Žurnalų archyvas

Dramos teatre – reveransas Eimuntui Nekrošiui 

2 gegužės, 2022, Organizatorių informacija ir nuotraukos | Naujienos

Gegužės 5 d. 18 val. Nacionalinio Kauno dramos teatro Mažojoje scenoje – neįprastas seansas – dokumentinė esė, skirta režisieriaus Eimunto Nekrošiaus atminimui.

Jaunimo teatras tapo pirmaisiais režisieriaus Eimunto Nekrošiaus kūrybiniais namais. Čia 1977-aisiais jis debiutavo spektakliu „Medaus skonis“. Vėliau sukūrė spektaklius „Katė už durų“, „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani…“, „Meilė ir mirtis Veronoje“, „Ilga kaip šimtmečiai diena“, „Dėdė Vania“, „Nosis“. Jie įtvirtino „Eimunto Nekrošiaus teatro“ fenomeną ir pakeitė teatro pasaulį.

Organizatorių koliažas

Eimunto Nekrošiaus teatrui gimti padėjo jo pirmoji mokytoja ir Jaunimo teatro vyriausioji režisierė Dalia Tamulevičiūtė, dramaturgas Saulius Šaltenis, dailininkai Adomas Jacovskis, Nadežda Gultiajeva, kompozitoriai Faustas Latėnas, Kęstutis Antanėlis ir režisieriaus bendraamžių  aktorių dešimtukas. Taip pat žiūrovai, laukdavę ilgas valandas, o kartais naktis, prie bilietų kasų, ir lankydavę spektaklius po daugelį kartų. Jie ėjo į jaunimkę, kaip į bažnyčią…   

Dokumentinė esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ – tai ano teatro refleksija, pasitelkus spektaklių nuotraukas ir filmuotą medžiagą. Įsižiūrėjus į fotografų Stanislovo Kairio, Audriaus Zavadskio ir operatorius Donato Buklio užfiksuotus vaizdus galima juose atrasti Nekrošiaus spektaklių „prarasto laiko“ akimirksnius. Anas, jaunystės laiko, teatras atrodė tikresnis už supančią tikrovę. Utopiška pastanga – atgaivinti tuos akimirksnius…

Dokumentinę esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ režisavo teatrologas, Jaunimo teatro vadovas Audronis Liuga. Projekto kūrybiniai bendradarbiai – montuotojas Kostas Radlinskas ir kompozitorius Arturas Bumšteinas. Panaudotos fotografų Stanislovo Kairio, Audriaus Zavadskio nuotraukos, ištraukos iš režisieriaus Juozo Javaičio dokumentinio filmo „Nieko kito nemoku“ (LRT, 1988), ištraukos iš LRT filmuotų Jaunimo teatro spektaklių „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani…“, „Dėdė Vania“ ir Lietuvos tarptautinio teatro festivalio LIFE spektaklio „Meilė ir mirtis Veronoje“ repeticijų. Filmuotos archyvinės vaizdo medžiagos šaltinis – LRT archyvai.

Renginyje dalyvaus filmo režisierius Audronis Liuga.