Žurnalo archyvas

Filmo herojumi tapęs anatomas: „Žinau, kad mirę netenkame sielos“ 

23 balandžio, 2025, Silvija Butkutė / „Lithuanian Shorts“ inf. | Interviu

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto anatomijos profesorius Dainius Haroldas Pauža šiuo metu sulaukia klausimų ne tik dėl nišinių savo specialybių anatomijos, ar zoologijos – vis dažniau paminima, kad profesorius tapo filmo herojumi. 

Naujausių lietuviškų trumpametražių filmų programoje „Trumpas kinas. Subtilūs reikalai“ rodomas režisierės Mildos Augustaitytės dokumentinis filmas „Subtilus reikalas“ (2025), kviečia sužinoti, kas vyksta su žmogaus palaikais po jo mirties. D. H. Pauža tampa žiūrovų gidu po paprastiems gyviesiems nežinomas mokslo teritorijas, supažindindamas ne tik su anatomo specialybe, bet ir savo paties gyvenimu.  

Kadras iš filmo

Mirties ir gyvenimo lengvumas  

Anatomijos profesorius tiki, kad mokslininkų darbas su palaikais turėtų tapti atviresnis visuomenei, todėl į savo kasdienybę įsileidžia kino kūrėjus. Bandant pažvelgti, kas po mirties vyksta su kūnu, pamažu skleidžiasi paties anatomo portretas. Tik kiek arti bus leidžiama prieiti? – skelbia filmo anonsas. Paklaustas, ar buvo lengva priimti sprendimą filmuotis filme, profesorius patikina, kad mirtis yra labai sunki tema ir iš pradžių norėjo atkalbėti filmo kūrėjus imtis šios užduoties, bet mano, kad filmas finale išėjo labai vykęs: „Galutiniame filmo rezultate atrodo išvengėme siaubo, mane patį nustebino, kad trumpametražis filmas gavosi toks įtraukus ir net smagus.“, – debiutu kine džiaugėsi Pauža. 

M. Augustaitytės režisuotame filme puikiai atspindėtas profesoriaus linksmas ūpas ir sklandi komunikacija su studentais. Į klausimą, kaip šiandieniniame įtemptame gyvenimo ritme išvengti streso, profesorius atsako, kad per lengvai ir plačiai naudojama sąvoką stresas: „Stresas yra ribotas laikotarpis, kai tu arba žūsti, arba adaptuojiesi. Tačiau sutinku – įtampų yra per daug. Jeigu nesi labai viešas asmuo, to neturėtų būti. Esame įsprausti į elgesio normas, per daug galvojame, ką pasakys kiti“, – tuoj pat papildydamas atsakymą, kad pats irgi stresuoja. „Po paskaitos išeinu kaip po gero spektaklio, tikrai pavargęs, bet man norisi, kad studentams būtų įdomu, todėl negailiu savęs.“ Paklaustas apie gyvenimišką patarimą atsikratyti streso, pašnekovas siūlo būti laisvesniems ir eiti prie nepriklausomų žmonių, kurie stimuliuoja kūrybiškumą. 

Anatomija, empatija  ir siela

Smalsaujant, ar mokslininkai dar vis ištiria kažką naujo žmogaus kūne, profesorius dalinasi, kad prieš tris savaites atrado visiškai naują mūsų mokslo šakai faktą apie širdies nervinę reguliaciją, kurią tyrinėja jau beveik 40 metų. „Nemanau, kad atradimai kažkada išsisems, kaip ir žodžiai ar sakiniai, sudaromi iš visiems gerai žinomų raidžių ar žodžių. Norėdamas įkvėpti rimtam darbui savo studentus, visada jiems sakau, kad tai, ką matote prieš save – esate pirmi, nes niekas to, ką dabar matote, iki jūsų nėra matęs“. 

Kadras iš filmo

Dokumentikos „Subtilus reikalas“ išskirtinumas, kad kūrybinei komandai pavyko peržengti vien anatomo profesijos atvaizdavimą ir atskleisti gilų ir spalvingą paties profesoriaus portretą, kuris mėgsta išvykas į sodybą, augina balandžius, puoselėja gražius santykius su sutuoktine, simpatizuoja šikšnosparniams ir teigia tikintis Aukščiausiuoju. Tai tik patvirtina pašnekovo atsakymas diskutuojant apie subtilius nematomus reiškinius, tokius kaip siela: „Atvėrus žmogaus palaikus ir specialiais būdais išryškinus nervines ląsteles širdyje, kartais randu širdis pilnas nervinių ląstelių, bet kitais kartais jų reikia gerai paieškoti. Bent jau teoriškai galima spėti, kurio žmogaus širdis yra jautresnė pagal šį kiekybinį kriterijų. Taigi siela yra visuma mūsų nervinės veiklos: vienas individas tarsi turi daugiau empatijos ir jautrumo, o kitam to buvo pagailėta. Žinau, kas yra siela ir žinau, kad mirę jos netenkame“. 

Balandžio 17–27 dienomis programa „Trumpas kinas. Subtilūs reikalai“ bus rodoma Vilniuje kino teatruose „Pasaka“, „Skalvijos“ kino centre ir „Apollo Kinas“, Kauno kino centre „Romuva“, Klaipėdos kino teatre „Arlekinas“, Panevėžio „Apollo Kinas“, Gargždų kino teatre „Minija“, Alytaus kino centre „Dainava“, Marijampolės kino teatre „Spindulys“, o nuo balandžio 28 d. bus prieinama „ŽMONĖS Cinema“ namų kino platformoje. Programą skirtinguose miestuose lydės susitikimai bei diskusijos su filmų kūrėjais. 

Balandžio 24 d. 18 val. kino centre „Romuva“ Kaune, po seanso vyks susitikimas su filmo „Subtilus reikalas“ režisiere M. Augustaityte ir filmo herojumi prof. D. H. Pauža. Bilietus galite įsigyti čia.

Lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ iniciatyva „Trumpas kinas“ buvo pradėta 2019-aisiais, siekiant populiarinti trumpojo kino žanrą ir pristatyti aktualias, žiūroviškas programas kino teatrų repertuaruose. Programos „Trumpas kinas. Subtilūs reikalai“ rodymą remia Lietuvos kino centras, pagrindinis informacinis partneris – LRT Epika, informacinis partneris – 370.