Kaune lankėsi menininkės iš senas tekstilės tradicijas turinčio trečiojo pagal dydį Lenkijos miesto Lodzės. VšĮ „Tekstilininkų ir dailininkų gildija“ galerijoje „Balta“, esančioje M. Valančiaus g. 21, jos pristatė parodą „Ryšiai“, veiksiančią iki kitų metų sausio 6 d
Parodos koordinatorės – kuratorė Erny Piret-Heurtz ir trys Lodzės Strzemiński dailės akademijos profesorės Magda Soboń, Izabela Wyrwa ir Ludwika Żytkiewicz-Ostrowska. Visos menininkės yra šios akademijos absolventės ir užsiima menine praktika Lodzėje, savo kūryboje naudoja skirtingas technikas.
Anksčiau buvusi svarbiu tekstilės pramonės centru Lodzė dabar yra tekstilės pluošto ir tekstilės menų miestas. Čia rengiamos bienalės, kuriose dalyvauja kūrėjai iš viso pasaulio. Minėta meno mokykla yra išugdžiusi daugybę tekstilės menininkų.
Su kuratore Erny Piret-Heurtz galerija pradėjo bendradarbiauti dar 2008 m. Kauno tekstilės bienalės metu, surengiant tarptautinę parodą „Azija – Europa“.
Lapkričio 27 d., šeštadienį vyko parodos atidarymas ir susitikimas su parodos autorėmis bei jų darbų pristatymas.
M. Soboń dirba su rankų darbo popieriumi, kurį kuria įvairiomis technikomis, ir skirtingais pluoštais, valdo didelius mastelius. „Popieriaus gamyba nėra mano tikslas, tai yra tarsi kelias, vedantis tikslo link“, – susitikimo metu teigė menininkė. Savo darbus ji eksponavo įvairiuose Europos kampeliuose, o įkvėpimo atranda gamtoje. Autorės darbai kuriami iš vidaus, judant spirale, gimdant apvalias formas. Kaune M. Soboń eksponuoja darbus „Venera“,„Kelias“, „Įvairenybių knyga“, kūrinius iš ciklo „Už horizonto“.
L. Żytkiewicz-Ostrowska savo kūryboje naudoja rytietišką šibori techniką. Tai vienas iš seniausių audinio apdirbimo ir marginimo būdų Japonijoje. „Mano darbai reljefe būna tarsi neužbaigti, bet jie tokie ir turi būti. Šitai technikai ypač reikia atidumo, nuolat ją tobulinu. Savo praktikoje ją jungiu su koliažu. Naudoju ne tik šilką, bet ir kitas medžiagas, jau sudėvėtas – praverčia seni marškinia“, – pasakojo menininkė.
I. Wyrwa „žaidžia“ su šešėliais ir prisipažįsta, kad ją įkvepia jausmai, mintys ir gamta. „Naudoju piešimo 3D formatu techniką. Piešimas nėra įprastas, jį keičiu plastiku, viela. Didelį vaidmenį mano kūryboje vaidina būtent šešėliai, kurie papildo kūrinį ir sukuria naujus elementus“, – pasakojo autorė, parodoje pristačiusi darbus, sukurtus pandemijos metu: „Diena už dienos“, „Tyla“, „Rūkas“, „Padidinti“.
Parodą galerijoje „Balta“ galite aplankyti kasdien, išskyrus sekmadienį. Darbo laikas – 11–18 val., šeštadieniais – 10–16 val.