Sausio 28 d., antradienį, 16 val., LR Prezidentūroje (S. Daukanto a. 3, Vilnius) vyks bendradarbiavimo sutarties pasirašymo renginys su pasaulio mokslo ir inovacijų lyderiu, nuolat įvairiuose pasaulio reitinguose pirmaujančiu Masačusetso technologijos institutu (MIT, Bostonas, JAV).
Plačias galimybes Lietuvai atveriantį bendradarbiavimą užmezgė konsorciumas dėl MIT Tarptautinių mokslo ir technologijų iniciatyvų programos (MISTI) Lietuvai. Konsorciumui vadovauja Vytauto Didžiojo universitetas (VDU).
Pagrindinis Lietuvos bendradarbiavimo su MIT iniciatorius yra šio instituto profesorius Gediminas Urbonas. „Gyvename laike, kai žmonija ir mūsų planeta susiduria su neaprėpiamais iššūkiais, o mūsų kasdieniam išlikimui reikalingas skirtingų disciplinų bendradarbiavimas įvairiose pasaulio vietose. Ši sutartis atveria galimybes Lietuvos mokslui dalyvauti unikalioje MIT tarpdisciplininių tyrimų centrų aplinkoje ir kartu su geriausiais tyrėjais iš viso pasaulio pristatyti idėjas, apie kurias anksčiau nebuvo galima pagalvoti“, – pabrėžė prof. Gediminas Urbonas.
Pasak VDU rektoriaus prof. Juozo Augučio, ši partnerystė yra ne tik didelis Lietuvos potencialo įvertinimas, tačiau ir kelias į naujausias žinias ir praktikas, bendradarbiavimą su vienais geriausių pasaulio mokslininkų ir tyrėjų. Programa taip pat stiprins Lietuvos transatlantinius ryšius, didins šalies matomumą tarptautinėje arenoje, tikimasi, padės pritraukti užsienio investicijas bei talentus.
„Nepaprastai džiaugiamės užmegzdami partnerystę su MIT, pasaulyje pripažinta institucija, kuri nuolat yra mokslo ir technologijų pažangos priešakyje. Tai svarbus žingsnis Lietuvai, parodantis mūsų pastangas siekti naujovių tokiose kertinėse srityse kaip atsinaujinanti energija, skaitmeninės technologijos, verslumas, biotechnologijos ir kt. Mus ypač įkvepia MIT gebėjimas sklandžiai integruoti tyrimus ir studijas įvairiose disciplinose, taip sukuriant gyvybingą intelektualinę erdvę, kurioje inovacijos nuolat vystosi ir plečiasi“, – pažymėjo VDU rektorius prof. Juozas Augutis.
Tarp numatytų bendradarbiavimo formų – bendri mokslinių ir meninių tyrimų, technologijų ir verslo projektai, inovacijų kūrimas, abipusis tarptautinis mokslininkų ir studentų mobilumas, STEAM ir verslumo pamokos Lietuvos mokyklose arba STEAM centruose, mokymai, MIT studentų stažuotės Lietuvoje ir kt. Taip pat planuojama inicijuoti specialias programas dirbtinio intelekto, klimato kaitos ir kitose srityse.
Bendradarbiavimo dėka į Lietuvą galės atvykti ir patirtimi dalinsis, prie įvairių iniciatyvų jungsis aukščiausio lygio MIT tyrėjai. Planuojama, kad Lietuva prisijungs ir prie MIT antreprenerystės tinklo, kuris suteikia prieigą prie instituto išteklių, mokymų, renginių ir bendradarbiavimo galimybių, skirtų skatinti antreprenerystės ekosistemos plėtrą.
MIT MISTI partnerių teigimu, ši programa yra strateginė investicija į Lietuvos ateitį – ji sudaro galimybes šaliai tapti mokslo ir novatoriškų sprendimų lydere regione. Partnerystė su MIT ir dalyvavimas MISTI programoje stiprins Lietuvos, kaip vieno iš inovacijų ir technologijų centrų, įvaizdį ir žinomumą, prisidės prie aukštos kvalifikacijos darbo vietų kūrimo bei šalies švietimo sistemos modernizavimo, diegiant inovatyvius mokymo metodus. Viliamasi, jog ryšių dėka Lietuvai pavyks pritraukti naujas investicijas ir talentus, taip pat – vystyti naujas strategijas ir sprendimus įvairiose srityse.
Pasak „MIT MISTI Lithuania“ programos koordinatorės Lietuvoje Inos Žurkuvienės, šis susitarimas po dešimtmetį trukusių pastangų atveria naują visapusio bendradarbiavimo etapą.
