English
Žurnalų archyvas

Detektyvinis tyrimas: ką skaito kauniečiai?

20 liepos, 2024, Eglė Gailušytė / „Kaunas pilnas kultūros“ | Mėnesio tema, Naujienos

Tiems, kas mėgsta skaityti knygas, prikaustančias taip, kad skyriaus pabaigoje sunku sustoti, detektyvai yra puikus pasirinkimas. Rengiant liepos „Kauno pilno kultūros“ numerį, kuris taip ir vadinasi – „Detektyvai“, nusprendžiau pasiaiškinti, kokius juos labiausiai mėgsta mūsų miesto gyventojai. Kreipiausi pagalbos į dvi Kauno bibliotekas ir du knygynus.

Už dalyvavimą skaitymo fotosesijai dėkojame Elzei Jonaitytei ir Aistei Dubinskaitei. Detektyvines knygas skolino Kauno miesto Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Arvydo Čiukšio nuotr.

Ką skolinasi kauniečiai?

Kauno miesto Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje detektyvai ir trileriai yra vienos skaitomiausių knygų – tiek bibliotekos padaliniuose, tiek vasaros skaityklose parkuose šio žanro knygų skaitytojai ieško bene dažniausiai. Matyt, žmonėms patinka mįslės ir aštrūs pojūčiai. 

Pagal šios bibliotekos statistiką, kauniečiai joje dažniausiai skolinasi psichologinius trilerius. Pirmoje vietoje – JAV rašytojos, detektyvinių trilerių autorės, Sandros Brown knyga „Pergudrauti žudiką“. Nors daugelis S. Brown knygų yra skaitomiausių knygų sąrašuose, tačiau pagal „Goodreads“ skaitytojų atsiliepimus ši knyga – keliais laipteliais žemiau nei autorės standartas. „Goodreads“ skaitytojų ši knyga įvertinta 4 žvaigždutėmis iš 5.

Toliau rikiuojasi dvi britų kriminalinių trilerių autorės Angelos Marsons knygos iš detektyvinių trilerių serijos apie detektyvę Kimą Stoun. Seriją sudaro dvidešimt knygų, ir didžioji jų dalis „Goodreads“ skaitytojų įvertintos daugiau nei 4,4 žvaigždutėmis iš 5. Antroje vietoje yra trylikta serijos knyga „Mirtinas šauksmas“. Skaitytoja Ugnė „Goodreads“ apie šią knygą rašo: „Mirtinas šauksmas“ patiko labiausiai iš visų knygų, išleistų po „Užverstos kortos“. Tikrai įdomus siužetas, puikiai susijungę skirtingi tyrimai ir įtempta pabaiga – dar vienas priminimas, kodėl man taip patinka Marsons detektyvai.“ 

Arvydo Čiukšio nuotr.

Trečias skaitomiausias detektyvas – tos pačios autorės knyga „Iškrypę melai“, kurią 67 proc. „Goodreads“ skaitytojų įvertino 5 žvaigždutėmis. Vienas skaitytojų rašo: „Tai tamsus, intensyvus ir greito tempo skaitinys, kurio trumpi, greiti skyriai ir įtampa skaitytoją prikausto iki pat paskutinio puslapio. Knygos posūkiai netikėtai šokiruoja ir tiesiog parodo, kokia gera kriminalinė rašytoja yra Marsons, ir neatsitiktinai ji turi vis didesnę gerbėjų armiją.“ 

Biblioteka taip pat pateikė sąrašą, prie kurių detektyvų šiuo metu yra ilgiausios rezervacijos eilės: Kristinos Ohlsson „Šešėlis“, Anos Johannsen „Moteris iš Šiaurės jūros“, Tesos Gerritsen „Šnipų pakrantė“.

Knygų pasirinkimą nulemia ir metų laikas. Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos kolektyvas pastebi, kad, nors detektyvai visada yra skaitomiausių knygų viršuje, artėjant vasarai išpopuliarėja naujausi kelionių vadovai, maršrutai šeimos kelionėms ar keliautojams dviračiais. Atostogoms skaitytojai neretai renkasi knygas, rekomenduotas draugų ir artimųjų ar pamatę apžvalgas internetinėje erdvėje – dažniausiai tai būna lengvesnio turinio ir kuo kompaktiškesnio formato romanai, kad į lagaminą tilptų ne viena knyga. Rudenėjant ir artėjant žiemai, dienoms sparčiai trumpėjant, atsiranda didesnis psichologinių knygų poreikis. Klausimai apie tai, kaip gyventi ilgiau ir kokybiškiau, niekad neišeina iš mados. Taip pat dažnai teiraujamasi dvasinių skaitinių, kad šiais skubiais laikais pavyktų nepamesti savęs.

