Nacionaliniame Kauno dramos teatre gegužės 27–30 dienomis vyks vienuoliktasis edukacinis teatro festivalis vaikams ir jaunimui „Nerk į teatrą“. Šiemet festivalio programa orientuota į skirtingų grupių integraciją dirbtuvėse, o festivalio šūkis skelbia: „Nerti gali visi“.
Mūsų iškeltas šūkis „Nerti gali visi“ simbolizuoja misiją skatinti integraciją, toleranciją, socialinį jautrumą, bendradarbiavimą.
Šiemet festivalio programa, kurioje daugiau nei 30 įvairių dirbtuvių, diskusijų, ekskursijų, žaidimų teatro temomis, pritaikyta ne tik įvairaus amžiaus žiūrovams, bet ir skirtingoms socialinėms grupėms bei specialių poreikių turintiems teatro mylėtojams. Jūsų laukia kompleksinės pažintinės edukacinės programos, improvizacijos vakarai, nuo muzikos kambarėlio mažiausiems iki spektaklio kūrimo proceso vyresniems. „Nerti gali visi“ – skelbia šių metų festivalio šūkis ir kviečia bendradarbiauti, susipažinti ir pažinti ne tik teatro paslaptis, bet ir vieniems kitus. Teatras – didelis, margas ir atviras, jo lobiai neišsemiami, visi gali tapti šios kūrybingos įvairovės dalimi.
„Mūsų iškeltas šūkis „Nerti gali visi“ simbolizuoja misiją skatinti integraciją, toleranciją, socialinį jautrumą, bendradarbiavimą. Šiuo išsikeltu iššūkiu pabrėžiamas ne tik prieinamumas, bet ir integracija, apimanti didžiąją dalį socialinių grupių. Ir šio tikslo galima pasiekti tik bendradarbiavimo tarp žmonių principu. Ne veltui šio festivalio simbolis yra draugystės apyrankė, kuri taps integracijos pradžia ir tikiu, kad su metais tik stiprės“, – teigia edukacinės veiklos koordinatorė Inga Samoškaitė.
Bendradarbiavimo reikšmė
Kad būtų pasiruošę kokybiškai organizuoti festivalio „Nerk į teatrą“ veiklas, lektoriai, savanoriai ir teatro darbuotojai dalyvavo Lietuvos kurčiųjų draugijos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos, fizinę ir intelekto negalią turinčių asmenų centro „Korys“ bei Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ organizuojamuose mokymuose. Pasak Ingos Samoškaitės, festivalio lektoriai vieningai įsitraukė į tikslo įgyvendinimą – tvirtino žinias dalyvaudami organizacijų apie kiekvienos grupės integraciją mokymuose, pritaikytuose festivalio programai, todėl yra pasiruošę sutikti savo dirbtuvėse kiekvieną. Be to, festivalio dalyviai turės galimybę pasipuošti specialia socialinės terapijos namų „Akvila“ namiškių sukurta apyranke, galės pasigrožėti Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro 10 klasės moksleivių piešiniu – gestų kalbos abėcėle parašytu festivalio pavadinimu.
Organizacijos taip pat parengė festivalio dalyviams iššūkius – atlikti imituojamąją dainą lietuvių gestų kalba (iššūkio autorė Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro 10 klasės moksleivė Laura, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kartu su 11-mečiu Adomu pakvietė išvynioti saldainį mūvint pirštines, Vilniaus neįgaliųjų „Naujasis teatras“ paruošė du iššūkius – nupiešti vandenyną užrištomis akis ir sukurti šokį, kai partneris sėdi kėdėje. Šiomis veiklomis dėmesys atkreipiamas į negalią, leidžiama patirti kitų žmonių sunkumus, iššūkiai papuošė festivalio vaizdo siužetą.
Dalyvauja ir užsieniečiai
Žinoma, esama situacija ir galiojantis karantinas privertė žongliruoti – ieškoti būdų, kaip veiklas organizuoti tiesioginiu būdu, jas pritaikyti mažoms grupėms, užtikrinti dalyvių saugumą ir dar daugelį niuansų. Ilgai derinta užsienio programa kone „nuskendo“, bet iš vandenyno gelmių pavyko išgelbėti vienintelį danų trupės pasirodymą „M.I.S“, kuris vyks gegužės 28 dieną 18 val. Didžiojoje scenoje.
