Spalio 8 d., penktadienį Istorijų festivalio metu Kaune įvyks Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui skirtas koncertas, kurio metu skambės kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurta „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“.
Šiemet visame pasaulyje minimas Holokausto 80-metis. Antrojo pasaulinio karo metu vykusios masinės žudynės nusinešė net 95% Lietuvoje gyvenusių žydų gyvybių. Didžiausia žudynių akcija Kauno gete buvo surengta 1941 m. spalio 29 d. IX forte: jos metu sušaudyta 9200 žydų. Buvo masiškai šaudomi ne tik žydų vyrai, bet ir moterys, vaikai, seneliai. Žudynes vykdė vokiečių gestapininkai ir lietuvių 1-ojo (buvusio TDA) bataliono policininkai. Kartu su žydų areštais ir šaudymais buvo vykdoma teisinė ir turtinė žydų diskriminacija.
Siekiant pagerbti Kauno gete nužudytų žydų atminimą, 2021 metų spalio 8 dieną, Kaunas 2022 Istorijų festivalio programoje, bus surengtas specialus Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui skirtas koncertas. Renginio metu skambės jaunosios kartos kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurta „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“. Holokausto 80-mečiui skirtą kūrinį atliks Vilniaus miesto šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei kviestiniai klasikos, džiazo ir folkloro muzikantai. Ypatingas svečias – Artimųjų rytų styginiais instrumentais grojantis multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak.
„Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“ – tai muzikinė kelionė, kurioje pamatysime kaip gimė žydų tauta, susitiksime su Biblijos herojais Abraomu (2000 m. prieš Kristų) ir Dovydu (1000 m. prieš Kristų) bei pamatysime vieną tragiškiausių įvykių Izraelyje – Jeruzalės sugriovimą (70 m. po Kristaus), po kurio žydai turėjo palikti savo gimtinę ir išsibarstė po visas pasaulio tautas.
Toliau muzikiniu greitkeliu skriejantys žiūrovai bus perkelti į kitą pasaulio pakraštį – Lietuvą, kur išgirs Geležinio vilko staugimą (1323 m.), pamatys kaip žydai atkeliavo į Lietuvą (XIV a.), ateis pasiklausyti Vilniaus Gaono išminties (XVIII a.) bei išvys, kaip tamsos jėgos apgaubia Lietuvą ir visą Europą (1941-1944 m.). Be abejonės, Holokausto tragedija – tai pati jautriausia „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ dalis. Bet tame chaose neužgęsta viltis ir po mirtinos tylos pasigirsta pergalingi senovinio hebrajiško rago – šofaro garsai, skelbiantys džiaugsmingą žinią apie Izraelio valstybės atkūrimą (1948 m.). XX-ame amžiuje muzikinė kelionė suintensyvėja ir žiūrovai turi galimybę pamatyti Jeruzalės suvienijimą (1967 m.), Sovietų Sąjungos griuvimą ir Lietuvos valstybės atkūrimą (1990 m.). Simfonijos pabaiga – tai 2021 metais minimas Holokausto 80-metis.
„Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ premjera įvyko rugsėjo 23 d., minint Lietuvos žydų genocido dieną, LR Prezidento rūmų kieme, o spalio 3 dieną šis Holokausto 80-mečiui skirtas kūrinys buvo atliktas Biržuose. Muzikinio projekto sukūrimui ir albumo įrašams dalinį finansavimą skyrė asociacijos LATGA ir AGATA, o multiinstrumentalisto iš Izraelio atvykimą į mūsų šalį parėmė Izraelio ambasada Lietuvoje.
Renginio organizatoriai Kauno žydų bendruomenė ir VšĮ „Prabudimo orkestras“ dėkoja Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui skirto koncerto rėmėjams, kurių dėka šis renginys yra nemokamas. Projektą parėmė Lietuvos kultūros taryba, Kauno m. savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės, Geros valios fondas ir OKAS Language Solutions.
Koncerto vieta – Kauno kultūros centras. Renginio pradžia – 19 val. Koncertas nemokamas, būtina išankstinė registracija https://bit.ly/3agxcy0
Istorijų festivalis yra vienas iš didžiųjų „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ renginių. 2019 m. spalį startavusi iniciatyva jungia istorijų pasakotojus: muziejininkus, teatralus, menininkus, pavienius istorijos entuziastus, profesionalius pasakotojus („storitelerius“), vietos bendruomenių aktyvistus ir kitus.
Istorijų festivaliu siekiame priminti daugiatautę Kauno ir jo apylinkių atmintį, stiprinti dialogą tarp skirtingų bendruomenių, skatinti pasididžiavimą vieta, kurioje gyvename, o kartu – kalbėti šiuolaikiniam europiečiui aktualiomis temomis.