Žurnalų archyvas

J. Jasinskio šiemet suburtas Euroradijo džiazo orkestras surengs koncertą ir Kaune 

23 gegužės, 2023, Parengta pagal LRT KLASIKOS inf. | Naujienos

Gegužės 26 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje ir gegužės 27 d. sostinėje, festivalyje „Vilnius Mama Jazz“, pasirodysiantis Euroradijo džiazo orkestras yra sudarytas iš aštuoniolikos jaunųjų atlikėjų iš Švedijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės, Liuksemburgo, Lietuvos, Vokietijos, Norvegijos, Austrijos, Prancūzijos, Latvijos, Slovėnijos, Estijos, Čekijos, Suomijos ir Kroatijos. 

Tarptautinis jaunimo bigbendas kaskart buriamas vis kitoje šalyje iš geriausių muzikantų, deleguojamų visuomeninių transliuotojų. 2023 metais pirmą kartą šio orkestro būstine tapo Lietuva.

Orkestro gimimo data laikomi 1965 metai, kuomet Europos transliuotojų sąjungos (EBU) nariai pradėjo kasmet siūlyti geriausius savo šalių džiazo muzikantus, iš kurių buvo sudaromas orkestras. Tai buvo elitinis tarptautinis kolektyvas, garsėjęs EBU bigbendo vardu. 2005 metais jo globą perėmė organizacija „Swinging Europe“, imta koncentruotis į jaunųjų talentų pritraukimą, tad kolektyvas gyvavo toliau kaip „European Youth Jazz Orchestra“, tapdamas prestižine talentų stovykla. 2008-aisiais jis jau vadintas  „European Jazz Orchestra“ ir netrukus dalyvavo įspūdinguose turuose po pasaulį. Nuo 2014 m. įtvirtintas pavadinimas „Euroradio Jazz Orchestra“ ir sutarta, kad kiekvieną kartą vis kitas transliuotojas priims savo šalyje orkestrą, užtikrindamas vertą tarptautinio kolektyvo programą, sąlygas repeticijoms, logistiką bei, žinoma, tiesioginę Euroradijo transliaciją. Taip jis buvo buriamas Čekijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Austrijoje, Vokietijoje. Šiais metais LRT KLASIKA pasiūlė Euroradijo džiazo prodiuserių bendruomenei (Euroradio Jazz Producers Community) šį džiazo orkestrą burti Lietuvoje ir įgyvendinti Jievaro Jasinskio muzikines vizijas.

Skirtingai nei kito Europos transliuotojų sąjungos (EBU) projekto – „Eurovizijos“ – atveju, Euroradijo džiazo orkestro tikslas nėra konkursas. Atranką čia vykdo kiekvieno norą dalyvauti pareiškusio transliuotojo džiazo prodiuseriai: ištisus metus kasdieniame darbe sekdami savo šalių nacionalines scenas, jie visuomet atidžiai stebi naujuosius talentus.

Atsižvelgdami į formuojamo orkestro sudėtį, kokią pasiūlo šalies-organizatorės pasirinktas kompozitorius (Lietuvoje šiais metais tai yra Jievaras Jasinskis, Lietuvos džiazuomenei puikiai žinomas kūrėjas, aranžuotojas, pelnęs publikos ir profesionalų pripažinimą, giliai išmanantis bigbendo specifiką) bei jo kūrybinį stilių, jie savo šalyse atrenka kandidatus. Tai būna jau profesionaliai dalyvaujantys džiazo scenoje, konkursuose ir festivaliuose pastebėti muzikantai, su kurių įrašais susipažinęs kompozitorius patvirtina jų įtraukimą į orkestrą. Kadangi aktyvumas yra aukštas, daugelyje instrumentų grupių susidaro tiesioginiai konkursai, kuriuose lemiamas balsas priklauso kompozitoriui: jis geriausiai žino savo sumanytos programos šiam orkestrui poreikius ir pagal įrašus turi apsispręsti, kas iš atrinktų kandidatų yra tinkamiausias.

Daugelis Vilniuje jau susitikusių ir intensyviai repetuojančių orkestro muzikantų turi solidžią grojimo džiazo orkestruose patirtį ir yra tiesiog „graibstomi“ stambių kolektyvų bei labai vertinami juose kaip reti meistriški atlikėjai. Nors į Euroradijo džiazo orkestrą kviečiami muzikantai renkami pirmiausia pagal jų grojimo kokybę, Kauno filharmonijos ir „Vilnius Mama Jazz“ scenose matysime ir atlikėjus-kompozitorius, dauguma jų kuria ne tik savo vadovaujamiems ansambliams, bet ir bigbendams. 

Edvardo Blaževič / LRT nuotr.

Nors atvyksta iš skirtingų šalių, turi skirtingų patirčių ir atstovauja skirtingiems stiliams bei kuria įvairią muziką, visi aštuoniolika muzikantų yra smalsūs ir atviri naujai patirčiai. Jievaro Jasinskio jiems sukurta kompozicija „P(i)e(a)ce of Vilnius“ numato didelę kūrybinę laisvę, galimybes atsiskleisti improvizuojant solo ir daug progų intriguojančiai tarpusavio sąveikai. 

Kūrinio premjera įvyks Kaune gegužės 26 d., o gegužės 27 d., festivalyje „Vilnius Mama Jazz“, vyks tiesioginė Euroradijo transliacija, kurios, prognozuojama, bus klausomasi daugiau nei dvidešimtyje šalių.

Orkestro sudėtis

Axel Mårdsjö (alto saksofonas, SR-Švedija / alto saxophone, SR-Sweden)

Pavlo Barabashchuk (alto saksofonas, UA:PBC-Ukraina / alto saxophone, UA:PBC-Ukraine)

Emma Rawicz (tenoro saksofonas, BBC-Jungtinė Karalystė / tenor saxophone, BBC-United Kingdom)

Joël Metz (tenoro saksofonas, MSP-Liuksemburgas / tenor saxophone, MSP-Luxemburg)

Karolis Šarkus (baritono saksofonas, LRT-Lietuva / baritone saxophone, LRT-Lithuania)

Agnes Darelid (trombonas, SR-Švedija / trombone, SR-Sweden)

Carlotta Armbruster (trombonas, WDR-Vokietija / trombone, WDR-Germany)

Guro Kvåle (trombonas, NRK-Norvegija / trombone, NRK-Norway)

Christina Lachberger (boso trombonas, ORF-Austrija / bass trombone, ORF-Austria)

Martin Declercq (trimitas, Radio France-Prancūzija / lead trumpet, Radio France)

Reinis Puriņš (trimitas, LR-Latvija / trumpet, LR-Latvia)

János Löber (trimitas DLF/Vokietija – Germany)

Maj Kavšek (trimitas, RTVSLO-Slovėnija / trumpet, RTVSLO-Slovenia)

Rahel Talts (fortepijonas, klavišiniai, ERR-Estija / acoustic, electric piano, ERR-Estonia)

Kryštof Tomeček (akustinė, elektrinė gitaros, CR-Čekija / acoustic, electric guitar, CR-Czech Republic)

Oskari Siirtola (kontrabosas, boso gitara, YLE-Suomija / double bass, electric bass, YLE-Finland)

Bruna Matić (būgnai, HRT-Kroatija / drums, HRT-Croatia)

Zacchary Leblond (perkusija, vibrafonas, marimba, Radio France-Prancūzija / percussion and vibraphone, marimba, Radio France)

Bilietai