„M.I.S. – All Night Long“ kalba apie šiuolaikinį vyrą. Jums atrodo, kad vyrui prie kostiumo nedera vilnonės kojinės ir nutrintos basutės? Danų teatro trupė DON & GNU kviečia pasijuokti iš įvaizdžio stereotipų ir iš jų išsilaisvinti. Trys vyrai žengia į sceną kovodami už teisę būti savimi ir daro tai ypač šmaikščiai, ironiškai ir žaismingai. Spektaklis “M.I.S.” – linksmas šokio, fizinio judesio, čapliniškų išdaigų derinys klubinės muzikos fone. Judesio kalba yra universali ir suprantama visiems. Tai puiki pramoga, kurioje dera aukšto meistriškumo judesio triukai, šiuolaikinis šokis, nuostabus skandinaviškas humoras ir ironiškas požiūris į rimtas mūsų identiteto paieškas.
Spektaklis vyksta be žodžiu ir tinkamas publikai nuo 14 metų.
Pažintinė naujų potyrių kelionė
Pirmąją dieną festivalio organizatoriai kvies svečius apsilankyti dviejose veiklose, sukelsiančiose naujų, intriguojančių potyrių. Interaktyvi instaliacija „Pirmasis nardymas“ pakvies keliauti teatre įrengtu taku, imituojančiu skirtingus aplinkos suvokimo būdus, suteikiančiu galimybę patirti kasdienę situaciją kitaip nei lig šiol buvo įprasta. Skirtingose stotelėse dalyviai susidurs su kasdienėmis aplinkybėmis, kurios pareikalaus naujų, žaidybinių būdų keliauti į priekį. Lydimi aktorių ir savanorių instaliacijos dalyviai ugdys empatiją, gebėjimą pažinti ir suprasti negalią turinčius žmones, ieškos visiems suprantamos kalbos, leisis į savo ir kito galimybių paiešką.
Edukacinėje veikloje „Tamsoje išryškėja tiesa“ jaunimo zonos komanda pakvies lankytojus bent trumpam pasinerti į tamsą, kurioje patiriama daug skirtingų emocijų. Tamsa padeda geriau suprasti ir įsijausti į aplinką, ją pajusti jos nematant. Šios edukacijos dalyviai įsikūnys į kito žmogaus išgyvenimus, supras ir išmoks, kas yra teisinga, o kas ne. „Tamsoje išryškėja tiesa“ kūrėjai, teatro ambasadorių akademijos nariai, nori atkreipti dėmesį į visuomenės požiūrį ir paklausti: „Ar perdėta atjauta ką nors duoda?“
Įtraukiančios edukacinės veiklos
Antrąją festivalio dieną (05 28) lankytojai bus kviečiami pažinti savo kūną, išmokti improvizacijos, režisūros elementų, bendrauti ir bendradarbiauti, laisvai reikšti mintis ir emocijas kūnu. Jutiminės-kūrybinės judesio laboratorijos dalyviai, kartu su choreografe Indre Puišyte-Šidlauskiene, ieškos būdų skleistis kiekvieno individualumui per judesį, lavinti vaizduotę, kūrybinę raišką, skatinti pasitikėjimą savimi ir kitais. Režisierė Eglė Kižaitė režisūros dirbtuvėse padės pažinti vieno svarbiausių teatro kūrėjų profesiją. Improvizacijos dirbtuvėse su aktoriumi Gintautu Bejeriu jaunimas turės galimybę atpalaiduoti vaizduotę, patikėti savimi, išeiti iš komforto zonos, pajusti nuostabų laisvės jausmą ir nerti į akimirkos situaciją, nustebindami net patys save. Vėliau lankytojai galės išbandyti jau įgytas žinias Jaunimo zonos organizuojamame improvizacijos vakare.