Ąžuolyno bibliotekos lankytojai savo malonumui taip pat renkasi detektyvus, priskiriamus psichologiniams trileriams. Pirmoje vietoje čia – airių rašytojos Patricijos Gibney knyga „Pagrobtosios“. Ši knyga yra viena iš detektyvinių trilerių serijos apie detektyvę Lotę Parker ir jos narpliojamas bylas. Knygą rekomenduoja dauguma „Goodreads“ skaitytojų, vienas jų rašo: „Skyriai trumpi, rašymas lengvas ir be vargo. Pasiėmę šią knygą nekurkite rimtų planų, nes čia labai lengva pasiklysti visai popietei. Lotė mane labai intriguoja ir nekantrauju pamatyti, kaip jos personažas tobulės serialui tęsiantis. Tai greitai tapo nauja mano mėgstamiausia serija ir dabar nekantriai laukiu trečiosios knygos! Bravo!“ 

Antrasis skaitomiausias trileris bibliotekoje – „Kas slypi tarp mūsų“, parašyta britų autoriaus Johno Marrso, daugiau nei dvidešimt metų dirbusio žurnalistu Londone, o dabar pilnai atsidavusio rašymui. Ji tiks įtemptus psichologinius trilerius mėgstantiems skaitytojams. Lietuvių atsiliepimai apie šią knygą „Goodreads“ yra labai geri, skaitytoja Nora rašo: „Visiškai mano tipo trileris, kuriam negailėdama skyriau visas penkias žvaigždutes. Nuo pradžios iki galo intrigavo, stebino, šiurpino, vertė jaustis itin nemaloniai, bandant kaip nors suprasti veikėjus, jų motyvus ir poelgius. Tai neįprastas pasakojimas, kuriame pirmu smuiku groja nepatogi psichologinė linija, nustebinsianti net visko skaičiusius.“ 

Arvydo Čiukšio nuotr.

Trečiąją vietą tarp paklausiausiųjų dalinasi trys knygos – pasaulinio bestselerių autoriaus Peterio Jameso „Mirtis iš pirmo žvilgsnio“, britų psichologinių trilerių autorės Rachel Abbott „Štai kaip viskas prasideda“ ir amerikietės Lisos Regan „Dingstančios merginos“. Visos šios knygos „Goodreads“ įvertintos daugiau nei keturiomis žvaigždutėmis. Šiuo metu bibliotekoje ilgiausios eilės yra prie Manto Adomėno „Monetos & labirinto“, Lisos Regan „Motinos kapo“ ir Leslie Wolfe „Chirurgės“.

Kauniečiai renkasi knygas, kurios pasižymi intriguojančiu siužetu, netikėtais posūkiais ir giliais psichologiniais aspektais.

Ąžuolyno bibliotekos kolektyvas taip pat išskiria tendencijas pagal metų laikus: šiltesniais mėnesiais, pavasarį ir vasarą, žmonės dažniau ieško lengvesnių, nuotaikingesnių, optimistiškesnių kūrinių, populiarios tampa romantinės knygos, nuotykių istorijos, kelionių aprašymai, lengva grožinė literatūra. Šaltuoju metų laiku skaitytojai dažniau renkasi sunkesnę, gilesnę literatūrą – detektyvus, trilerius, mokslinę fantastiką ir klasikinę literatūrą. 

Ką perka kauniečiai?

Tie, kurie nekantrauja perskaityti naujausius detektyvus ir nenori laukti ilgose bibliotekų eilėse, renkasi medžioklę knygynuose. Ne tik Ąžuolyno bibliotekoje laukiamiausių leidinių viršuje randame bestseleriu tapusią ir 2023-iaisiais Metų knyga išrinktą M. Adomėno „Monetą & labirintą“ – Kauno centriniame knygyne abi šios knygos dalys šiais metais taip pat yra perkamiausių detektyvų viršuje. 

Skaitytojų nuomonės „Goodreads“ apie pirmąją dalį išsiskiria – skaitytoja Justė rašo: „Vietoje pažadėto šnipų romano gavau filosofavimais ir mistika perkimštą ir persmelktą prisiminimų romaną“, jai vienas labiausiai nepatikusių atributų – graikų mitai ir antika, daug įterptų lotyniškų žodžių ir frazių. Kita skaitytoja apie knygą atsiliepia atvirkščiai: „Pasakysiu atvirai – mane tikrai nustebino šio kūrinio daugiasluoksniškumas. Mano viltys debiutanto kūriniui apsiribojo gerokai kuklesniais kriterijais, bet kaip aš klydau. […] Čia tiek sąmokslo gijų, tiek apgaulių apgaulėse, kad svaigsta galva.“ Apie antrąją knygos dalį skaitytojai sako, kad ji daug kuo panaši į pirmąją, bet skaitosi lengvai.

