Žurnalų archyvas

Festivalis „Audra“ baigėsi: „Vis dar trūksta žodžių“ (fotogalerija)

12 birželio, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Sekmadienį baigėsi šiuolaikinio miesto dvasia Kauną užliejusi 2024-ųjų „Audra“. Per penkias dienas į įvairias miesto erdves prasiskverbti spėjusios veiklos, vakarėliai ir meninės iniciatyvos subūrė dešimtis tarptautinių atlikėjų ir menininkų bei pritraukė tūkstantinę kokybiško turinio ištroškusią publiką. Trečią kartą į miesto gyvenimą įsisukukęs festivalis „Audra“ įrodė – šiuolaikinė muzika ir kultūra Kaune turi savo vietą. 

Mato Gineikos nuotr.

„Neslėpsiu, tikrai geras jausmas buvo stebėti nuostabą visko mačiusių užsienio svečių veiduose, matant tai, ką kuria „Audra“. Šie „trūksta žodžių, bet akys viską išduoda“ momentai man buvo patys saldžiausi. Nesunku pastebėti, kad „Audra“ vis labiau tampa tikru miesto festivaliu, sudarytu iš daugybės skirtingų, bet tarpusavyje įvairiais būdais sąveikaujančių renginių. Labai džiaugiuosi, kad programą kuriame nesistengdami aklai įtikti publikai, o siūlydami aukščiausios kokybės drąsų ir eksperimentinį turinį“, – teigia festivalio meno programos vadovas Tautvydas Urbelis. 

su tokia muzika yra griaunamos totalitarinės valdžios.

Kartu su architektu Vladu Suncovu jis „Audros“ dalyvius kvietė į viso festivalio metu M. Žilinsko galerijoje veikusią Lietuvos ir užsienio menininkų pop-up parodą. Ne mažiau dėmesio sulaukė ir galerijoje bei „Pergalės“ plieno gamykloje vykę performansai, žadinę publikos smalsumą ir užpildę pilnas auditorijas. 

Iceboy Violet performansas. J. Domanto nuotr.

„Smagu, kad terminas „performansas“ tapo neatsiejama festivalio dalimi. Klausimas „kur šiais metais vyks performansai“ skambėjo ne tik iš publikos, bet ir techninio personalo ar savanorių lūpų,“ – pastebi T. Urbelis. 

Šiuolaikinės muzikos atradimai 

Kaip visuomet, svarbi „Audros“ festivalio dalis buvo skirta šiuolaikinės muzikos atradimams. Muzikinė programa ir užsienio bei Lietuvos atlikėjų kuriami vakarėliai išsiplėtė visame mieste – įvairūs ritmai festivalio metu skambėjo Ąžuolyne, „Pergalės“ plieno perdirbimo gamykloje, VDU Didžiojoje salėje, M. Žilinsko dailės galerijoje ir kitur.

Emilijaus No nuotr.

„Audrą“ atidarė didžėjaus ir kompozitoriaus David August pasirodymas. Į žiūrovus nukreiptos projekcijos, dūmai, šokėjų kuriama choreografija VDU Didžiojoje salėje įtraukė į audiovizualinę patirtį. Itin daug dėmesio sulaukė ir penktadienio programa, ambientinės ir alternatyviosios muzikos gerbėjus subūrusi į M. Žilinsko galerijos salėje įsikūrusį klubą „Auditorija“. 

Migluma. J. Domanto nuotr.

Šeštadienio dieną kone dvigubai nuo praėjusių metų išaugusi klausytojų srautą į Ažuolyną subūrė nemokamas koncertas. Ant scenos lipo atlikėjas Lukas Pilkauskas, grupė „kamanių šilelis“ ir milijonus klausytojų įvairiose muzikos platformose turintis „Jitwam“. 

Naktį judesiui persikėlus į metalo gamyklą „Pergalė“, dėmesio centre atsidūrė Indonezijos menininkų duetas „Gabber Modus Operandi“, čia psirodę paryčiui. „Jų alternatyvi, tranki muzika ir revoliucionieriškas pasirodymas gerokai išsiskyrė programos kontekste. Išgirdau komentarą, kad su tokia muzika yra griaunamos totalitarinės valdžios“, – pasakoja festivalio vadovas Žilvinas Širka.

Ievos Avižytės nuotr.

„Gabber Modus Operandi“. J. Domanto nuotr.

70 valandų kultūrinių veiklų

Per 70 valandų kokybiško kultūrinio vyksmo pasiūliusi „Audros“ jaunimo veiklų programa šiais metais miestą tyrinėti kvietė kaip minčių, idėjų ir bendruomenių salas. 

Kaip ir kasmet, daugybę jaunų žmonių, net ir prasidėjus liūčiai, pritraukė festivalio vizitine kortele tapęs Pusės dainos festivalis, kurį šįkart sušildė atlikėjai iš Klaipėdos – Morre ir Yyori. Dažnai vadinamas pradedančiųjų kūrėjų platforma, Pusės dainos festivalis kvietė ant scenos pasirodyti internetinės muzikos atlikėjus, kuriems dar nėra tekę išbandyti tikros scenos. Nemažiau dėmesio sulaukė ir  ekskursijos reivo salomis, kavinė funikulieriuje bei išskirtinėje lokacijoje – Lietuvos banko Kauno skyriuje – pristatytas audiovizualinis performansas „OvertoNE“, kuriame suskambo judantis ir senosiomis tarmėmis uždainavęs choras. 

„OvertoNE“. Kristupo Arifovo nuotr.

Kristupo Arifovo nuotr.

Svarbia festivalio dalimi kelioms dienoms tapo ilgamečiai „Audros“ partneriai – Kauno menininkų namai. Čia jaunosios kartos kūrėjų pristatomas instaliacijas pamatyti plūdo minios lankytojų,  o vykusį performansą menininkai kartojo net keturis kartus. Lankytojus traukė ir Ąžuolyno bibliotekoje veikusios ekskursijos po lankytojams įprastai neprieinamą knygų saugyklos bokštą bei ant bibliotekos laiptų įsikūręs tvarią madą kuriančių kūrėjų madų šou.

Klubo „Lizdas“ erdvėje festivalio „Nepatogus kinas“ komanda visą savaitgalį kvietė patirti VR filmą „Emperor“, pasakojusį apie dukros ir tėvo ryšį.

Kristupo Arifovo nuotr.

Kauno menininkų namuose. M. Sabaičio nuotr.

Ritos Petkevičiūtės nuotr.

Iš viso festivalio jaunimo veiklų lankytojai galėjo patirti net 16 kultūrinių renginių ir aplankyti 10 skirtingų lokacijų.

audrafestival.lt