Žurnalų archyvas

Dvidešimtmetį pasitinkantys „RyRalio DJs“ ruošiasi dar sykį išlėkti į aikštelę (interviu)

25 rugpjūčio, 2021, Organizatorių inf. | Interviu, Naujienos

Vienam garsiausių lietuvių elektroninės muzikos tandemų – „RyRalio DJs“ – sukanka 20 metų. Legendinių vakarėlių mohikanai nusiteikę šią veiklos sukaktį paminėti garsiai, drauge su ištikimiausiais savo kūrybos gerbėjais.

Lauris Lee ir Karalius sugrįžta išskirtiniam pasirodymui Kaune rugpjūčio 28-osios vakarą drauge su specialia renginio viešnia iš už anapus Atlanto – Nica Brooke. Rengdami būsimo renginio programą, atlikėjai neslepia jaučiantys nostalgiją ir nemažai sentimentų.

Paskutinį rugpjūčio savaitgalį Kaune paženklins ypatinga sukaktis ir neeilinė proga ją paminėti. Pačiame Laisvės alėjos viduryje, „Rock‘n‘Rolla“ kiemelyje šeštadienio vakarą susirinksianti publika prisimins klubinės istorijos ištakas, palydėdami vasarą ir sveikindami RyRalio DJs narius Laurį Lee ir Karalių su solidžiu karjeros jubiliejumi.

Neatsiejama Kauno ir visos Lietuvos kultūrinio gyvenimo dalimi tapę renginio „kaltininkai“ svečiams ruošia gaivius ritmus – nuo eclectic grooves iki deep house. Uoga ant šventinio torto ir ypatingas desertas – tiesioginis susijungimas su amerikiete dainininke Nica Brooke.

Šventinis jūsų dueto dvidešimtmečio vakarėlis „RyRalio DJs: Summer Blue“ – jau šį šeštadienį. Kokiomis nuotaikomis ir su kokiu nusiteikimu grįžtate prie pulto bei patefonų – ar jau pradėjote jam ruoštis, kuo šįkart stebinsite publiką?

Lauris: Panašu, kad be didelio plano, visiškai organiškai, ryškiausi „RyRalio“ vakarėliai vyksta vasaros pabaigoje, uždarant šiltąjį sezoną. Tai lyg tradicinis atsisveikinimas su vasara. Šis kartas nėra išimtis – grosime po atviru dangumi, labai vasariškoje vietoje – „Rock‘n‘Rolla“ kiemelyje.

Manau, didžiausia staigmena – vokalistės Nica Brooke pasirodymas. Dėl pandemijos keliauti vis dar sudėtinga, ypač maršrutu JAV–Europa. Tad nutarėme, kad Nicos pasirodymas bus toks, kokio dar neteko turėti – tiesioginė vaizdo ir garso transliacija iš Los Andželo. Pačiame vakarėlio įkarštyje susijungsime su vakarine pakrante ir vakarėlio dalyviai išgirs keletą jos atliekamų bendrai su „RyRalio DJs“ įrašytų kūrinių.

Karalius: Manau, muzikinis „teletiltas“, įskaitant tai, kad bandysime pasirodymą lipdyti iš dviejų žemynų, įeis į Lietuvos muzikos istoriją. Neslėpsiu, prieš dvejus metus įvykęs sugrįžimo vakarėlis mane labai inspiravo. Vis trūko to spyrio pasikuisti po plokšteles. Bet vėl prisilietus prie muzikos kaip žaibas trenkė jos magiška galia. 

Kolekcija per tą laiką pasipildė, tad bus ne tik 20 metų „RyRalio“ vakarėlių klasikos, bet ir nuotaikų, kuriomis house muzika gyvena šiandien.

Senuosius „RyRalio“ klestėjimo laikus prisimenantiems elektroninės muzikos gerbėjams šis pasirodymas neabejotinai sukels nostalgijos ir sentimentų, o Jums patiems – ar tas jausmas kažkuo ypatingas?

Lauris: Turbūt ne veltui iš pelenų keliasi senos roko grupės bei atlikėjai. Tas sugrįžimo jausmas gana saldus. Daug nostalgijos, daug puikių prisiminimų ir akimirkų. 

Lygiai taip pat nauji įspūdžiai kuriami čia ir dabar. Muzika – puikus hobis. Vis dar perku plokšteles ir mėgaujuosi jas klausydamas bei grodamas pats sau namie. Smagu kartą per metus pasidalinti garsais su publika. 

Karalius: Kalbėdamiesi bandėme prisiminti ir atkurti kai kuriuos faktus. Vis tik praėjo dvidešimt metų. Galbūt reiktų sėsti ir suskaičiuoti, kiek muzikos kūrinių buvo sugrota ar kiek vakarėlių surengta, tačiau net pačiam dabar mąstant suprantu – tai buvo ilgas, įdomus ir nemažą įtaką Lietuvos klubinei kultūrai padaręs laikotarpis, turininga veikla. Juk ne veltui net dabar versle, nurodžius seną „ryralio.lt“ el. pašto adresą, pokalbis pakrypsta kitomis temomis ir reikalai ar net sandoriai įvyksta žymiai greičiau.

Užpernai buvote grįžę vienam pasirodymui „One Night Stand“. Ar be to dar randate progų atsistoti prie pulto ir „pramankštinti“ rankas sukant plokšteles?

Lauris: Kartas nuo karto. Visai nesenai turėjau naują patirtį, grojau vakarėlyje važiuojančiame traukinyje. „Siaurukas“ – tikrai įspūdingas eksponatas, o dar riedant su muzika…  

Baigus aktyvią DJ karjerą, kur ir kaip saugote savo fonoteką – kokią dalį kolekcijos esate išlaikę iki šiol nuo aktyviųjų „RyRalio DJs“ laikų? 

Karalius: Nemažą kolekcijos dalį padovanojau Nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai Vilniuje. Tai nuostabus projektas, leisiantis susipažinti „pasenusia“ elektronine muzika tiesiai iš vinilo. Dar kartą noriu pakviesti prie šios iniciatyvos prisijungti ir kitus plokštelių kolekcionierius, o visus nusivesti savo vaikus į šios bibliotekos muzikos skyrių. Man tai iki šiol skamba labai nerealiai ir džiugiai. 

Žymus prancūzų prodiuseris ir didžėjus Laurent Garnier buvo apdovanotas nacionaline premija, o man pilnai užtenka to, kad didžioji dalis kolekcijos neiškeliavo pro „eBay“ vartus, bet bus prieinama ir ateities kartoms.

Kokius ryškiausius kontrastus įžvelgiate lygindamas šiandieninę klubinę kultūrą su anuometine, kurios savotiškais pionieriais judu buvote prieš tuos 20 metų? Galiausiai, kaip skiriasi šiuolaikinė ir to meto publika  ar ji netapo išrankesnė, įnoringesnė? 

Lauris: Muzika netapo mažiau vertinga, tiesiog ji lengviau pasiekiama. Jei seniau, norint įsigyti kūrinį, turėjai užsakyti plokštelę, laukti jos dvi ar tris savaites, tada iš pašto bėgti namo ir su nekantrumu klausyti naujienos, dabar užtenka paspausti mygtuką savo išmaniajame telefone. Manau, jog tai nuostabu, nes domėtis muzika kur kas paprasčiau. 

Kai startavome su „RyRalio“ įrašų bei renginių kompanija, vienas iš mūsų tikslų buvo šokių muzikos populiarinimas. Klausydamas, ką groja barai, restoranai ir net prekybos centrai šiandieną, galiu teigti, kad mums pavyko.

„RyRalio DJs“ archyvo nuotraukos