Arvydo Čiukšio nuotr.

Antroje perkamiausių detektyvų vietoje – Kipre augusio rašytojo Alekso Michaelidžio trileris „Mergelės“. Ši knyga nagrinėja paslaptimis apipintą žmogžudystę Kembridžo universitete. „Goodreads“ skaitytojai knygą dažniausiai vertina trimis arba keturiomis žvaigždutėmis, bet populiariausi atsiliepimai apie šią knygą yra neigiami, pavyzdžiui: „…įvardinsiu tai didžiausiu metų nusivylimu. Knyga man nepasiteisino beveik nuo pat pradžių, čia tiek daug trūkumų, kad esu šokiruotas, jog autorius tas pats kaip ir „Tylaus paciento“. Slaptos mergelių draugijos idėja intriguojanti. Psichologijos ir graikų mitologijos bei tragedijos sankirta neabejotinai vilioja ir galėjo būti žiauriai įtraukianti ir niūriai linksma, bet, deja, Michaelides viską pasuko visiškai kita linkme.“ 

Trečioje vietoje rikiuojasi jau minėtos autorės Sandros Brown „Teisingumas“. Šią knygą skaitytojai rekomenduoja kaip lengvą skaitinį tingiam sekmadieniui arba kai norisi „į paplūdimį atsinešti ką nors, kas leistų viena akimi žiūrėti į savo vaiką, kuris dėl neaiškių priežasčių MIELAI valgo smėlį“. Centrinio knygyno darbuotojai sako, kad labiausiai skaitytojai ieško psichologinių detektyvų arba detektyvų su istoriniu prieskoniu. Skaitytojai mėgsta, kad detektyvai sukeltų netikėtumo efektą, būtų daug veiksmo ir, žinoma, gėrio ir blogio kova.

Jeigu nesinori skaityti populiariųjų knygų autorių, kaip alternatyvą tinkliniam knygynui galima rinktis K. Donelaičio gatvėje įsikūrusį knygyną „Kolibris“. Čia rasite mažųjų leidyklų knygas, leidžiamas nedideliais tiražais. Knygyno šeimininkė Indrė Gaučienė sako, kad būtų sudėtinga vesti populiariausių detektyvų statistiką, nes jų parduoda vos keletą per mėnesį. Čia užėję nerasite atskiro detektyvų skyriaus, tačiau šeimininkė pasiūlo keletą detektyvų variantų. Išskiria du šiame žurnalo numeryje pristatomo Bernardo Gailiaus trilerius – „Kraujo kvapas“ ir „Agentė“. 

Arvydo Čiukšio nuotr.

„Kraujo kvapą“ „Goodreads“ skaitytojai priskiria labiau istoriniam romanui nei trileriui, tačiau intrigą šios knygos siužetas sukelia. Apie šnipų romaną „Agentė“ skaitytoja Dovilė rašo: „Trečią parą man vaidenasi šnipai ir tarpukario Kaunas nuo šito daikto!!!!! Man atrodo, kad taip būna, kai įkrenti į knygą kaip į šulinį ir murkdaisi savo noru, ir kaip sunervina, kai baigiasi!!!!“ Šias abi knygas „Kolibrio“ knygyne galima įsigyti ir dabar. Trečioji knyga – škotų rašytojo Christopherio Brookmyreʼo debiutinė knyga „Vienas beveik bjaurus rytas“, 1996 m. laimėjusi „Pirmojo kraujo“ apdovanojimą („Criticsʼ First Blood Award“) kaip geriausias metų kriminalinis romanas. Apie šią knygą viena skaitytoja rašo: „Knygą prarijau.  […] tikriausiai ir vėl pasinersiu į Brookmyreʼo kūrybą, kai tik turėsiu nuotaikos lengvoms pramogoms.“ 

Taigi detektyvai ir trileriai tarp kauniečių yra itin populiarūs. Jie dažnai renkasi knygas, kurios pasižymi intriguojančiu siužetu, netikėtais posūkiais ir giliais psichologiniais aspektais. Knygų lentynose neužsibūna tokių rašytojų kaip Sandra Brown, Angela Marsons, Patricia Gibney ar Johnas Marrsas kūriniai, tačiau detektyvų variacijų ir autorių yra tiek daug, kad neįmanoma sudaryti vieno detektyvų topo – kiekvienam skaitytojui patinka vis kitoks rašymo stilius. O jeigu dar nesate atradę savo mėgstamo autoriaus ar detektyvo žanro, galbūt dabar pats laikas apsilankyti bibliotekoje ar knygyne ir pasinerti į vieną iš tokių istorijų?