Žurnalų archyvas

Festivalyje AURA 33 – pasaulinė choreografo Emanuelio Gato premjera 

24 rugpjūčio, 2023, Naujienos

„Tai žymiausias choreografas, su kuriuo „Aurai“ teko dirbti per visą ligšiolinę savo gyvavimo istoriją“, – džiaugiasi „Auros“ įkūrėja ir meno vadovė Birutė Letukaitė, teatre reziduojant pripažintam meistrui Emanueliui Gatui. Šis kviestinis choreografas rugpjūtį su „auriečiais“ pradėjo statyti spektaklį „Kartotojai“ (The Loop). Pasaulinė kūrinio premjera įvyks rugsėjo 21 d. Tarptautiniame šokio festivalyje AURA 33 Kaune. 

Emanuel Gat. Kristinos Čyžiūtės nuotr.

E. Gatas – iš Izraelio kilęs menininkas, jau penkiolika metų gyvenantis ir dirbantis Prancūzijoje, nuo pat 1994-ųjų aktyviai kuriantis su aukščiausio lygio šokėjais visame pasaulyje. Choreografo karjeroje – partnerystė su Paryžiaus opera, Sidnėjaus šokio trupe, Marselio baletu ir kt. 2004-aisiais Emanuelis subūrė savo šokio trupę „Emanuel Gat Dance“, kartu su ja pristatė gausybę tarptautiniu mastu apdovanotų kūrinių, tokių kaip „Žiemos kelionė“ (Winter Voyage) pagal F. Schuberto muziką,  „K626“ – pasirodymą su aštuoniais šokėjais, įkvėptą W. A. Mozarto „Requiem“. Naujausi jo darbai – „MeilėsTraukinys2020“ (LoveTrain2020) bei „Sapnai“ (Träume). Pastarasis spektaklis – atsakas į R. Wagnerio esė „Menas ir revoliucija“. 

Aš niekada nežinau, apie ką bus mano spektaklis.

Gato stiliui būdingas unikalus, asmeniškas požiūris į judesį, o šokio spektaklis jam – daugiasluoksnė, daugiaprasmė sistema. Šiuolaikinio meno kritikai choreografo darbus apibūdina kaip mistiškus, muzikalius, konceptualius. B. Letukaitė šį autorių lygina su orkestro dirigentu, vadovaujančiu savo partijas atliekantiems muzikantams – šokėjams, – tad visas kūrinys priklauso nuo jo komandų. Festivalio vadovė prisimena, kaip prieš penkiolika metų dar Izraelyje pamatė Emanuelio sukurtą I. Stravinskio „Šventojo pavasario“ versiją; ji ir dar du šimtai kviestinių šokio profesionalų liko apstulbę. „Egzistuoja be galo daug judesio interpretacijų šiai muzikai, tačiau pagal Stravinskį šokti salsą – to net drąsiausiose fantazijose žmonės neįsivaizdavo! Ne atsitiktinumas, kad būtent šis drąsus kūrinys nulėmė Gato likimą – prancūzai jį pakvietė kurti Europoje“, – pasakoja Birutė.  

Repeticija. Kristinos Čyžiūtės nuotr.

Pats menininkas teigia, kad prieš atvykdamas į Kauną neturėjo vizijos, kokios temos imsis: „Aš niekada nežinau, apie ką bus mano spektaklis. Tai procesas, kuriame esu mokytojas, sukuriantis specialias sąlygas išsiskleisti šokėjų autentiškumui.“ Kalbėdamas choreografas pabrėžia organiško, nesumeluoto judesio svarbą, buvimą čia ir dabar, gebėjimą stebėti ir būti pastebėtam, netikėtą muzikos jungtį su kūno plastika. 

Pasaulinė „Kartotojų“ premjera bus didelė staigmena tiek žiūrovams, tiek pačiam teatrui: repeticijos vyko už uždarų durų, šokėjai buvo visiškai pasinėrę į kūrybinį procesą. Tik fotografės Kristinos Čyžiūtės nuotraukos išduoda, kad tai – dinamiško judesio kupinas, maksimalių atlikėjų resursų ir charizmos reikalaujantis spektaklis, žadantis itin kokybišką šiuolaikinio meno reginį. 

Prasidėjus bilietų prekybai skelbiama, kad Tarptautinis šokio festivalis AURA 33 vyks rugsėjo 21 – spalio 1 d. Kaune. Čia žiūrovus šiemet pasitiks tiek dar neregėti, tiek jau festivalio publikai pažįstami, jos pamilti šokėjai bei kūrėjai. Nors išsibarstę po visą pasaulį, jie vis randa kelią atgal į AUROS namus. Scenoje pasirodys buvę „Auros“ trupės nariai: italė Chiara Corbetta – prancūzų spektaklyje „H H H“, taip pat scenoje išvysime filipinietį Jasperą Narvaezą, šiuo metu dirbantį prestižinėje Akramo Khano trupėje Londone, bei buvusią „aurietę“ Raimondą Gudavičiūtę su sūnumi, dabar gyvenančius Vokietijoje. 

Daugiau informacijos apie spektaklius ir išsami festivalio programa – www.dancefestival.lt 

Festivalio informacinis partneris LRT.