„Simboliška, kad metų pradžioje Lietuva taps viena iš vos daugiau nei 30 šalių pasaulyje, pasirašiusių sutartį su MIT. Strategine prasme ši partnerystė itin svarbi – ji atveria duris į patį JAV inovacijų ekosistemos branduolį ir visų pastangomis suteiks galimybę bendradarbiauti mokslinių tyrimų, technologinės plėtros, švietimo srityse. MIT vardas visame pasaulyje jau yra tapęs šiuolaikinio mokslo sinonimu dėl išskirtinio tarpdisciplininio požiūrio. Daugeliui tai yra siekiamybė – mokslo ir kūrybos citadelė, kur dirba ir mokosi daugybė talentingų žmonių: nuo Nobelio iki kitų prestižinių premijų laureatų. Ši aplinka jau išugdė būrį absolventų, kurie ne tik kuria milijardines kompanijas, bet ir aktyviai prisideda spręsdami svarbiausius pasaulio klausimus“, – teigė I. Žurkuvienė, papildydama, jog MIT įsikūręs Bostone, kurio ekosistema yra viena pirmųjų pasaulyje pagal talentų, kapitalo ir idėjų koncentraciją.
„Ši partnerystė rodo, kokią didelę galią turi bendra vizija – vizija skleisti žinias, įgalinti būsimas kartas ir paversti iššūkius galimybėmis, kurios stumia žmoniją į priekį. Užmegzdami ryšius su tokia pripažinta ir novatoriška institucija kaip Masačusetso technologijos institutas, mes atveriame vartus į žinių ir inovacijų lobyną. Ši partnerystė pozicionuoja Lietuvą kaip inovacijų centrą – šalį, kuri vis labiau pripažįstama dėl savo indėlio į aukštųjų technologijų pramonę, pažangiausius tyrimus ir novatoriškus sprendimus pasauliniams iššūkiams spręsti“, – sakė LR Prezidentas Gitanas Nausėda.
Istoriniame renginyje sausio 28 d. dalyvaus LR Prezidentas Gitanas Nausėda, Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas, JAV ambasadorė Lietuvoje Kara C. McDonald, VDU ir VDA vizituojantis profesorius, MIT Menų, kultūros ir technologijų programos profesorius Gediminas Urbonas, MIT Ukrainos programos įkūrėja ir direktorė, MIT Eurazijos programos direktorė prof. Elizabeth Wood, MIT Tarptautinių ryšių prorektorius prof. Duane Boning.
Jame pranešimą „Ateitį matuosime nanometrais“ skaitys „MIT.nano“ direktorius, elektros inžinerijos ir informatikos profesorius Vladimir Bulovič, kuris yra tarp 1 proc. labiausiai cituojamų mokslininkų pasaulyje.
Renginį užbaigs mokslo ir verslo atstovų diskusija „Lietuvos ir MIT partnerystė: mūsų pasirengimas žaisti aukščiausioje lygoje“, kurioje dalyvaus konsorciumo partneriai ir Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas dr. Gintaras Valinčius. Diskusijoje bus aptarta sutarties reikšmė Lietuvos mokslo, verslo, inovacijų sektoriams, jos vaidmuo bendrame šalies strateginių tarptautinių sutarčių kontekste, partnerių lūkesčiai, tikslai, konkretūs bendradarbiavimo projektai ir iššūkiai.
MIT MISTI konsorciumo partneriai – Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos, Klaipėdos, Vilniaus ir Vilniaus Gedimino technikos universitetai, Vilniaus dailės akademija, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras, Lietuvos energetikos institutas, AB „Ignitis grupė“, AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir UAB „Novian“, UAB „Euromonitor International – Eastern Europe“.
***
Masačusetso technologijos institutas nuolat yra geriausių pasaulio universitetų sąrašo lyderis, užimantis pirmąją vietą įvairiuose reitinguose. Instituto absolventai yra įkūrę daugiau nei 30 tūkst. įmonių, kurios sukuria apie 4,6 trilijono JAV dolerių metinių pajamų ir daugiau nei 3,3 mln. darbo vietų visame pasaulyje. Tarp MIT absolventų yra daugiau nei 100 Nobelio premijos laureatų, daugybės kitų prestižinių apdovanojimų laimėtojai. Instituto alumnai yra pasaulinio garso lyderiai įvairiose srityse – nuo dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo, kompiuterijos, biotechnologijų iki robotikos, energetikos ir ekonomikos.