Rugsėjo 18 d. sukaks metai, kaip Kauno modernizmas įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Šiai progai paminėti Kauno miesto savivaldybė dovanoja nemokamų renginių ciklą.
„Modernistinis Kaunas turi kuo didžiuotis: pasaulio architektūros entuziastus stebina autentišku palikimu, turi platų spektrą architektūros srovių ir jų interpretacijų! Nemokamų renginių ciklu kviečiame pasižvalgyti po miestą „naujomis akimis“, patyrinėti jį bei išgirsti tarpukarį menančias istorijas bei pasakojimus“, – skelbia Kauno miesto savivaldybė ir kviečia registruotis į ekskursijas ir kitus renginius, kuriuose vietų skaičius – ribotas.
Rugsėjo 18 d.
15.00 val., Laisvės al. 36 | KaunasIN nemokama ekskursija „Kauno modernizmas: kodėl UNESCO“
Tarpukariu Kaunas „pavadavo“ Vilnių ir perėmė valstybės sostinės vairą – čia architektai projektavo unikalius pastatus, kūrėsi diplomatinės atstovybės, aktyviai veikė įvairių sričių menininkai ir ne tik. Įdomu, ar dar pavyks pajusti kaunietiškąją optimizmo dvasią?
Kodėl Kauno modernizmas tapo UNESCO pasaulio paveldu – sužinosite atvykę į šią ekskursiją.
2023 m. Kauno modernizmas įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Saugoma vietovė apima Kauno Naujamiesčio ir Žaliakalnio teritorijas, kuriose galima aptikti daugiau kaip 6 tūkst. tarpukario dvasioje sukurtų pastatų. Pasaulio paveldo sąrašui Kaunas reikšmingas kaip didelio masto urbanizaciją ir visuomenės vertybių kaitą reprezentuojanti tarpukario sostinė „naujajame“ Europos žemėlapyje, po Pirmojo pasaulinio karo žlugus imperijoms.
Registracija: https://bit.ly/kodel-UNESCO
17.00 val., K. Petrausko g. 31 | Miko ir Kipro Petrauskų namų nemokama ekskursija: „Petrauskų namų turtai“
Domina architektūra, Pirmosios Respublikos laikotarpio interjero dizainas ar vaizduojamoji dailė? Ši ekskursija – tai pažintis su muziejumi, kaip kultūros paveldo objektu, iš arti.
Ekskursijos metu bus gilinamasi į M. ir K. Petrauskų namų eksterjero ir interjero detales, jų pokyčius laikui bėgant, vykusias restauracijas ir per jas išsaugotas pastato vertingąsias savybes. Ekskursijoje papasakosime, kaip keitėsi namo planas, pritaikant jį muziejaus reikmėms, o apsilankę autentiškame Kipro Petrausko bute pamatysite restauruotą interjerą, kuriame gimsta lietuviškų dizaino tradicijų ir art deco sintezė.
O kas išsaugota po laiptinėje esančiu kilimu? Ar sugebėsite atskirti senovines duris nuo analoginių? Kurių Lietuvos dailininkų paveikslai eksponuojami šiuose namuose? Atsakymus sužinosite atvykę pas mus!
Registracija tel.: +370 696 75737
„Unikalus paveldas“ nemokamos ekskursijos: „Virsmai: Prisikėlimo bazilika ir Kauko rajonas“
Ekskursijose pagrindinis dėmesys skiriamas pietinėje Žaliakalnio dalyje esančiam Kauko laiptų rajonui, kurio pastatus projektavo dr. arch. S. Kudokas, F. Vizbaras, F. Bielinskis, A. Novickis, A. Gordevičius ir kiti, o čia gyveno žymūs visuomenės, meno ir kultūros veikėjai, kaip premjeras J. Tūbelis, V. Vizgirda, E. Daugvilienė ir kiti.
Dalyvių lauks netradicinė kelionė: naudojant VR akinius, bus pristatytas kitas iškilus Žaliakalnio modernizmo paminklas – Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika. Jos konceptualizavimo, projektavimo ir statybos darbai Pirmosios nepriklausomybės laikotarpiu. Paminklinės bažnyčios projektą sukūrė iškilus tarpukario architektas Karolis Reisonas (1894–1981), tačiau pabaigta ir įrengta ji buvo tik sulaukus Atgimimo.
- 12 val., nuo Prisikėlimo bazilikos (Žemaičių g. 31A)
- 14 val., nuo Ąžuolyno bibliotekos (Radastų g. 2)
- 16 val., nuo Prisikėlimo bazilikos (Žemaičių g. 31A)
- 18 val., nuo Ąžuolyno bibliotekos (Radastų g. 2)
Registracija: https://bit.ly/0918VIRSMAI
Rugsėjo 19 d.
18.00 val., Nepriklausomybės a. 14 | Kauno miesto muziejaus istoriko Simono Jazavitos nemokama paskaita-ekskursija po Laikinosios sostinės Kauną
Darniai judantiems kauniečiams suplanuotas 3 dienų ekskursijų ciklas nuo Kauno senamiestį link modernėjančio Kauno. Tai pasakojimas apie siekį susilyginti su Europos miestais, architektūrinių grynuolių pristatymas. Rugsėjo 19 maršrutas vingiuos Laikinosios sostinės paveldo keliais, žvalgantis į modernistinius pastatus, miesto tobulėjimą be optimistinį augimą, kultūros aukso amžių.
Registracija: https://bit.ly/kelione-po-kauna
Rugsėjo 20 d.
17.00 val., K. Donelaičio g. 8 | „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940 m.“ pristatymas ir paroda
Praėjus lygiai metams nuo Kauno modernizmo architektūros įrašymo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kviečiame susitikti su Optimizmo architektūros koncepcijos kūrėjais ir knygos „Optimizmo architektūra: Kauno fenomenas, 1918–1940 m.” bendraautoriais dr. Marija Drėmaite (sudarytoja), dr. Vaidu Petruliu ir dr. Giedre Jankevičiūte.
Ne kiekviena knyga ir ne kiekviena idėja suranda tokį platų atgarsį visuomenėje, kokį įgijo terminas „Optimizmo architektūra”. Išleistas jau trečias 2018 m. pasirodžiusios knygos tiražas, o pati koncepcija tapo UNESCO nominacinės paraiškos pagrindu.
Su pašnekovais aptarsime tarpukario Kauno architektūros fenomeną, paveldo pasakojimus ir perteikimą, UNESCO iššūkius ir kitus įdomius dalykus.
Renginio metu bus eksponuojama paroda „Kaunas 1919–1939: The Capital Inspired by the Modern Movement”. Joje pamatysite laikmečio, miesto ir jo žmonių istorijas bei ženklus. Projekto autoriai: Gintaras Balčytis, Jolita Kančienė, Gintaras Česonis, Asta Prikockienė, Mykolas Drunga, Gediminas Saulis.
Programa gali būti pildoma.