laisvas sielas labai skirtinguose kūnuose su apribojimais“, – patirtimis projekte dalinasi Inna. 

„Kiekviena pastanga priverčia pasaulį keistis ir vystytis, kas veda į natūralesnę specialius poreikius turinčių žmonių integraciją visuomenėje. Tikiuosi, kad žiūrovai pajus tą gyvenimo trapumą ir stiprybę.“ – pokalbį užbaigia viena iš spektaklio režisierių-choreografių Inna Falkova.

Iš karto po judesio spektaklio žiūrovai taip pat turės galimybę sudalyvauti trumpametražio filmo „Karalaitė“ / „The princess“ peržiūroje. Filmas sukurtas pagal vieną iš Kauno Žvėries pasakų.

„Karalaitės“ filmavimo akimirka

Idėjos ir scenarijaus autorius, režisierius-praktikantas – Maksim Golubev, kuriam talkino režisierius-mentorius ir prodiuseris Kastytis Miliauskas bei prodiuserė Ieva Kupstė. Filmo operatoriai ir montažo režisieriai: Žygimantas ŽYGAS ir Rapolas Jagofarovas, o kompozitorius ir garso dizaineris – Rytas Populaigis Mornie. Filme vaidina: Alina Česaitytė, Vytautas Gasiliūnas, Maksim Golubev.

Renginiai nemokami. 

Daugiau informacijos