Žurnalų archyvas

Europos paveldo dienų renginiai – ir Kaune bei apylinkėse 

1 rugsėjo, 2023, KPD inf. | Naujienos

Rudens pradžioje jau 30-ąjį kartą vyks Europos paveldo dienos – tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, populiarinimo, jo verčių atvėrimo visuomenei iniciatyva.

Rugsėjo 8–17 dienomis visoje Lietuvoje šia proga lauks daugybė nemokamų renginių. Kadangi daug kur reikalinga išankstinė registracija, rekomenduojama jau dabar apsilankyti naujojoje inicityvos svetainėje www.europospaveldodienos.lt, kur rasite išsamią programą, padėsiančią apsispręsti, kur norėtųsi pabuvoti, kuriuos paveldo objektus pažinti iš arčiau. Kauno mieste Europos paveldo dienų renginiųs organizuoja Kauno tvirtovės parkas, į ekskursijas kviečia Kauno apskrities viešoji biblioteka ir Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, o trumpų filmų apie paveldą ciklu žada pasidalinti Kauno miesto savivaldybė. Nemažai įdomių iniciatyvų kvies aplankyti ir Kauno rajone esantį Zapyškį.

Į ekskursiją apie gražiausias Žaliakalnio vilas kvies Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Bibliotekos archyvo nuotr.

Europos paveldo dienos – tai bendra Europos Tarybos ir Europos Komisijos programa, kurioje dalyvauja 48 šalys. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos yra Europos paveldo dienų nacionalinis koordinatorius Lietuvoje.

Šiųmetė Europos paveldo dienų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“ – kviečia pažinti paveldo kūrėjus ir visą meistriškumo laboratoriją, veikiančią kultūros paveldo objektų kūrimo ir išsaugojimo procese.

Daugiau nei 200 organizatorių dešimt rugsėjo dienų visoje Lietuvoje kurs pažinimo šventę, kurioje lauks unikali galimybė apsilankyti restauravimo laboratorijose Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre, restauravimo ir konservavimo centruose įvairiuose krašto muziejuose, jaunųjų restauratorių meistriškumo dirbtuvėse Panemunės pilyje. Čia galėsite susipažinti ne tik su restauravimo procesu, bet ir gyvai jį patirti. Susitikimuose dalyvausiantys profesionalūs restauratoriai pristatys savo darbo procesą, jo metu naudojamus įrankius, supažindins su medžio, metalo, keramikos, dokumentų, tapybos, tekstilės bei pačių seniausių archeologijos eksponatų restauravimo paslaptimis bei ypatumais. 

Taip pat vyks pastaraisiais metais restauruotų architektūros objektų pristatymai. Laukia susitikimai su architektais bei restauratoriais ir žvilgsnis į kultūros paveldo objekto restauravimo užkulisius Šv. Teresės ir Pranciškonų bažnyčiose Vilniuje, H. ir T. Ivanausko šeimos namuose Obelynėje, Ilguvos Šv. Kryžiaus atradimo, Pavoverės Šv. Kazimiero, Skaudvilės Šv. Kryžiaus bažnyčiose, dviejuose Tiškevičių rūmuose Vilniuje, kuriuose šiandien įsikūrusi Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešoji biblioteka bei VilniusTech Kūrybinių industrijų fakultetas, Salų dvaro sodybos rūmuose Aukštaitijoje.

Pažintiniuose pasivaikščiojimuose renginių dalyviai aplankys išskirtines Lietuvos vietas: nuo viduramžių laikus menančių piliakalnių ar auksakalių cecho nagingumą liudijančių kultūros vertybių iki medinės miesto architektūros ar tarpukario modernizmo stiliaus pastatų, atskleidžiančių skirtingų laikotarpių kūrėjų meistriškumą įvairiuose Lietuvos miestuose. Įvairiose edukacijose dalyvių lauks įvairios dirbtuvės, kuriose teoriškai ir praktiškai prisiliesite prie amatų ir meistrystės paslapčių.

2023-iaisias metais minint UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos 20-metį, renginių programoje yra ir nematerialiajam kultūros paveldui arba senųjų tradicijų pažinimui skirtų renginių: pažintis su skiedrinės stogdengystės ir šiaudinių sodų rišimo tradicijomis, pažintinė kelionė į drevinės bitininkystės bityną Musteikos kaime ar pasivaikščiojimas per šilinių dzūkų kaimus.

„Europos paveldo dienos – puikus metas iš arčiau susipažinti ir su restauratorių darbais, prikeliančiais paveldo objektus naujam gyvenimui. Tai leidžia mums pajusti paveldo gyvybingumą, istorijos tęstinumą. Lietuva turtinga paveldo objektais. Europos paveldo dienos – gera proga tuos objektus aktualizuoti, išryškinti juos kūrusius architektus, parodyti visą jų įvairovę ir turtingą istoriją, kad pažinę labiau suvoktume, ką kiekvienas laikotarpis, epocha davė mūsų šaliai, kuo jis buvo svarbus. Džiugina gilėjantis ir plintantis visuomenės supratimas apie paveldo vertę ir jo reikšmę, piliečių dalyvavimas kultūros paveldo išsaugojimo darbe. Prie tokio supratimo prisideda ir Europos paveldo dienų renginiai“, – sako Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras.