Žurnalų archyvas

E. Butkevičiaus fotografijų parodoje – įtaigūs pasakojimai ir subjektyvūs ieškojimai

26 vasario, 2024, Tomas Pabedinskas / Kauno fotografijos galerijos inf. | Naujienos

Kovo 1 d., penktadienį, 17.30 val. Kauno fotografijos galerijoje vyks parodos „Evaldas Butkevičius. Fotografijos“ atidarymas, renginyje dalyvaus parodos autorius. 

E. Butkevičiaus (g. 1953 m.) parodoje atsiskleidžia plati šio fotografo kūrybos įvairovė. Eksponuojamos fotografijos nužymi autoriaus kūrybinį kelią nuo XX a. devintojo dešimtmečio pradžios iki XXI a. antrojo dešimtmečio vidurio. Per šį laikotarpį E. Butkevičius sukūrė labai skirtingų darbų ir išbandė įvairius fotografijos žanrus – reportažą, miestovaizdį, aktą – o ankstyvojoje kūryboje netgi priartėjo prie abstrakcijos.

Vienoje šios kūrybinės įvairovės spektro pusėje – dokumentinę vertę turintys ir psichologiškai įtaigūs fotografiniai pasakojimai apie Kauno miestą amžių sandūroje, gyvenimą Lietuvos kaime, Karaliaučių paskutiniaisiais sovietmečio metais ir viena įsimintiniausių autoriaus serijų „Bespalvis dangus“ apie Kauno nepilnamečių koloniją.

Kitoje – asmeniški ir subjektyvūs kūrybiniai ieškojimai ankstyviausiuose darbuose bei akto žanro fotografijų serijos. Šioje E. Butkevičiaus kūrybos dalyje žmogaus vidinių išgyvenimų ir egzistencinių klausimų perteikimas tampa svarbesnis už aplinkinio pasaulio įamžinimą. Realybė tonuotose analoginėse fotografijose atrodo kaip melancholijos ir ilgesio nuspalvinta dvasinių išgyvenimų erdvė.

Taigi E. Butkevičiaus parodą prasmingiausia būtų suvokti ne kaip kelių ilgalaikių ciklų retrospektyvą, o ryškių, kartais tik epizodiškų kūrybinių bandymų mozaiką, žadančią visapusišką pažintį su įdomiu, tačiau jau kurį laiką viešumoje savo darbų neeksponavusiu autoriumi. Parodoje pristatomuose kūriniuose juntamas fotografo jautrumas žmogaus išgyvenimams, likimui ir kartu nesimentalus, profesionalus reporterio žvilgsnis E. Butkevičių išskiria kaip savitą autorių dar visai nesenoje Lietuvos fotografijos istorijoje ir šiandieninėje jos scenoje.

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.