DON & GNU teatras iš Danijos taip pat yra parengęs teatralizuotą eiseną Laisvės alėjoje, kurios pavadinimas – „Būk savimi“. Tai dinamiškas veiksmas, kupinas fizinio judesio, ironijos, meistriškų pramoginių triukų ir komiškų elementų. Jis kviečia su humoru pažvelgti į vyrą, dėvintį kostiumą ir avintį basutes – teisę atrodyti kaip nori ir teisę būti savimi. DON & GNU trupė – fizinio teatro atstovai, savo pasirodymuose žaismingai jungiantys šokį, fizinį judesį, choreografiją.
Draugystės žingsniai
Trečiąją festivalio dieną (05 29) nuo 10 iki 14 valandos festivalio svečiai naudodamiesi žemėlapiu bus kviečiami žengti 4 draugystės žingsnius. Programa prasidės nuo paradinio įėjimo, tęsis teatro fojė ir baigsis vidiniame kiemelyje. Šiose erdvėse bus įrengtos Lietuvos kurčiųjų draugijos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos, organizacijų KORYS ir „Lietaus vaikai“ ekspozicijos. Programos lankytojai galės stebėti, išbandyti ir susipažinti su skirtingais aplinkos suvokimo, bendravimo būdais, pajausti ir pasidalinti skirtingomis patirtimis. Nes draugystė yra kelionė kito žmogaus link, žingsnis po žingsnio priartėjant, atsiveriant, dalinantis. Kelionės pabaigoje lauks simbolinė dovana draugystei sutvirtinti.
Muzikos, judesio, šešėlių teatro ir emocijų pažinimas
Dvi paskutinės festivalio dienos (šeštadienį ir sekmadienį) kvies teatre apsilankyti su savo mažaisiais. Aktorė Inesa Paliulytė kvies į emocijų teatro dirbtuves šeimai, kuriose vaikai pažins ir išmoks įvardinti emocijas, vaidins skirtingas situacijas, patirdami kūrybos džiaugsmą, proceso svarbą, supras emocijų poveikį kitam žmogui. Ryšį sukurti ir sustiprinti padės aktorės Godos Petkutės vedamos dirbtuvės. Kūrybinėje judesio laboratorijoje šeimos kartu su vaikais mokysis bendrauti ir bendradarbiauti, laisvai reikšti mintis ir emocijas ne tik žodžiu, bet ir kūnu. Rankų šešėlių teatro „Budrugana Lietuva“ aktorės Eglė Agota Matulytė ir Adelina Skalandytė supažindins su rankų šešėlių teatro technika, jos subtilybėmis bei išmokys rankomis kurti įvairiausius šešėlių personažus. Taip pat tėvai su savo mažaisiais bus kviečiami į muzikos kambarėlį. Muzikuojančios aktorės Gretos Šepliakovaitės užsiėmimas skirtas sužadinti vaikų muzikalumą, ritmo pojūtį, judesio įvairovę.
Premjera-repeticija
Gegužės 29 dieną „Nerk į teatrą“ svečiai turės unikalią galimybę dalyvauti interaktyvaus spektaklio paaugliams „Pasaulio bamba“ repeticijoje ir pabendrauti su jo kūrėjais. Spektaklis įkvėptas Williamo Goldingo romano „Musių valdovas“ ir sukurtas pagal šiandienos jaunimo aktualijas. Režisierė Agnė Sunklodaitė analizuoja paauglių pasaulį, jų baimes ir žiaurumo prigimtį. Iš kur atsiranda žiaurumas? Kaip vaiko sąmonėje kyla jėgos lyderizmas ir noras nurungti kitą? Kas yra žmogiškumas? Kas gimdo baimę ir neapykantą? Kur veda neribota valdžia ir jos troškimas? Spektaklio repeticijoje žiūrovai galės ne tik stebėti vyksmą scenoje, bet ir reikšti mintis, drauge su kitais ieškoti atsakymų į aktualius klausimus, priimti sprendimus.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija.
Festivalio programa – www.nerkas.lt. Bilietus platina TIKETA.