Žurnalo archyvas

Jubiliejinėje parodoje – tarpukario aviacijos pasiekimai (fotogalerija)

18 liepos, 2025, VDKM inf. | Naujienos

1925 m. liepos 14 d. pirmajam skrydžiui pakilo garsiojo Antano Gustaičio (1898-1941) sukurtas lėktuvas ANBO-I. Prisimenant Lietuvos aviacijos kūrėjus ir minint istorinio skrydžio šimtmetį, Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaryta paroda „ANBO I(00)“.

Lankytojai kviečiami ne tik apžiūrėti istorinį ANBO-I, vienetinį ir vienintelį iki mūsų dienų išlikusį A. Gustaičio kurtą lėktuvą, bet ir užsukti į stilizuotą aviacijos angarą. Tokį, kokiame XX a. 3-4 deš. metų buvo kuriama ir remontuojama Lietuvos karo aviacija. Jo viduje veikianti paroda nukels į 1925-ųjų liepą ir papasakos apie nepaprastą ir įvairiapusę Lietuvos aviacijos šviesulio A. Gustaičio asmenybę.

Parodos partneriai: Lietuvos karinės oro pajėgos, Lietuvos aviacijos muziejus, Lietuvos švietimo muziejus, Kauno miesto muziejus, Kauno technologijos universitetas. Paroda veiks iki 2026 m. liepos 14 d.

Istorinis šimtametis ANBO lėktuvų giminės pradininkas ANBO-I skraidžioja tiesiai virš angaro – tereikia pakelti akis. Bet tai – ne viskas, dėl ko aviacijos entuziastams verta užsukti į muziejų. Juk tuomet Lietuvoje aviacija buvo romantika, viliojusi padangių ištroškusius jaunuolius: drobe aptraukti lėktuvo sparnai, besisukantis propeleris, variklio garsas, magiškas atsiplėšimo nuo žemės jausmas ir tolimi laukų ir miestų horizontai. Be to, tai buvo ir kylanti pramonės šaka, svarbi visuomenės ir šalies gyvenimo dalis.

Paroda „ANBO I(00)“ yra XX a. 3-4 deš. Lietuvos karo aviacijos ekspozicijos kaimynė. Ekspozicijoje pristatomos to meto aviacinės bombos, lėktuvo kulkosvaidis, uniformų rekonstrukcijos, ANBO IV propelerio dalis, Karo aviacijos garbės ženklas „Plieno sparnai“ – didis aviatoriaus gebėjimų ir nuopelnų įvertinimas.

Antrajame Karo muziejaus aukšte – „Lituanicos“ ekspozicija. Nors daugeliui įdomiausia pamatyti autentišką „Lituanicą“, eksponuojama ne tik ji. Čia galima susipažinti su pašėlusia ir drąsia Stepono Dariaus (1896-1933) asmenybe ir nuopelnais Lietuvai, apžiūrėti autentiškus S. Dariaus ir S. Girėno daiktus ir kitus „Lituanicos“ skrydžio reliktus. Ekspozicijoje pasakojama ir apie Feliksą Vaitkų (1907-1956), lėktuvu „Lituanica II“ 1935 m. bandžiusį pakartoti „Lituanicos“ skrydį. Šioje ekspozicijoje tęsiama ir ANBO epopėja – pasakojama apie ANBO-IV lėktuvų eskadrilės skrydį aplink Europos valstybių sostines 1934 m. vasarą.