Žurnalų archyvas

Gytis Padegimas pristatys trilogiją „Pirmeiviai. Trys Kauno Lietuvos pjesės“ 

10 kovo, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

Kovo 16 d. 18 val. Nacionalinio Kauno dramos teatro  Mažojoje salėje vyks režisieriaus Gyčio Padegimo trilogijos „Pirmeiviai. Trys Kauno Lietuvos pjesės“ pristatymas.  

Gytis Padegimas. Julijos Kazancevičiūtės nuotr.

Knygos pavadinime įkomponuotas apibrėžimas  „Kauno Lietuva“ – aiški nuoroda į fenomenalų tarpukario Kauno proveržį. Mūsų miestas didžiuojasi modernizmo architektūros išskirtinumu, bet pirmiausia ją nulėmė dvasios statybos menas. Knygoje pristatomos trys asmenybės, kurių talentas,  veikla ir pasišventimas svariai įsiliejo į Lietuvos valstybę kūrusių pirmeivių gretas. 

Pjesė „JAH“, įvardinta kaip „beveik biografinė pjesė“  supažindina su lietuvių literatūros modernizmo pradininku Juozapu Albinu Herbačiausku, kurio inicialus autorius užkodavo veikalo pavadinime.  Drama „Alksniškiai“ atskleidžia unikalią trečiojo Lietuvos prezidento Kazio Griniaus asmenybę. Baigiamoji trilogijos dalis „Pirmeiviai“ supažindina su profesionaliojo  lietuvių teatro kūrėjais, tarp kurių iškyla monumentali lietuvių dramos tėvo režisieriaus Juozo Vaičkaus figūra.

Režisierius Gytis Padegimas ne tik parašė šias pjeses, bet ir sėkmingai jas režisavo. Tokiu būdu jam pavyko ne tik atskleisti, bet ir vizualiai „materializuoti“ savo herojus. Skirtingai nuo „JAH“ (2011) spektakliai „Alksniškės“ (2017) ir „Pirmeiviai“ (2020) dar neatsisveikino su scena ir juos galima pamatyti Nacionaliniame Kauno dramos (svetainėje yra ir „JAH“ įrašas) ir Kauno miesto kameriniame teatruose. Tai suteikia išskirtinę progą palyginti pjesių tekstus su jų scenine išraiška, atrasti tai, ko nepavyko perkelti į scenos aikštelę, nes režisuojant visada neišvengiami trumpinimai. 

„JAH“. Donato Stankevičiaus nuotr.
„Pirmeiviai“. Donato Stankevičiaus nuotr.
„Alksniškės“. Donato Stankevičiaus nuotr.

Šių Gyčio Padegimo vaidinimų peržiūros ne kartą buvo lygintos su enciklopedijos skaitymu, kuris, nepaisant pateiktos informacijos gausos, sužadino norą dar nuodugniau į viską gilintis. Pažintis su šia Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išleista knyga – dar viena proga sužadinti savyje kultūros ir teatro tyrėjo instinktą. 

Renginio metu bus galima įsigyti autoriaus knygų. 

Dalyvaus: režisierius ir dramaturgas Gytis Padegimas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė, humanitarinių mokslų daktarė Aušra–Martišiūtė Linartienė, instituto leidyklos direktorius Gytis Vaškelis, Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai